Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η Fulltone


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αν ήθελα να κάνω μια ανάλυση θα έλεγα ότι η Fulltone επαναπαύθηκε στη σειρά των επιτυχημένων προϊόντων που είχε βγάλει μέχρι πριν 15 χρόνια, δε θέλησε να αναπτυχθεί και να καινοτομήσει και μοιραία ξεπεράστηκε απ τον ανταγωνισμό. 

 

Θυμάμαι το 2000 στην Αμερική την πρώτη φορά που άκουσα το original Fulldrive και το Fulltone Distortion Pro και μου πέσαν τα σαγόνια. Σήμερα τέτοια πετάλια υπάρχουν περσσότερα απ όσα θα μπορούσαν όλοι οι κιθαρίστες του κόσμου να χωρέσουν στις πεταλιέρες τους.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Έχει επαναπαυτει και έχει μείνει πολύ πίσω.

Και η xotic δε βγάζει νέα μοντέλα, αλλά τουλάχιστον (καποια από) αυτά που πουλά είναι κορυφαια στην κατηγορία τους.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

Αν πρόκειται για τα σχόλια που κριτικάριζε το looting που ακολούθησε τον θάνατο του Floyd, ΟΚ δεν ήταν και η πιο έξυπνη στιγμή του αλλά δε νομίζω πως η αμερικάνικη woke κοινότητα ήταν το μισό του πελατολόγιο, ακόμη κι αν το Reverb ή το Guitar Center άρπαξαν την ευκαιρία για να κάνουν τζάμπα promo. 

 

Αν ήθελα να κάνω μια ανάλυση θα έλεγα ότι η Fulltone επαναπαύθηκε στη σειρά των επιτυχημένων προϊόντων που είχε βγάλει μέχρι πριν 15 χρόνια, δε θέλησε να αναπτυχθεί και να καινοτομήσει και μοιραία ξεπεράστηκε απ τον ανταγωνισμό. 

 

Θυμάμαι το 2000 στην Αμερική την πρώτη φορά που άκουσα το original Fulldrive και το Fulltone Distortion Pro και μου πέσαν τα σαγόνια. Σήμερα τέτοια πετάλια υπάρχουν περσσότερα απ όσα θα μπορούσαν όλοι οι κιθαρίστες του κόσμου να χωρέσουν στις πεταλιέρες τους.

 

Να σου εξηγήσω γιατί διαφωνώ, δεν είναι απλά για να διαφωνήσω. 😂

 

Είπες (αρχικά) πως ο Fuller έκλεισε επειδή πουλούσε πετάλια πανάκριβα ενώ η πρώτη ύλη ήταν φθηνή. Οκ, δεκτό, αλλά ξεχνάμε ότι τα έφτιαχνε στην Καλιφόρνια με Αμερικανούς εργάτες. Έχω πολύ κοντινούς συγγενείς στην περιοχή και έχω εικόνα των εξόδων, είναι αδιανόητο το να ζεις εκεί από το 2018-19 και μετά.

 

Πέραν αυτού, δεν είχε παρουσία στα social media για χρόνια, έκανε advertising αποκλειστικά από περιοδικά και χειριζόταν ο ίδιος το customer service, συχνά αγενέστατα.

 

Βάλε όλα αυτά, μαζί με τα πολύ διχαστικά σχόλια που έκανε σε μία περίοδο ακραίου διχασμού στην πιο διχασμένη Δυτική χώρα αυτή τη στιγμή και δε θέλει πολύ για να συμπληρωθεί το παζλ.

 

Επίσης διαφωνώ για το πελατολόγιό του, μπορεί να μην είναι 50-50, αλλά δεν είναι και πολύ μακριά το νούμερο. Αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ σε όλα τα ζητήματα υπάρχουν αποκλειστικά 2 πλευρές, με τις διαφορές να είναι πάντα κάτω του 10%. Αυτό κάνει spillover σε όλες τις πτυχές της κοινωνίας, συμπεριλαμβανομένης και της μικρής κοινότητας κιθαριστών που αγοράζει πετάλια. Οπότε εξακολουθώ να βρίσκω επιεικώς βλακώδες το να κάνει κάποιος business owner τέτοια σχόλια στο συγκεκριμένο context και στο συγκεκριμένο timing.

 

Δεν είναι και λίγο ξαφνικά να μένεις εκτός Reverb και Guitar Center όταν είσαι boutique builder. Δεν είναι λίγο να λαμβάνεις αποκλειστικά αρνητικό publicity επί 2 χρόνια. Δεν είναι λίγο να έχεις επιχείρηση στην πιο εχθρική πολιτεία από πλευράς φορολογίας.

 

Έχοντας όλα αυτά υπόψη, ας πούμε και για τα πετάλια του. Αλλά ας μη γελιόμαστε, δεν έκλεισε για τα πετάλια η εταιρία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και η xotic δε βγάζει νέα μοντέλα, αλλά τουλάχιστον (καποια από) αυτά που πουλά είναι κορυφαια στην κατηγορία τους.

 

H βιωσιμότητα μιας εταιρείας εξαρτάται από μία σειρά πραγμάτων. Η Xotic ήταν και είναι μικρότερη φάση απ τη Fulltone, αυτό ίσως και να σημαίνει ότι χρειάζεται λιγότερες πωλήσεις για να επιβιώνει. 

 

Και η Fulltone και η Xotic έχουν βγάλει πετάλια που είναι ορόσημα κατά τη γνώμη μου. Ούτε και η Xotic όμως είναι η εταιρεία που κάνει "γκελ" σήμερα στα gearhead fora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Είπες (αρχικά) πως ο Fuller έκλεισε επειδή πουλούσε πετάλια πανάκριβα ενώ η πρώτη ύλη ήταν φθηνή. Οκ, δεκτό, αλλά ξεχνάμε ότι τα έφτιαχνε στην Καλιφόρνια με Αμερικανούς εργάτες. Έχω πολύ κοντινούς συγγενείς στην περιοχή και έχω εικόνα των εξόδων, είναι αδιανόητο το να ζεις εκεί από το 2018-19 και μετά.

 

Καταλαβαίνω αλλά αν κρίνω από αντίστοιχες εταιρείες, δεν νομίζω ότι προσλάμβανε στελέχη της Google για τη συναρμολόγηση. Είναι σίγουρα παράγοντας, η ζωή σε κάποιες περιοχές του Δυτικού κόσμου έχει ακριβύνει πάρα πολύ. Η California πάντως δεν είναι όλη West Beverly & Hollywood. Κάτω απ τη Sunset Blvrd έχει παράγκα και μετανάστες 1ης γενιάς που πάει σύννεφο. Έχω ταξιδέψει εκεί και σε πολλές άλλες πολεις της Αμερικής επί πολλά έτη γι αυτό το λέω.

 

18 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πέραν αυτού, δεν είχε παρουσία στα social media για χρόνια, έκανε advertising αποκλειστικά από περιοδικά και χειριζόταν ο ίδιος το customer service, συχνά αγενέστατα.

 
Πρώτον για να έχεις παρουσία στα social, στο youtube κλπ, πρέπει να έχεις καινούργια και αξιόλογα προϊόντα. Πολλές μικρότερες εταιρείες πάντως, χωρίς ιδιαίτερο marketing επιβιώνουν χάρη στην niche αγορά που ψάχνει τα fora.

 

18 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Επίσης διαφωνώ για το πελατολόγιό του, μπορεί να μην είναι 50-50, αλλά δεν είναι και πολύ μακριά το νούμερο. Αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ σε όλα τα ζητήματα υπάρχουν αποκλειστικά 2 πλευρές, με τις διαφορές να είναι πάντα κάτω του 10%. Αυτό κάνει spillover σε όλες τις πτυχές της κοινωνίας, συμπεριλαμβανομένης και της μικρής κοινότητας κιθαριστών που αγοράζει πετάλια. Οπότε εξακολουθώ να βρίσκω επιεικώς βλακώδες το να κάνει κάποιος business owner τέτοια σχόλια στο συγκεκριμένο context και στο συγκεκριμένο timing.


Νομίζω ότι συγχέεις τους democrats με τη woke κοινότητα. Τα περισσότερα κανάλια που κλίνουν προς τους democrats είχαν εκείνη την εποχή εκτεταμένα ρεπορτάζ για το πώς το looting επισκίαζε τους ειρηνικούς διαδηλωτές. 

 

18 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δεν είναι και λίγο ξαφνικά να μένεις εκτός Reverb και Guitar Center όταν είσαι boutique builder. Δεν είναι λίγο να λαμβάνεις αποκλειστικά αρνητικό publicity επί 2 χρόνια. Δεν είναι λίγο να έχεις επιχείρηση στην πιο εχθρική πολιτεία από πλευράς φορολογίας.


Θεωρώ πως με την κατρακύλα που είχε πάρει η Fulltone το Reverb βρήκε την ευκαιρία να κάνει απλά ανέξοδη διαφήμιση. Όσο για το GC, η Fulltone είχε διακόψει από πιο πριν τις εμπορικές σχέσεις, οπότε μπήκε κι αυτό να κάνει το promo του. Δε θεωρώ ότι ήταν αίτια δηλαδή αλλά αποτελέσματα της παρακμής της Fulltone.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ούτε και η Xotic όμως είναι η εταιρεία που κάνει "γκελ" σήμερα στα gearhead fora.

 

Ναι, αλλά έχει πετάλια που είναι ορόσημα μέχρι και σήμερα. Και μάλιστα οχι σε τιμές 200+, αλλά από 100+. Βλέπε sl, ep, comp, rc κλπ. Μπορείς πχ να βρεις πετάλι με καλύτερο plexi ήχο από το sl drive? Για ποιο πετάλι της fulltone θα μπορούσες να πεις κάτι παρόμοιο?

 

 

23 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Αλλά ας μη γελιόμαστε, δεν έκλεισε για τα πετάλια η εταιρία.

 

Δηλαδή θεωρείς ότι εάν ειχε ξοδέψει σε R&D, και ειχε νέα γκάμα πεταλιών, που πουλούσαν σα ζεστό ψωμάκι, θα έκλεινε λόγω "τρίτων" προβλημάτων? 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δηλαδή θεωρείς ότι εάν ειχε ξοδέψει σε R&D, και ειχε νέα γκάμα πεταλιών, που πουλούσαν σα ζεστό ψωμάκι, θα έκλεινε λόγω "τρίτων" προβλημάτων? 

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει νέα γκάμα πεταλιών που να πουλάνε σαν ψωμάκια. Δεν μιλάμε για την MXR ή την Boss. Εξ'ορισμού, ο μπουτικ κατασκευαστής απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτό το συγκεκριμένο για πολλούς ήταν το OCD, για το οποίο ο Fuller έβγαλε ένα κάρο versions, άρα γιατί να πούμε ότι δεν έκανε R&D;

 

Μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι φαν των πεταλιών του, μόνο το Clyde wah μου άρεσε. Απλά δεν πιστεύω ότι έκλεισε γιατί ξαφνικά βγήκαν καλύτερα και φθηνότερα πετάλια από τα δικά του. Εξήγησα παραπάνω τους λόγους που θεωρώ σημαντικότερους, βάζοντας τώρα και τα προβλήματα με τα supply chains και τη γενικότερη κατάσταση με Covid και Κίνα.

 

32 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Νομίζω ότι συγχέεις τους democrats με τη woke κοινότητα. Τα περισσότερα κανάλια που κλίνουν προς τους democrats είχαν εκείνη την εποχή εκτεταμένα ρεπορτάζ για το πώς το looting επισκίαζε τους ειρηνικούς διαδηλωτές.

 

Η woke κοινότητα είναι ακροαριστερό υποσύνολο των Democrats, no? Επίσης το discourse έχει σημασία, άλλο να χαϊδεύει αυτιά το CNN και άλλο αυτά που είπε ο Fuller.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ναι, αλλά έχει πετάλια που είναι ορόσημα μέχρι και σήμερα. Και μάλιστα οχι σε τιμές 200+, αλλά από 100+. Βλέπε sl, ep, comp, rc κλπ. Μπορείς πχ να βρεις πετάλι με καλύτερο plexi ήχο από το sl drive? Για ποιο πετάλι της fulltone θα μπορούσες να πεις κάτι παρόμοιο?


Το EP, που είναι το μόνο ίσως πετάλι που ακόμη και σήμερα έχει λίγες εναλλακτικές αν θες τον ήχο του, είναι αντιγραφή κυκλώματος μικρότερης εταιρείας (μου διαφεύγει τώρα ποια ήταν).

Το RC απλά ΟΚ για σήμερα. Σίγουρα εγώ προτιμώ ακόμη και το ZVex SHO για καθαρό boost σε σχέση με το RC και πάλι όμως αν βάλω στο παιχνίδι και το Κlon που μου έφτιαξε ο Analog Design, τελειώνει πολύ γρήγορα η συζήτηση. Θα έλεγα αντιθέτως ότι το AC+ είναι πάρα πολύ καλό αν κάποιος ψάχνει light (Dumble-style?) drive. Παρόλα αυτά εδώ υπάρχουν άπειρες επιλογές.


Δεν έχω ακούσει το SL, το Plexidrive του Wampler (low to mid gain) και το Plexitone της Carl Martin (mid to high gain) είναι τα κορυφαία σε αυτό το είδος, με σημαντική διαφορά απ ότι άλλο έχω ακούσει. 

Η Fulltone έβγαλε μια σειρά κορυφαίων πεταλιών στην εποχή της. Το ίδιο θεωρώ και η Xotic. Η Fulltone ήταν πιο φθηνή στα βασικά της πετάλια απ την Xotic την προηγούμενη δεκαετία. Δεν τα έχω παρακολουθήσει και πολύ, αλλά το AC+ που έχω κόστιζε κοντά στα 250€ νομίζω.
 

10 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει νέα γκάμα πεταλιών που να πουλάνε σαν ψωμάκια. Δεν μιλάμε για την MXR ή την Boss. Εξ'ορισμού, ο μπουτικ κατασκευαστής απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτό το συγκεκριμένο για πολλούς ήταν το OCD, για το οποίο ο Fuller έβγαλε ένα κάρο versions, άρα γιατί να πούμε ότι δεν έκανε R&D;


Γιατί "μπούκωσε" η αγορά από basic drives και fuzzes. Γιατί ότι έκανε η Fulltone καλύτερα απ όλους το 2000, το κάνουν σήμερα όλοι καλύτερα απ τη Fulltone.
 

10 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Η woke κοινώτητα είναι ακροαριστερό υποσύνολο των Democrats, no? Επίσης το discourse έχει σημασία, άλλο να χαϊδεύει αυτιά το CNN και άλλο αυτά που είπε ο Fuller.

 
Συμφωνώ. Το ίδιο λέω. Ότι το "ακροαριστερό υποσύνολο των Democrats" δεν είναι το 50% του παγκόσμιου αγοραστικού κοινού της Fulltone. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ρωτήσω κάτι άλλο τότε, για να καταλάβω από πού έρχεται η άποψή σας.

 

Θέλετε OCD ήχο σήμερα, αλλά δεν ψήνετε να δώσετε κοντά 200 ευρώ, μαζί σας. Τι εναλλακτικές υπάρχουν στο μάρκετ που να πηγαίνουν προς αυτό το ηχόχρωμα;

 

Btw, +1000 για Analog Design, αν κάνω ποτέ ξανά physical rig, τα drives μου θα είναι από εκεί κι ας περιμένω όσο χρειαστεί για να τα φτιάξει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει νέα γκάμα πεταλιών που να πουλάνε σαν ψωμάκια. Δεν μιλάμε για την MXR ή την Boss. Εξ'ορισμού, ο μπουτικ κατασκευαστής απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτό το συγκεκριμένο για πολλούς ήταν το OCD, για το οποίο ο Fuller έβγαλε ένα κάρο versions, άρα γιατί να πούμε ότι δεν έκανε R&D;

 

 

Θέλω να πω ότι έαν είχε κάνει στρατηγική επιλογή (όπως κάνει πχ η wampler) το να φτιάξει νέα πετάλια, άρα και να επενδύσει σε αυτό, δεν θα έφευγε από την αγορά τόσο εύκολα. Θα είχε worldwide συμφωνίες, θα ήταν μια πολύ κερδοφόρα επιχείρηση και θα είχε τεράστιο κόστος (και κόστος ευκαιρίας) να φύγει από την αγορά. Δεν θα την είχαν βάλει στην άκρη (με ευκολία) τα reverb κλπ, καθώς θα ήταν τεράστια απώλεια και γι' αυτά. Ήταν επιλογή της να μην επενδύσει σε R&D για δεκαετίες τώρα, και. Τι είχε, τι έχασε...

 

Ελπίζω να κατανοείς το πνεύμα μου...

15 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Θέλετε OCD ήχο σήμερα, αλλά δεν ψήνετε να δώσετε κοντά 200 ευρώ, μαζί σας. Τι εναλλακτικές υπάρχουν στο μάρκετ που να πηγαίνουν προς αυτό το ηχόχρωμα

 

boss od3, στα μισά λεφτά. Ποιοτικότερος ήχο, κατ' εμέ.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο τότε, για να καταλάβω από πού έρχεται η άποψή σας.

 

Θέλετε OCD ήχο σήμερα, αλλά δεν ψήνετε να δώσετε κοντά 200 ευρώ, μαζί σας. Τι εναλλακτικές υπάρχουν στο μάρκετ που να πηγαίνουν προς αυτό το ηχόχρωμα;

 

Κατ αρχάς υπάρχουν τα Joyo Ultimate Drive και Mooer Hustle Drive που είναι direct clones αν δεν κάνω λάθος. Αλλά νομίζω ενα modified RAT κύκλωμα είναι, εναλλάκτικές υπάχουν άπειρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου