Προς το περιεχόμενο

Η αξιολόγηση στο Music


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Από την Βιλγαρία είναι ή από την Ριμανία? :classic_biggrin:

Ρε δεν παίζεσαι λέμε ...

Σκέφτηκα το πιτσοφάγος ως πιο ορθό, αλλά ο συνειρμός ήταν εξόχως χειρότερος.😬

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του αφεντικού, καταλαβαίνω ότι θέλει το Music section να έχει ένα πιο συνεπές και ακριβές "top list", για να προωθεί τα καλά και αγαπημένα, αλλά και ίσως να δίνει αφορμή για μια παραπάνω προσπάθεια.

 

Τα σχόλια και τα like δεν είναι μια "μακροχρόνια" ένδειξη ότι ένα κομμάτι είναι καλό ή όχι. Τα like ok, αν ένα κομμάτι έχει 50 like και ένα άλλο έχει 5, σαφώς αυτό μετα 5 είναι λιγότερο αγαπητό από αυτό με τα 50. Αν όμως ένα έχει 5 σχόλια αντί 50, δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Μπορεί τα μισά να είναι απαντήσεις, σχόλια από τα ίδια άτομα στα πλαίσια συζήτησης, ή ακόμα και να χει ξεφύγει το θέμα σε κοινωνικό-πολιτικά θέματα όπως είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει στο παρελθόν.

 

Σαν μια επιπλέον λύση που σκέφτομαι είναι να μπορεί να θωθεί ανώνυμη βαθμολογία χωρίς να χρειαστεί σχόλιο, όπως ήταν πχ το YouTube στο ξεκίνημά του. Ή και να υπάρχει η δυνατότητα για ανώνυμα σχόλια.

δεν μπορείς να "υποχρεώσεις" κανέναν ούτε να ακούσει, ούτε να δώσει "βάση" ούτε να βάλει αστεράκια.

Πολλοί θα ακούσουν κατα τύχη, άλλοι απο υποχρέωση, άλλοι επειδή θα δούν "φως" (κίνηση), άλλα επειδή "ακολουθούν" κάποιον. Το άκουσμα μπορει να είναι ολιγοδευτερόλεπτο, έως πλήρες ανάλογα με το είδος, αν έχει ή όχι κιθάρα, αν είναι μικρό ή μεγάλο, αν είναι τρέντυ, αν έχει κάτι που θα σε χτυπήσει εξ αρχής.

Γενικά ό,τι είναι φρη, είναι και προσπεράσιμο όπως είναι όλο το soundcloud επι παραδείγματι. Χιλιάδες καλά κομμάτια που περνάνε απαρατήρητα.

Αρα καταληγω ότι εν προκειμένω τα αρχικά likes είναι αυτά που τραβάνε τον δυνητικό ακροατή, όπως και τα πολλά σχόλια (που μπορει να μιλάνε για τον Ροντριγκες ή τον φερνάντες).

Το όλο θετικό στο νοιζ είναι αυτό που έχει φτιάξει η κοινότητα μόνη της, έναν δυνατό σταθερό κύκλο που διευρύνεται σιγά σιγά. Τώρα αν θα μπορούσαν αυτά που ιδρώνει η κοινότητα να τα φτιάξει ως κομμάτια να βρίσκονται με κάποιο τρόπο κάπου τεκμηριωμένα με καλές "κριτικές" ίσως θα ήταν το ιδανικό, αλλά θα μπορέσουμε να πορευτούμε και χωρίς αυτά όπως γίνεται μέχρι τώρα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του αφεντικού, καταλαβαίνω ότι θέλει το Music section να έχει ένα πιο συνεπές και ακριβές "top list", για να προωθεί τα καλά και αγαπημένα, αλλά και ίσως να δίνει αφορμή για μια παραπάνω προσπάθεια.

Ξέρουμε πόσοι διαφορετικοί άνθρωποι ακούν συνήθως ένα κομμάτι στο Music? Ρωτάω γιατί εάν πρόκειται για κάποιον μικρό αριθμό δε βρίσκω νόημα σε top lists κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την μαύρη αλήθεια δεν νομίζω να έχω "αξιολογήσει" ποτέ για τους ίδιους λόγους που ανέφερε ο @gkourmoul1

 

Και καλά έχω κάνει ως τώρα γιατι έχω τελείως ανωμαλά γούστα και αν άρχιζα να "έθαβα" κομμάτια μόνο και μόνο γιατι δεν είναι μέσα στην δική μου ανώμαλη ψυχοσύνθεση, μόνο θα αδικούσα.

 

Τώρα θα πει κάποιος, ΟΚ, αξιολογησε με βάση τα παιξίματα, ενορχήστρωση, παραγωγή και ότι είναι περισσοτερο αντικειμενικό από το matchάρισμα με την ψυχοσύνθεση σου...και εγώ θα απαντήσω οτι ένα έργο το βλέπω μόνο σαν τελικό αποτέλεσμα, αν artistically το έργο είναι τόσο "μακρια" απο εμένα που δεν με αγγίζει τότε κανένα "τεχνικό" και πιο "αντικειμενικό" κριτήριο δεν θα με έκανε να ασχοληθώ περισσοτερο.

 

Ναι, ξέρω, ευτυχώς που δεν σκέφτονται/νιώθουν όλοι σαν και εμένα...από την άλλη όμως και εμένα για τα δικά μου "έργα" ουδέποτε με ενδιέφερε οποιαδήποτε κριτική πλην του "με αγγιζει" ή "δεν με αγγίζει". Ούτε καν το "μου αρέσει" και "δεν μου αρέσει", δεν μου λένε τίποτα, μου αρέσουν τα μακαρόνια, δεν μου αρέσουν οι μπάμιες, η τέχνη δεν είναι ούτε μακαρόνια ούτε μπάμιες.

 

Ξεκαθαρίζω οτι με ή χωρίς αξιολόγηση, για μενα το Music section (οπως και το Clips) είναι απαραίτητο, μου δίνει τουλάχιστον την δυνατότητα όποτε έχω όρεξη να ακούσω διάφορες ιδέες και υλοποιήσεις.

 

Το μόνο πράγμα που δεν μου αρέσει (οπότε έχω σταματήσει πλέον να τα διαβάζω) είναι κάποιες φορές όταν οι ακροατές αρχίζουν και κάνουν προτάσεις του στυλ, εδω θελει αυτο, αυτο ειναι περιττο κοκ...πάλι κάτι μαλλον βλέπω διαφορετικά, όταν ο δημιουργος (οποιοσδήποτε δημιουργός) του έργου (οποιουδήποτε έργου) το εκθέτει, ίσως θα επρεπε να λαμβάνεται απο την άλλη μεριά ως δεδομένο οτι είναι ακριβώς αυτό που είχε στο μυαλό του (εκτός αν υπάρχει πραγματικό τεχνικό θέμα). Το αν κάποιος από τους ακροατές θα ήθελε αυτο εκεί ή αυτό εκτός, άλλα 4 μετρα με το άλλο και πιο χαμηλή ταχύτητα είναι μια πολύ ωραία βάση για να κάνουν οι ακροατές μια πολύ ωραία διασκευή και να το φέρουν στα μέτρα τους (για μένα αυτή είναι και η ουσία και ο σκοπός των διασκευών ούτως ή αλλως).

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη κάνε τα αστεράκια ανώνυμα αν θέλεις να είναι και αληθινά, αλλιώς βγάλε τα λέω εγώ.

 

Αν κάποιος θέλει να πει πόσα και γιατί τα έβαλε, μπορεί στα σχόλια.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Από θέμα ασφάλειας σάιτ μην πήξουμε στα μποτ, κι από θέμα σκατοποσταρίσματος και χλεύης (τρολλς).

Θα πρέπει σίγουρα να χρησιμοποιείς το noiz λογαριασμό σου για να κάνεις έστω ανώνυμη αξιολόγιση. Επίσης το ανώνυμο θα μπορούσε να είναι προεραιτική επιλογή. Ή θα μπορούσαν να είναι όλες ανώνυμες, και όποιος θέλει να αφήσει ένα σχόλιο για να γίνει επώνυμο.

 

Το να βάλεις πάντως μια βαθμολογία με ένα κλικ είναι σίγουρα πολύ πιο προσιτό από το να βλέπεις ένα ολόκληρο ξεχωριστό κομμάτι "αξιολογήσεις" που σχεδόν κανείς δεν γράφει. Μετά λες, άμα γράψω θα είναι το πρώτο πράγμα που θα δει ο οποιοσδήποτε, οπότε πάει αλυσίδα και δε γράφει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σορρυ δεν είναι τρολάρισμα, αλλά όλη αυτή η συζήτηση με τα αστεράκια και την εκδίκηση κλπ μου θυμίζει κακό reality...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Σορρυ δεν είναι τρολάρισμα, αλλά όλη αυτή η συζήτηση με τα αστεράκια και την εκδίκηση κλπ μου θυμίζει κακό reality...

κάτι σαν shopping star να πούμε....

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου