Προς το περιεχόμενο

Η αξιολόγηση στο Music


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είμαι εκ πεποιθήσεως κατά "αξιολογήσεων" και ποσοτικοποίησης της μουσικής. Γι'αυτό το λόγο δεν βάζω ποτέ αστέρια. Θεωρώ ότι περισσότερο πρόβλημα δημιουργούν στο site, παρά προσφέρουν κάτι θετικό.

 

Επίσης συμφωνώ με κάποιον παραπάνω που ανέφερε τις προτάσεις που γίνονται από κάτω στα της παραγωγής τύπου "εγώ θα έβαζα το τάδε snare", ή "εγώ θα έβαζα 3 ακόμα γέφυρες". Συνήθως στο Music ανεβαίνουν έτοιμα (κατά τον καλλιτέχνη) κομμάτια, αν ήθελε γνώμες για προηγούμενα στάδια της διαδικασίας θα ανέβαζε στα clips.

 

Το συγκεκριμένο section του site το βλέπω λίγο ως κυκλοφορίες που μοιράζονται τα μέλη μεταξύ τους για να γίνει λίγη κουβέντα, ερωτήσεις για τα της δημιουργικής διαδικασίας και γιατί όχι και λίγο τζέρτζελο. Ξέρω ότι αρκετοί δεν το βλέπουν έτσι, γι'αυτό ακόμα και δημιουργοί ζητάνε feedback ή και προτάσεις, αλλά για μένα εκεί είναι η δική μας αποτυχία να διαχωρίσουμε το Music από το Clips.

 

Για να το κλείσω, είμαι κατά οποιασδήποτε λύσης περιέχει ανωνυμία. Έχουμε ήδη δει τρελά καφριλίκια με επωνυμία, ούτε και θέλω να φανταστώ τι θα γίνει ανώνυμα. Για να μη πλατιάζω, οι προτάσεις μου είναι οι εξής:

 

- Αντικατάσταση αστεριών με Thumbs Up/Down, αλλά πατώντας έναν εκ των 2 να φαίνεται ποιος το πάτησε και να πρέπει να γράψει σχόλιο δικαιολογώντας, δίνοντας όμως και σε όλους τη δυνατότητα να απαντήσουν από κάτω και όχι μόνο στον δημιουργό.

- Μετονομασία του Clips σε "Feedback Corner" ή κάτι συναφές. Να ξέρει όποιος θέλει ότι μπορεί να πάει κάπου και να ζητήσει μια γνώμη πάνω σε αυτό που δουλεύει, χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να το παρουσίασει πιο "επίσημα".

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

- Μετονομασία του Clips σε "Feedback Corner" ή κάτι συναφές. Να ξέρει όποιος θέλει ότι μπορεί να πάει κάπου και να ζητήσει μια γνώμη πάνω σε αυτό που δουλεύει, χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να το παρουσίασει πιο "επίσημα".

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από αυτό.

Τα clips δεν είναι μόνο για ημιτελή κομμάτια που ζητούν γνώμες.

Είναι και για το ανέβασμα covers και διασκευών γενικότερα, καθώς και για άλλα πράγματα.

Μια χαρά μου φαίνεται ως έχει η κατηγορία αυτή.

 

Συμφωνώ χίλιες φορές επίσης για το ότι στο music ανεβαίνουν πράγματα, που οι δημιουργοί τους θεωρούν ημιτελή.

Αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, γιατί η κατηγορία αυτή χάνει το νόημά της.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Αντικατάσταση αστεριών με Thumbs Up/Down

Δεν έχει κανένα νόημα αυτό Βασίλη. Απλά κανένας και ποτέ δε θα πατάει thumbs down.

 

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

είμαι κατά οποιασδήποτε λύσης περιέχει ανωνυμία. Έχουμε ήδη δει τρελά καφριλίκια με επωνυμία

Έχουμε δει καφριλίκια σε σχόλια. Σε βαθμολόγηση, εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να τεθεί θέμα καφριλικίου. Θα βάλεις τη χαμηλότερη δυνατή βαθμολογία και τελείωσε. Θα μπει κανείς στον κόπο δηλαδή να φτιάξει 20 προφίλ για να βάλει 20 μηδενικά;

 

Εγώ επιμένω: Αν θέλουμε να έχουμε κάποιου είδους ποσοτική αξιολόγηση στα κομμάτια (αστεράκια, τελίτσες, προσωπάκια κλπ.) αυτό μπορεί να είναι απόλυτα ειλικρινές μόνο ανώνυμα. 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Δεν έχει κανένα νόημα αυτό Βασίλη. Απλά κανένας και ποτέ δε θα πατάει thumbs down.

 

Το θέμα είναι να δοθεί η δυνατότητα να εκφράσει κάποιος αν του αρέσει ή όχι αυτό που άκουσε με κάποιον τρόπο πέραν της βαθμολογίας. Δε χρειάζεται και να συμφωνήσουμε όμως, αν προτιμάς μια κλίμακα από το 1 έως το 5 δεκτό.

 

Εγώ έχω αλλεργία σε κλίμακες χωρίς να δίνεται ένα framework βαθμολόγησης. Και δεν το λέω αυτό ως κάνας αφελής ρομαντικός περί τέχνης, το λέω γιατί υπάρχουν σοβαρά και άλυτα θέματα με την υιοθέτηση τέτοιων λύσεων.

 

Για παράδειγμα, εγώ αξιολογώ την παραγωγή ως πολύ σημαντική, ακόμα και αριστούργημα να έχεις γράψει, αν ακούγεται από καμιά σπηλιά θα με σπρώξεις στο να σου ρίξω 2-3 μονάδες. Εσύ μπορεί να αξιολογείς την ύπαρξη στίχων ως πολύ σημαντική και να βαριέσαι όλα τα instrumental. O Φάζιος μπορεί να αξιολογεί την ποικιλία μες το κομμάτι ως πολύ σημαντική και να ρίχνει 2-3 μονάδες σε όλα τα ambient που έχουν 3 νότες για 6.5 λεπτά. Ο σκοπός της βαθμολογικής κλίμακας είναι να έχουμε όλοι έναν κοινό μπούσουλα, κάτι το οποίο είναι αδύνατο όταν μιλάμε για τέχνη. Με αυτό κατά νου, και εγώ με τη σειρά μου δε βρίσκω κανένα νόημα στη βαθμολόγηση με 1-5.

 

14 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Έχουμε δει καφριλίκια σε σχόλια. Σε βαθμολόγηση, εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να τεθεί θέμα καφριλικίου. Θα βάλεις τη χαμηλότερη δυνατή βαθμολογία και τελείωσε. Θα μπει κανείς στον κόπο δηλαδή να φτιάξει 20 προφίλ για να βάλει 20 μηδενικά;

Όχι δε θα μπει κανείς σε αυτό τον κόπο, αλλά θα του είναι πολύ πιο εύκολο να βάλει 1 και να πει "είσαι για τον πέοντα Τζακζόκερ γιατί δε μου αρέσει το avatar σου και αυτά που γράφεις".

 

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Συμφωνώ σε όλα εκτός από αυτό.

Τα clips δεν είναι μόνο για ημιτελή κομμάτια που ζητούν γνώμες.

Είναι και για το ανέβασμα covers και διασκευών γενικότερα, καθώς και για άλλα πράγματα.

Μια χαρά μου φαίνεται ως έχει η κατηγορία αυτή.

 

Τότε υπάρχει ξεκάθαρο overlap μεταξύ Music και Clips, που για μένα περισσότερο μπερδεύει παρά απλοποιεί τα πράγματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το θέμα είναι να δοθεί η δυνατότητα να εκφράσει κάποιος αν του αρέσει ή όχι αυτό που άκουσε με κάποιον τρόπο πέραν της βαθμολογίας

Αυτό ήδη υπάρχει. Αν θέλει, σχολιάζει.

 

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δε χρειάζεται και να συμφωνήσουμε όμως, αν προτιμάς μια κλίμακα από το 1 έως το 5 δεκτό.

Δεν προτιμώ, απλά είπα: Αν είναι να υπάρχει ποσοτική αξιολόγηση, πρέπει να είναι ανώνυμη. Αλλιώς 99% δεν είναι ειλικρινής και δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Τότε υπάρχει ξεκάθαρο overlap μεταξύ Music και Clips, που για μένα περισσότερο μπερδεύει παρά απλοποιεί τα πράγματα.

 

Δεν βλέπω το overlap.

Το music είναι ξεκάθαρα για ολοκληρωμένα και original κομμάτια, όχι για ημιτελή και διασκευές.

Για όλα τα άλλα είναι το clips.

Άλλο τώρα αν δεν δίνουμε την απαραίτητη σημασία σ' αυτό, και ανεβάζουμε όπως να 'ναι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν βλέπω το overlap.

Το music είναι ξεκάθαρα για ολοκληρωμένα και original κομμάτια, όχι για ημιτελή και διασκευές.

Για όλα τα άλλα είναι το clips.

Άλλο τώρα αν δεν δίνουμε την απαραίτητη σημασία σ' αυτό, και ανεβάζουμε όπως να 'ναι.

 

Συγγνώμη γιατί δεν ήμουν σαφής. Βρίσκω overlap στο αποτέλεσμα και όχι στην πρόθεση του Γιάννη όταν έκανε τις κατηγοριοποιήσεις.

 

Για μένα και cover να ανεβάζεις, αν είναι ολοκληρωμένη δουλειά θα έπρεπε να ανεβαίνει στο Music με την επισήμανση "Cover" από δίπλα. Το clips στο μυαλό μου ήταν για πιο πρόχειρες καταστάσεις, feedback, κλπ. 

 

Ίσως θα μπορούσε να υπάρξει μετονομασία των θεματικών κατηγοριών, ή κάποια εμφανής επεξήγηση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο Bill, βέβαια νομίζω πως αρκετές φορές ένα απλό Like/Dislike δεν αρκεί. Δεν είναι όλα 0 και 1, υπάρχει και το ενδιάμεσο, γι αυτό η κλίμακα με τα αστεράκια 1-5 είναι οκ. Η ερώτηση (νομίζω) είναι το γιατί δεν μπαίνει ο κόσμος στη διαδικασία να κάνει την αξιολόγηση.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

 

Για μένα και cover να ανεβάζεις, αν είναι ολοκληρωμένη δουλειά θα έπρεπε να ανεβαίνει στο Music με την επισήμανση "Cover" από δίπλα.

 

Το music είναι πιο επίσημο, και δεν πρέπει να έχει να κάνει με δικαιώματα.

Πρέπει να είναι original συνθέσεις κατά τη γνώμη μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου