Προς το περιεχόμενο

gap αναμεσα σε neck και board


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στις 28-4-2022 αγορασα απο τον Νακα μια sg special 2019.παρατηρω με τον καιρο οτι αναμεσα στο neck και στο board υπαρχει ενα gap σε ολο το μηκος του μανικιου και απο τις 2 πλευρες .δεν το βλεπεις αλλα το αισθανεσαι.λογικα δεν θα επρεπε να ειναι ετσι.τι κανω?θα εχω μεγαλητερο προβλημα στο μελλον?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, funkysoul είπε

αναμεσα στο neck και στο board υπαρχει ενα gap σε ολο το μηκος του μανικιου και απο τις 2 πλευρες ...

 

Δεν το κατάλαβα.

Μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα?

Εννοείς κενό μεταξύ του μπράτσου και της ταστιέρας?

Σαν να ξεκολλάει ας πούμε σταδιακά η ταστιέρα από το μπράτσο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Σαν να ξεκολλάει ας πούμε σταδιακά η ταστιέρα από το μπράτσο?

Εγώ αυτό κατάλαβα.

 

Βρε Funky δεν ανεβάζεις καμία foto;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν υπήρχε το κενό αυτό, φαντάζομαι ότι υπάρχει θέμα.

 

Θα βοηθούσε εάν τραβουσες κοντινές φωτογραφίες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ψιλιαζομαι κατι διαφορετικο. Μηπως εννοεις οτι η ταστιερα σου φαινεται πιο "στενη" απο το μανικι? Καταλαβαινεις με το χερι καποιο "σκαλι" εκει που το πλαι της ταστιερας (ή μαλλον το binding - η κιθαρα σου εχει binding στην ταστιερα σωστα?) συνανταει το μανικι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να σας πω. Όταν σε κάποια φάση έφτιαξα ένα μανίκι σε έναν μάστορα εδώ στην Θεσσαλονίκη για τελε χωρίς binding βέβαια μετά από κάποια χρόνια ο εβενος "μάζεψε" και εκεί που ενώνει με το maple κάνει ένα gap. Αυτό νομίζω ότι είναι και πάλι. Αλλά επειδή μεσολαβεί το binding έχω μια αμφιβολία μπας και είναι έτσι η κατασκευή του.η Φώτο παιδιά δεν θα δείξει κάτι γιατί το sparkling Burgundy το καπελωνει. Θα προσπαθήσω αργότερα αλλά... 

31 λεπτά πριν, odis13 είπε

Εγω παλι ψιλιαζομαι κατι διαφορετικο. Μηπως εννοεις οτι η ταστιερα σου φαινεται πιο "στενη" απο το μανικι? Καταλαβαινεις με το χερι καποιο "σκαλι" εκει που το πλαι της ταστιερας (ή μαλλον το binding - η κιθαρα σου εχει binding στην ταστιερα σωστα?) συνανταει το μανικι?

Ναι κάπως έτσι. Εκεί που ξεκινάει το binding είναι το θεμα

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νιωθεις καθολου χαλαρο το binding? Σαν να εχει ξεκολλησει? 
 

Προφανως ή το binding ή το ξυλο της ταστιερας εχει μαζεψει λιγο, το θεμα ειναι ποσο εντονο ειναι το effect και κατα ποσο μπορει να διορθωθει σχετικα ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, funkysoul είπε

Εκεί που ξεκινάει το binding είναι το θεμα

 

Το binding συχνά δεν έρχεται "πρόσωπο" με το μανίκι, κάτι που ανιχνεύεται με το δάκτυλο/νύχι.

Αυτό δε σημαίνει ότι, εσωτερικά, η ταστιέρα έχει θέμα. Αυτό ισχύει?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, odis13 είπε

Το νιωθεις καθολου χαλαρο το binding? Σαν να εχει ξεκολλησει? 
 

Προφανως ή το binding ή το ξυλο της ταστιερας εχει μαζεψει λιγο, το θεμα ειναι ποσο εντονο ειναι το effect και κατα ποσο μπορει να διορθωθει σχετικα ευκολα.

Εντάξει θα ζήσω με αυτό αλλά εάν μαζεψει και άλλο φοβάμαι μην αρχισει να κρακαρει κάτι από το χρώμα 

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το binding συχνά δεν έρχεται "πρόσωπο" με το μανίκι, κάτι που ανιχνεύεται με το δάκτυλο/νύχι.

Αυτό δε σημαίνει ότι, εσωτερικά, η ταστιέρα έχει θέμα. Αυτό ισχύει?

 

Ναι αυτό πιθανός. Απλά είχα παίξει με κάνα δυο αλλά gibson όργανα και δεν το έχω εντοπίσει 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με το binding στο σώμα μιας οποιαδήποτε κιθάρας, ειδικά εάν το finish είναι μια λεπτή στρώση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου