Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΙΚΑΠ ΜΕ ACTIVE SPEAKERS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Χωρίς να μακρηγορώ, κάνω την εξής ερώτηση:

 

Έχω αυτά:

https://www.ebay.com/itm/195421603556?mkevt=1&mkcid=1&mkrid=711-53200-19255-0&campid=5338421018&toolid=10001&customid=d31cec66-4fe7-11ed-9f09-343062323865

https://www.spc-gr.com/product-page/προενισχυτησ-πικαπ-kp200b

 

https://www.thomann.de/gr/presonus_eris_e3.5.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwwL6aBhBlEiwADycBIBdO8wujfRJak4FjSm_9BBkvVk_cDr8YLe2iTzTxh1JAFNBh-SJ4CBoCHJcQAvD_BwE

 

Δεν καταφέρνω να τα συνδέσω. Χρησιμοποιώ τροφοδοτικό 9V στον προενισχυτή και δεν έχω αποτέλεσμα. Σκέφτομαι μήπως φταίει η γείωση (δεν έχω ιδέα τι ρόλο παίζει), έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους και δεν τα καταφέρνω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός είσαι.

 

Αν στείλεις αυτό το σήμα σε ενεργά ηχεία, χωρίς τη μεσολάβηση κάποιου συστήματος για τον έλεγχο της έντασης, θα πάθεις κάποια ζημιά, ίσως στα αυτιά, ίσως στα ηχεία, ίσως σκοτώσεις κάποιον άνθρωπο κοντά... τέτοια πράγματα.

 

Η γείωση συνδέεται στον "προενισχυτή". Το OUT του προενισχυτή πρέπει να πάει σε κάποιο μίκτη. Πάνω στον μίκτη θα συνδέσεις τα ηχεία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον ενισχυτή του, αυτόν που πήγαιναν πακέτο την εποχή τους. Με passive ηχεία δεν έβγαλα ακρη γιαυτό πήγα προς αυτή την λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κανονικά για να λειτουργήσει σωστά ένα πικαπ χρειάζεται ένα προενισχυτή RIAA που θα μετατρέπει το σήμα του σε line level σαν αυτόν που πήρες για τον οποίο όμως δεν έχω άποψη. Την έξοδο του θα την συνδέσεις στην είσοδο των ηχείων αλλά φρόντισε η ένταση να μην είναι στο τέρμα. Κανονικά χρειάζεται προενισχυτής - κάρτα ήχου - μίκτης για τη στέρεο ρύθμιση έντασης αλλά πρέπει να παίζει ως έχει.

 

10 ώρες πριν, giannos24 είπε

Δεν καταφέρνω να τα συνδέσω. Χρησιμοποιώ τροφοδοτικό 9V στον προενισχυτή και δεν έχω αποτέλεσμα. Σκέφτομαι μήπως φταίει η γείωση (δεν έχω ιδέα τι ρόλο παίζει), έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους και δεν τα καταφέρνω. Ευχαριστώ.

  

 Δεν καταφέρνεις να τα συνδέσεις ή δεν βγάζει ήχο η σύνδεση; Και γιατί δεν λειτουργεί με τον δικό του ενισχυτή που λες παρακάτω; Λογικά αυτός έχει θέση phono για να συνδέσεις το πικαπ.

Τι συνδέεις; Δωσε πληροφορίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι που το βλέπω το πικαπ σου το κόβω για να εχει κεραμική-πιεζοηλεκτρική βελόνα/κεφαλή (το τμήμα της προενίσχυσης γίνεται εντός του πικάπ)  .

Άσε την προενισχυση και συνέδεσε τα rca out του πικαπ στα line in rca από τα Presonus.

Λογικά, (αν δεν έχει καμμένη έξοδο το πιακπ) θα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Έτσι που το βλέπω το πικαπ σου το κόβω για να εχει κεραμική-πιεζοηλεκτρική βελόνα/κεφαλή (το τμήμα της προενίσχυσης γίνεται εντός του πικάπ)  .

Άσε την προενισχυση και συνέδεσε τα rca out του πικαπ στα line in rca από τα Presonus.

Λογικά, (αν δεν έχει καμμένη έξοδο το πιακπ) θα παίξει.

Που το είδες μπρε το πικάπ του; :) :) :)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 ώρες πριν, giannos24 είπε

Καλησπέρα.

Χωρίς να μακρηγορώ, κάνω την εξής ερώτηση:

 

Έχω αυτά:

https://www.ebay.com/itm/195421603556?mkevt=1&mkcid=1&mkrid=711-53200-19255-0&campid=5338421018&toolid=10001&customid=d31cec66-4fe7-11ed-9f09-343062323865
 

@trolley

Ξέρω γω; Αυτο δεν είναι; 😆

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τα Garrard είναι κλασικά φθηνά πικάπ που τα τέλη 70s και κυρίως στα 80s έπαιξαν σε πολλά εφηβικά δωμάτια στην χώρα μας (όπως και στο δικό μου) ως μέρος των πρώτων entry level stereo setups (όλοι θα θέλαμε τότε να ξεκινήσουμε με ένα dual ή ένα rega αλλά μια χαρά βολευόμασταν και με αυτό μιας και αποδείχθηκε υποτιμημένο και έπαιζε μια χαρά και σίγουρα καλύτερα από την τιμή του)...

 

giannos24 από την πλευρά μου θα σε στεναχωρήσω γιατί τις σωστές λύσεις σύνδεσης στις έχουν αναφέρει οι φίλοι μας παραπάνω και επειδή αναφέρεις ότι το σύνδεσες και στον ολοκληρωμένο ενισχυτή που το συνόδευε (οπότε θα είχε και phono είσοδο) με passive ηχεία χωρίς αποτέλεσμα, οι πιθανότητες κλίνουν προς το να έχουν πρόβλημα τα ηλεκτρικά του (πράγμα όχι παράξενο αν το είχες καμιά σαρανταριά χρόνια στην αποθήκη)...😉

 

όλα αυτά βέβαια είναι υποθέσεις αλλά αφού έχεις δοκιμάσει ότι σου προτάθηκε, δια της ατόπου μια επίσκεψη σε έναν τεχνικό θα σε φωτίσει άμεσα... δυστυχώς δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει μια επισκευή καθώς υποθέτω ότι τα προβλήματα θα επεκτείνονται και στα (όχι απλά για το είδος από ότι θυμάμαι) μηχανικά μέρη του που ίσως χρειαστούν και "γνώση" του τρόπου λειτουργίας της κίνησης και ρύθμισής που θα ξεπερνούν  τον συνήθη ηλεκτρονικό της γειτονιάς...

 

 

 

 

ΥΓ. Λάκη είχε σίγουρα μαγνητική κεφαλή (MM) εκτός αν το συγκεκριμένο είναι κάποια version ακόμα παλιότερη του μοντέλου που δεν γνωρίζω...

 

ΥΓ2

 

15 ώρες πριν, giannos24 είπε

Σκέφτομαι μήπως φταίει η γείωση

 

χωρίς την γείωση θα έπαιζε κατά κανόνα με θόρυβο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, LK είπε

Έτσι που το βλέπω το πικαπ σου το κόβω για να εχει κεραμική-πιεζοηλεκτρική βελόνα/κεφαλή (το τμήμα της προενίσχυσης γίνεται εντός του πικάπ)  .

Άσε την προενισχυση και συνέδεσε τα rca out του πικαπ στα line in rca από τα Presonus.

Λογικά, (αν δεν έχει καμμένη έξοδο το πιακπ) θα παίξει.

Αυτό δεν ισχύει Λάκη.

Αν το συνδέσει σε είσοδο line level θα ψιθυρίζει. 

Αν το συνδέσει σε passive ηχεία κάτι θα καεί. 

Η προενίσχυση με καμπύλη RIAA απαιτείται για την αναπαραγωγή και συνήθως βρίσκεται στην είσοδο phono ολοκληρωμένων ενισχυτών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου