Προς το περιεχόμενο

Ακρόαση μουσικής με ακουστικά....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπεράαα. Ο μικρός ritchie έχει απορία :) :) Το θέμα έχει ως εξής... Ακούω μουσική από τα gigaworks της creative τα 7.1. Για το κόστος τους ικανοποιητικός ήχος σε μεγάλο φάσμα συχνοτήτων αλλά σίγουρα μακριά από τον χαρακτηρισμό σωστός η πολύ καλός. Σκεφτόμουν όμως πως θα ήταν να έχω και ένα ζευγάρι καλά ακουστικά ώστε να "διαβάζω" προσεκτικά όποτε θέλω κάποιο άλμπουμ... Πρόβλημα με ένταση και τέτοια δεν έχω. Απλά σκεφτόμουν για πιο καθαρή στερεοφονική εικόνα για να γλυτώνω προβλήματα λόγο κακής ακουστικής του χόρου και για μεγαλύτερη "ανάλυση" στον ήχο. Αν και το κυριότερο κόλλημα είναι ότι θα χάνω τις δονήσεις του sub που γίνονται αντιλιπτές όχι μόνο απο τα αυτιά. Τέλοσπαντων. Και πιο συγκεκριμένες ερωτησεις... Κάνουν ακουστικά για ακρόαση μουσικής ή όχι; Τα ακουστικά καλής ποιότητας είναι ξεκούραστα στο αυτί ή σε κουράζουν και σου ζεσταίνουν τα αυτιά μετά από μισή ώρα; Αν κάνουν για μουσική τα ακουστικά σε τι τιμές πρέπει να κυμανθώ για ένα καλό ηχητικό αποτέλεσμα;

 

Υ.Γ: Έχω μαύρα μεσάνυχτα απο θέματα ακουστικών

Υ.Γ. Νο.2 Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οποιοδήποτε ζευγάρι ακουστικών παίζει καλύτερα από οποιοδήποτε ζευγάρι ηχείων της ίδιας τιμής. Δηλαδή, αν δώσεις 100 ευρώ για ακουστικά, τότε θα ακούς καλύτερα από το αν είχες δώσει 100 ευρώ για ηχεία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Granule θα σου ήταν εύκολο να το αναλύσεις λίγο αυτό που λες;

Wow! τα ηχεία που έχω πρέπει να έχουν τωρινή τιμή γύρω στα 400. Για ακουστικά δεν δίνω με τίποτα τοσα!!! Πέρνω νέα κιθάρα η φτηνά μόνιτορ... η τον tiny terror Που μου έχει γυαλίσει καιρό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow! τα ηχεία που έχω πρέπει να έχουν τωρινή τιμή γύρω στα 400.

 

Όχι βέβαια. Τα 400 ευρώ αφορούν ένα σύστημα 7.1, όχι ένα στερεοφωνικό σύστημα. Αν ήταν στερεοφωνικό το σύστημά σου, τότε θα ήταν συγκρίσιμα μεγέθη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλική συμβουλή: άκου όσο γίνεται λιγότερο από ακουστικά.

 

1 ώρα ακρόασης με ακουστικά ισούται με 40 ώρες ακρόασης από ηχεία.

Αν συνυπολογίσεις ότι τα αυτιά μας έχουν ορισμένες ώρες "πτήσης" τότε βάσει της παραπάνω ισότητας μάλλον θα "αποστρατευτείς" νωρίς. Δηλαδή θα χάσεις τις ψηλές συχνότητες πολύ γρηγορότερα (που ούτως ή αλλιώς όολοι τις χάνουμε κάποια στιγμή λόγω ηλικίας), τα αυτιά σου αναγκαστικά θα αμυνθούν και θα γίνουν λιγότερο ευαίσθητα κλπ κλπ κλπ.

 

Συμπέρασμα:

Κάνε ότι καταλαβαίνεις αρκεί να ξέρεις τι σου γίνεται.

 

Εντελώς φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να αποφυγεις τα ακουστικα επιδη ειπες οτι δεν εχεις προβλημα με την ενταση, καλυτερα να παρεις ηχεια.Για τα αυτακια του μικρου ritchie το λεω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα ακρόασης με ακουστικά ισούται με 40 ώρες ακρόασης από ηχεία.

 

E;

Για την αλήθεια των κινδύνων που σχετίζονται με αλόγιστη χρήση ακουστικών (όχι ράδιο αρβύλα) μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Headphones#Dangers_and_volume_solutions

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα ακρόασης με ακουστικά ισούται με 40 ώρες ακρόασης από ηχεία.

 

E;

Για την αλήθεια των κινδύνων που σχετίζονται με αλόγιστη χρήση ακουστικών (όχι ράδιο αρβύλα) μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Headphones#Dangers_and_volume_solutions

 

Παραθέτω αποσπάσματα από το ίδιο σου το link:

 

Using headphones at a sufficiently high volume level can cause temporary or permanent hearing impairment or deafness due to an effect called "masking." The headphone volume has to compete with the background noise, especially in excessively loud places such as subway stations, airplanes, and large crowds. This leads to the disappearance of the normal pain associated with higher levels of volumes.

Extended periods of the excessively loud volume is extremely damaging.

 

Οπότε φίλε Wow! τα περί ράδιο-αρβύλα μάλλον δεν στέκουν.

 

Αλλά και λογικά αν κρίνεις την πρότασή μου γνωρίζοντας λίγο πως δουλεύει το αυτί διαπιστώνεις ότι λόγω της πολύ μικρής απόστασης ανάμεσα σε αυτί και πηγή (βλέπε ακουστικά) η οποία παράγει πολλά dB το τύμπανο δεν προλαβαίνει να επανέλθει σε κατάσταση ηρεμίας και είναι συνεχώς υπό πίεση. Τώρα όταν αυτό γίνεται συστηματικά και με πολλά dB λογικό είναι να προκαλέσει ότι γράφει και η wikipedia.

 

Γενικά πάντως και με ηχεία ακόμη οι μεγάλες εντάσεις δημιουργούν προβλήματα (βλέπε μουσικούς που παίζουν σε σκυλάδικα ή σε μεγάλα μαγαζιά).

 

Πάντως όπως και να έχει θα ήθελα να μου εξηγήσεις που πιστεύεις ότι υπάρχει διαφωνία. Έχω τη διάθεση αν το θέλεις να σου εξηγήσω περισσότερα.

 

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει το απόσπασμα που παρέθεσες είναι (σε απλά ελληνικά) ότι "αν ακούς σε πολύ δυνατές (αρκούντως, λέει) εντάσεις, θα βλάψεις το αυτί σου και μάλιστα δεν θα το πάρεις και χαμπάρι.

 

Δε λέει όμως πουθενά κάτι το οποίο να επιτρέπει τη γενίκευση του 1:40 (εκτός αν ήταν ευφυολόγημα), ούτε λέει τίποτε για βλαβερές επιπτώσεις από τη χρήση ακουστικών σε κανονικές εντάσεις.

 

Και τι θα είχαμε άραγε να πούμε για τις βλαβερές επιπτώσεις από την ακρόαση μουσικής μέσω ηχείων σε ανάρμοστα υψηλές εντάσεις (κοινότατο φαινομενο) ή την ακρόαση του άσκοπα τσιτωμένου ενισχυτή του κιθαρίστα στις πρόβες, ή τις βλαβερές επιπτώσεις από την ακρόαση μουσικής μέσω ελεεινών (ποιοτικά) συστημάτων σαν αυτά που πουλάει η Creative;

 

Εξακολουθώ να πιστεύω αυτό που έγραψα σαν πρώτη μου απάντηση, τώρα αν ο άλλος είναι τρελός και θέλει να κουφαθεί, είμαι βέβαιος πως θα τα καταφέρει με ή χωρίς ακουστικά.

 

Ασφαλώς παραμένω ανοικτός για περισσότερες εξηγήσεις. Μου αρέσει να αλλάζω γνώμη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου