Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?


Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?  

19 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσα μπορείτε να ακούσετε από τη λίστα ? (δωρεάν)

  2. 2. Πόσα από τα ονόματα που βλέπετε πιστεύετε ότι θα ήταν γνωστά σήμερα αν οι εταιρείες συνέχιζαν να λειτουργούν όπως πριν χωρίς πλατφόρμες?

  3. 3. σας ικανοποιεί μουσικά η σύγχρονη τάση στις επιτυχίες?

    • ναι
    • οχι
    • μου είναι αδιάφορο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

btw μην υπερεκτιμας το "ταλέντο " με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις δεν είναι παρά το 10% αντε 20% της επιτυχίας ενός ανθρώπου το υπόλοιπο οφείλεται στην σκληρή δουλειά

Δε διαφωνώ, εννοείται. 

Αλλά διάβαζα Buddy Guy και έλεγε ο μπάρμπας ότι πολύ του αρέσει ο John Mayer σαν παίκτης blues. Γιατί είναι νέος και ωραίος και υπάρχει προβολή. Καταλαβαίνεις...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Τα ΙΔΙΑ Σκουπίδια  προωθούν ΚΑΙ ΤΩΡΑ οι ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΈΣ, και όχι οι "πλατφόρμες " όπως λανθασμένα λες (ΟΛΟΙ οι καλλιτέχνες στο σημερινό τοπ 50 στο Spotify έχουν συμβόλαιο με δισκογραφική. )

 

Από εκεί και πέρα όπως έχουν ευτελιστει τα ΠΑΝΤΑ στην εποχή μας έτσι έχει ευτελιστει και η εμπορική μουσική .

 

O κύριος λόγοςΔΕΝ  είναι οτι ο κάθε πικραμένος μπορεί με μιΑ κομπιούτερ και 3 σπασμένα plug in να βγάλει "μουσική "... και να την ανεβάσει ...

 

 Σκέφτηκες ποτέ ότι ΔΕΝ φταίει η ΤΡΑΠ του κΟλου που έγινε έτσι η....κοινωνία αλλά η...κοινωνία που η κυρίαρχη μουσική είναι η τραπ του κΟλου?

 

 

πριν τις πλατφόρμες υπήρχαν dj.

Και δεν υπήρχε περίπτωση να δώσουν airplay οι dj σε μπαξ μπάνυ (ασχετα αν 1000000000 μύγες τρώνε σκατά). Το airplay ο μπαξ μπάνυ το πήρε από τις πλατφόρμες (soundcloud) και όταν απέκτησε cult following τον υπέγραψαν οι εταιρείες. Δεν είναι χαζές οι εταιρείες. Σκατά θέλετε? σκατά θα σας δώσουμε.

42 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Το ερώτημα είναι πόσοι από αυτοί θα ανέβαιναν ψηλά χωρίς το εμφανισιακό και μόνο με το μουσικό τους ταλέντο...

 

μα εδώ είναι που υπάρχει ο τραγέλαφος.

Οι άσχημοι είναι που έχουν πέραση. Αυτούς ούτε η μάνα τους δεν μπορει να του δει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δε διαφωνώ, εννοείται. 

Αλλά διάβαζα Buddy Guy και έλεγε ο μπάρμπας ότι πολύ του αρέσει ο John Mayer σαν παίκτης blues. Γιατί είναι νέος και ωραίος και υπάρχει προβολή. Καταλαβαίνεις...

 

Και ο B.G νέος και ωραίος ήταν κάποτε, όπως και οι περισσότεροι star ,αν είσαι ασχημαντρας δεν πας για ρωουκ σταρ,γίνεσαι τζαΖιστρας ή χρηματιστης ή ανοίγεις μπακαλικο

 

image.thumb.png.a04536c769ac7c57c6d4ea2e6b9b7dff.png

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, αν μου επιτρέπετε, ότι ο @dimsonic έχει δίκιο 

 

Αν συμφωνήσουμε ότι το παιχνίδι  είναι ένα ιδεατό  zero sum game, τότε αυτοί που κερδίζουν είναι:

 

α. Οι πλατφορμες, και

β. Οι χρηστες 


Επομένως ποιοι χάνουν

 

Μήπως οι δημιουργοί?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SibLt είπε

Αν συμφωνήσουμε ότι το παιχνίδι  είναι ένα ιδεατό  zero sum game,

Τι στην ευχή είναι το "ιδεατό zero sum game";

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, trolley είπε

Τι στην ευχή είναι το "ιδεατό zero sum game";

 

Ένα είδος αναδιανομής ενός σταθερού ποσού, σύμφωνα με το οποίο όταν κάποιος ωφελείται, κάποιος άλλος ζημιώνεται κατά το ίδιο ποσό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως εξετάζετε τις πλατφόρμες, το περιεχόμενό τους και τη φόρμα ή την όποια καλλιτεχνική αξία των σημερινών επιτυχιών. Το ΜΟΝΟ που έχει σημασία, και η ΜΟΝΗ αιτία για την παραγωγή αυτών των κατασκευασματων ειναι οι ανάγκες που καλύπτουν. Και ναι, θελει ταλέντο για να καλυψεις πετυχημενα μια αναγκη, ή μηπως νομιζετε ότι δεν εχει ταλέντο στη δουλειά του ενας πετυχημένος σε οποιοδήποτε τομέα? Παραγωγη σκουπιδιών που πωλείται χρυσαφι, μιλαμε για τελευταιο σταδιο δυσκολιας.

 

 Λοιπόν οι ανάγκες που καλύπτουν αυτά τα πραγματα είναι ίδιες με τις ανάγκες που παντα κάλυπταν τα ανάλογα σκουπίδια του παρελθόντος, άσχετα αν τότε τα αντίστοιχα σκουπίδια μας άρεσαν διότι τότε είχαμε εμείς οι ίδιοι τις αντίστοιχες ανάγκες. Αγοράκια στην εφηβεία, σκουπίδια το μεταλ σκουπίδια και το τραπ, υστερικα κοριτσακια, σκουπιδια τα boy bands σκουπίδια και τα tictoc dances, γεροξουρες σε φαση θα δειξω τα λεφτα μου, σκουπίδια τα σκυλαδικα καθε εποχης, βλακες εναλλακτικοί δηθεν ψαγμενοι, σκουπιδια αβαν γκαρντ και 8 bit καραγκιοζιλικια.

 

 Δεν θα αλλαξει αυτό ποτέ, υπαρχουν οι αναγκες και η οικονομία τις καλύπτει, και οσο πληρώνουν οι μαλακες θα συνεχίσει και να τις καλύπτει. Αν τωρα μεσα σε αυτή την θαλασσα προσφοράς βγει και κανα καλο κομματακι, συγνώμη, δεν το θελαμε, κατα λάθος βγηκε, ενα χαλασμενο ρολόι δειχνει δυο φορες τη μερα τη σωστη ωρα. Παντα ετσι ήταν, και οταν παίρναμε τους δισκους, στην καλυτερη 2- 3 κομματια ακουγοντουσαν, τα αλλα στον καιαδα, ελαχιστα άλμπουμ ειναι καλά απο την αρχη ως το τέλος. Μαζική παραγωγή για την καλυψη των αναγκων της μαζας, στα χαρμπουγκεραδικα σκουπιδια τρωει η μαζα, αλλα και βιγκαν αχυρα παλι για τη μαζα είναι, οι αναγκες καλύπτονται, και νοσταλγούμε οι παππούδες το παλιό καλό σουβλάκι, και αυτό σκουπιδια ηταν ομως.

 

 Σε διακοσια χρονια αν δε ριξει πυραύλους ο σπανομαριας η ενατη θα ειναι ενατη. Για την τευλορ σουιφτ, τους μεταλλικα και τους μπιτλς εχω τις αμφιβολιες μου.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

σποτιφαι

σποτιφαΐ

 

Όσον αφορά τη λίστα, δεν μπορώ να ακούω/βλέπω Taylor Swift, έχω αλλεργία. Το στυλ της, η εμφάνισή της, η περσόνα και αυτό το απερίγραπτα ξεπλυμένο, generic ποπ που τραγουδάει με ενοχλούν σε σημείο που μου δημιουργούνται ψυχοσωματικά συμπτώματα όταν την πετύχω σε κανά κλιπ.

 

Οι υπόλοιποι μου είναι απλά αδιάφοροι πλην της Rihanna που θα την ακούσω πολύ ευχάριστα και άμα τη βλέπω κι όλας ακόμα καλύτερα.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

της Rihanna που θα την ακούσω πολύ ευχάριστα και άμα τη βλέπω κι όλας ακόμα καλύτερα.

Με όλο το σεβασμό στην προσωπική γνώμη (αυτό εκφράζω κ εγώ εδώ εξάλλου εννοείται), υπάρχουν πολλές καλύτερες φωνές στην pop (Beyonce, Adele κλπ). Όσον αφορά την εμφάνιση, αν πας σε οικισμό Ρομά με χορηγία από Sephora, θα βγαλεις καμία εικοσαριά Rihannες εύκολα. Και δεν έχω κάτι με τους Ρομά. Πώς την προώθησαν αυτήν την κοπέλα ως την ενσάρκωση του εξωτικού στοιχείου δεν μπορώ να καταλάβω 

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ένα είδος αναδιανομής ενός σταθερού ποσού, σύμφωνα με το οποίο όταν κάποιος ωφελείται, κάποιος άλλος ζημιώνεται κατά το ίδιο ποσό.

Ευχαριστώ, αλλά απλώς σάρκαζα (my bad). Απλά ήθελα να υποδείξω ότι αυτή η αντίληψη δεν έχει εφαρμογή στη μουσική βιομηχανία (ή βιοτεχνία ή οτιδήποτε άλλο).

 

Κανείς δεν μου χρωστάει λεφτά επειδή μου αρέσει να παίζω το (μουσικό) όργανό μου. ΕΓΩ πρέπει να πείσω ότι ξέρω να γράφω κάτι που να ικανοποιεί τα αυτάκια κάποιων ανθρώπων. Αν πετύχω (όπως έγραψα νωρίτερα και υπογράμμισε ο Superfunk) η επιτυχία μου οφείλεται σε κάτι απτό και συχνά μετρήσιμο. Αν αποτύχω (εγώ π.χ. απέτυχα) πάλι οφείλεται σε κάτι απτό και μετρήσιμο.

 

Σε μία συναινετική δοσοληψία, ΟΛΑ τα μέρη είναι ικανοποιημένα, δεν κλαίει ο ένας το ποσό που έδωσε και γελάει ο άλλος που το έλαβε.

 

5 ώρες πριν, manosx είπε

Σε διακοσια χρονια αν δε ριξει πυραύλους ο σπανομαριας η ενατη θα ειναι ενατη. Για την τευλορ σουιφτ, τους μεταλλικα και τους μπιτλς εχω τις αμφιβολιες μου.

Εννοείται, ακόμη και αν τους ρίξει, το ίδιο θα ισχύει.

  • Συμφωνώ 3

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου