Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?


Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?  

19 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσα μπορείτε να ακούσετε από τη λίστα ? (δωρεάν)

  2. 2. Πόσα από τα ονόματα που βλέπετε πιστεύετε ότι θα ήταν γνωστά σήμερα αν οι εταιρείες συνέχιζαν να λειτουργούν όπως πριν χωρίς πλατφόρμες?

  3. 3. σας ικανοποιεί μουσικά η σύγχρονη τάση στις επιτυχίες?

    • ναι
    • οχι
    • μου είναι αδιάφορο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, manosx είπε

 

 

 Σε διακοσια χρονια αν δε ριξει πυραύλους ο σπανομαριας η ενατη θα ειναι ενατη. Για την τευλορ σουιφτ, τους μεταλλικα και τους μπιτλς εχω τις αμφιβολιες μου.

o Λουντβιχ μετράει 200 χρόνια με μια δημιουργική περίοδο 20 κάτι ετών, οι δε Μπήτλς 60 με αντίστοιχα 7. Συγκρίσιμα νούμερα θα έλεγα σε σχέση με τα 20-30 κάποιων που συνεχίζουν.

Βεβαια αν πάει κάποιος στις αληθινές πωλήσεις θα δει ότι οι Μπήτλς δύσκολα θα φύγουν από την πρώτη θέση, ενώ οι τελευταίοι δεν έχουν κάν ελπίδες να πλησιάσουν.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

υπάρχουν πολλές καλύτερες φωνές στην pop (Beyonce, Adele κλπ)

 

Δεν είπα πουθενά ότι η Rihanna είναι η τοπ φωνή, ούτε και με ενδιαφέρει αυτό δηλαδή. Απλά μου αρέσουν τα κομμάτια της (νταξ όχι όλα) και η χροιά της/τρόπος που τραγουδάει.

 

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Όσον αφορά την εμφάνιση, αν πας σε οικισμό Ρομά με χορηγία από Sephora, θα βγαλεις καμία εικοσαριά Rihannες εύκολα.

Εδώ όμως θα τσακωθούμε.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, trolley είπε

Τι στην ευχή είναι το "ιδεατό zero sum game";

Σαθρή βάση επιχειρηματολογίας -

 

 https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Spotify

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SibLt είπε

Σαθρή βάση επιχειρηματολογίας -

https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Spotify

Ποια είναι η σαθρή βάση; Η ερώτησή μου; Το άρθρο στη Wikipedia;

Όπως και αν έχει, αν εσύ θεωρείς ότι δεν σου κάνει το Spotify (σαν καλλιτέχνη), τότε μην το επιλέξεις. Αυτό άλλωστε είναι και το πρώτο πράγμα που έγραψα σε αυτή την μαραθώνια συζήτηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ πάλι προσπαθώ να καταλάβω το θέμα που συζητάμε. Το σπασμένο τηλέφωνο μου θυμίζει.

Την ποιότητα της σημερινής ποπ; Ποιος φταίει για τα χάλια μας; Να καεί το σπότιφαϊ;

Ειδικά το τελευταίο είναι σαν να θέλεις να αλλάξεις τη βρύση επειδή η ΕΥΔΑΠ έκοψε το νερό.

Παρατηρώ μια τέτοια κοντόφθαλμη αντίδραση σε πολλές περιπτώσεις τελευταία και όχι μόνο στη μουσική.

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

Παρατηρώ μια τέτοια κοντόφθαλμη αντίδραση σε πολλές περιπτώσεις τελευταία και όχι μόνο στη μουσική.

 

 

Έχουμε συνηθίσει να παίρνουμε απλοϊκές απαντήσεις σε πολύ δύσκολα ερωτήματα και αυτό είναι το αποτέλεσμα. Η ζωή έχει γίνει τόσο περίπλοκη, που πουθενά δε μπορείς να υποστηρίξεις ότι το Α οδήγησε στο Β με αιτιολογική σχέση.

 

Όταν καταλάβουμε ότι για να πάμε από το Α στο Β είναι αποτέλεσμα εκατοντάδων ή και χιλιάδων διεργασιών και παραγόντων, τότε ίσως σταματήσει και αυτό που παρατήρησες. Χλωμό βέβαια αν με ρωτάς, γιατί είναι μακράν πιο εύκολο να δείξεις με το δάχτυλο κάτι/κάποιον και να καταλήξεις ότι φταίει μόνο αυτό.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την δική μου πλευρά συζητάμε το ότι για την κατάντια της σημερινής ποπ (σύγχρονης μουσικής θα έλεγα) φταίει το γεγονός ότι δόθηκε βήμα σε χαμηλού επιπέδου μουσικούς να προσεγγίσουν σε θηριώδη νούμερα χαμηλού επιπέδου ακροατές, μέσω μιας φτηνής (ή δωρεάν μέσω διαφημίσεων) πλατφόρμας. Κάτω από άλλες συνθήκες αυτή η ""μουσική"" δεν θα έβλεπε το φως της μέρας.

 

Αυτό (κατά τη δική μου πάντα άποψη) είναι ένα σημάδι μιας γενικότερη υποβάθμιση της ποιότητας ζωής που αντιμετωπίζουμε αλλά και των κριτηρίων με τα οποία τα άλλα μέλη των κοινωνιών που ανήκουμε αποφασίζουν να πορευτούν.

 

τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

 

(είπα να μην ξανα ασχοληθώ, αλλά νομίζω ότι δεν μου αρκεί πλέον η περίληψη σε 5 γραμμές διαδικτύου για να μεταφέρει αυτά που σκέφτομαι)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, trolley είπε

Ποια είναι η σαθρή βάση; Η ερώτησή μου; Το άρθρο στη Wikipedia;

Όπως και αν έχει, αν εσύ θεωρείς ότι δεν σου κάνει το Spotify (σαν καλλιτέχνη), τότε μην το επιλέξεις. Αυτό άλλωστε είναι και το πρώτο πράγμα που έγραψα σε αυτή την μαραθώνια συζήτηση.

Η δική μου επιχειρηματολογία έχει σαθρή βάση, όχι η δική σου @trolley- δεν ήμουν ξεκάθαρος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δόθηκε βήμα σε χαμηλού επιπέδου μουσικούς να προσεγγίσουν σε θηριώδη νούμερα χαμηλού επιπέδου ακροατές, μέσω μιας φτηνής (ή δωρεάν μέσω διαφημίσεων) πλατφόρμας. Κάτω από άλλες συνθήκες αυτή η ""μουσική"" δεν θα έβλεπε το φως της μέρας.

Αυτό μπορεί να διαβαστεί όμως κι έτσι:

"Δώθηκε η δυνατότητα σε ένα τεράστιο αριθμό ακροατών να απολαύσουν τη μουσική που γουστάρουν και τους κάνει να περνούν καλά μέσω μιας φτηνής (ή δωρεάν μέσω διαφημίσεων) πλατφόρμας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mpamps είπε

Αυτό μπορεί να διαβαστεί όμως κι έτσι:

"Δώθηκε η δυνατότητα σε ένα τεράστιο αριθμό ακροατών να απολαύσουν τη μουσική που γουστάρουν και τους κάνει να περνούν καλά μέσω μιας φτηνής (ή δωρεάν μέσω διαφημίσεων) πλατφόρμας."

σίγουρα. Λείπουν κατι επιθετικοί προσδιορισμοί σε γαλλική διάλεκτο, το νόημα είναι το ίδιο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου