Προς το περιεχόμενο

OBEGRANSAD


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LK είπε

Όλα τα χόμπιΖ Παναγιώτη, ελιτίστικα είναι εξ ορισμού....αν εξαιρέσω το τάβλι και την μπιρίμπα ίσως. 😁

 

Εκτός θέματος

Είχα φίλο που έδωσε 2.000 ευρώ για χειροποίητο τάβλι από καρυδιά 100 ετών.   

Έχω φίλο που έφτιαξε ο ίδιος τραπέζι για τάβλι (όλο στο χέρι) για να έχει σωστή αίσθηση στις εξάρες.

 

Υ.Γ  Και τα δυο βρέθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες σε αποθήκη. Μόλις τους επισκεύθηκε ο πελαργός.

 

Εντός θέματος

 

Όλα τα turntables είναι καλά , αρκεί να έχουν πάνω δίσκους και να τους ακούει κάποιος.

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, hospes είπε

Για την βελόνα (ή εν γένει μηχανισμός που κρατά τη βελόνα), υπάρχουν προϋποθέσεις που μπορεί να καταλήξει ένα δίσκο βινυλίου σε αχρηστία; Ρωτώ επειδή επιπλέον δεν ξέρω και τι βελτιώσεις μπορεί να πάρει αυτό. Επίσης στον DENON AVR3313 λόγω ότι δε γνωρίζω που θα συνδεθεί και καθότι το πικάπ έχει προενισχυτή, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; ...αρχάριος γαρ! Μη βαράτε!

 

Επανέρχομαι για να αποσαφηνίσω κανα δυό πράγματα.

Ο άνθρωπος ρωτάει 

1. αν στο συγκεκριμένο η κεφαλή βραχίονας κλπ εγκυμονούν κάποιους κινδύνους για τους δίσκους

2. αν παίρνει βελτιώσεις

3. αν συνδέεται με τον ενισχυτή του.

 

Οι απαντήσεις που δίνει ένας που το διαβάζει είναι όχι, όχι, ναι.

 

Αν πήγαινε το ερώτημα στο αν αξίζει να ασχοληθεί θα του έλεγα εκ πρωτης όψεως όχι, αλλά το όλο ερώτημα δείχνει ότι θέλει να ασχοληθεί. Από την άλλη άντε να ξοδέψει 150 ευρώ και να αγοράσει και 2-3 δίσκους μέχρι να καταλάβει ότι μετάνοιωσε. Που σε οποιαδήποτε περίπτωση θα πάρει πίσω τα χρήματά του έστω στο 50-60%.

 

Όλα τα άλλα είναι να λέμε και να μαλώνουμε.

Αγοράζω δίσκους από το 1970 και με ένα μικρό διάλειμα για cd, dvd, sacd, dvd audio και άυλα, σήμερα αγοράζω μόνο βινύλιο.

Το ότι δεν μπορείς να βρεις ό,τι θες στο βινύλιο δεν ισχύει. Στα άλλα μέσα, ακόμα και στα άυλα ισχύει. Σήμερα το βινύλιο είναι ο μόνος τρόπος να βρεις αυθεντικές πρώτες εκτυπώσεις. Σε όλα τα άλλα μέσα αυτό τείνει να εκλείψει. Τα δε άυλα έχουν σχεδόν 95% τις επανεκδόσεις που ΔΕΝ είναι ίδιες με τις πρωτότυπες.

Στο σπίτι μου το σύστημα βινυλίου παίζει ισάξια τουλάχιστον με τα cd και τα άυλα ή τα όλα τα άλλα.

Είναι μάλιστα ο μόνος τρόπος να ακούσεις όλο τον δίσκο και όχι από 5 δλ από κάθε κομμάτι.

Τωρα να μην ακούσω το χαζό ερώτημα αν θέλω να πάρω τον τελευταίο του Μπαντ Μπανυ πού θα τον βρώ σε βινύλιο, θα απαντήσω δεν με ενδιαφέρει. Και αν με ενδιαφέρει θα τον ακούσω άυλο μια χαρά.

 

Τελος είναι ακριβό χόμπυ. ΟΚ ακριβές είναι και οι γούνες, και οι Πόρσε και τα Ρολεξ και μάλιστα τα τελευταία τα αναλογικά δείχνουν πιό λάθος την ώρα από τα ηλεκτρονικά. Ακριβά είναι και τα Κοχίμπα και τα Λουί Βουιτόν.

 

Τελος όταν σε ρωτάει κάποιος θελω να πάρω μοτοσυκλέτα ή πατίνι η τάδε μάρκα είναι καλή? δεν απαντάς, όχι ρε φίλε να πας με λεωφορείο γιατί είναι πιο ασφαλές.

Είπα την άποψή μου.

Όποιος θέλει να μαλώσουμε (με την ανοχή των αντμιν) ελεύθερα.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το ότι δεν μπορείς να βρεις ό,τι θες στο βινύλιο δεν ισχύει.

 

Προφανώς περιλαμβάνεις την τεράστια αγορά μεταχειρισμένων (και όχι απαραιτήτως φθηνών) βινυλίων. Αλλιώς, αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

 

Πέραν αυτού, όντως ο OP ρώτησε και όντως απάντησες. Δεν αμφισβητήθηκε η απάντηση. Αλλά εδώ δεν είναι (μόνο) helpdesk, ειδικά σε ένα τόσο αμφιλεγόμενο ζήτημα είναι βέβαιο πως θα υπάρξουν απόψις. Ξανα-προειδοποιώ (τον ΟΡ και όποιον ενδιαφέρεται) ότι είναι αδιέξοδο.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Προφανώς περιλαμβάνεις την τεράστια αγορά μεταχειρισμένων (και όχι απαραιτήτως φθηνών) βινυλίων. Αλλιώς, αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

 

Πέραν αυτού, όντως ο OP ρώτησε και όντως απάντησες. Δεν αμφισβητήθηκε η απάντηση. Αλλά εδώ δεν είναι (μόνο) helpdesk, ειδικά σε ένα τόσο αμφιλεγόμενο ζήτημα είναι βέβαιο πως θα υπάρξουν απόψις. Ξανα-προειδοποιώ (τον ΟΡ και όποιον ενδιαφέρεται) ότι είναι αδιέξοδο.

 

Ναι εννοειται και μτχ. Η αγορα ειναι γεματη. Το θεμα ειναι να υπαρχει ενδιαφερον. 

Αδιεξοδο δεν ειναι. Τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο καποιον που αγοραζει και επενδυει σε οποιοδηποτε σημερινο αναλογικο  βιντατζ εξοπλισμο.

Σημερα πλεον ουτε cd κυκλοφορουν. Ειναι ο μονος τροπος να εχεις υλικο προϊόν. 

Οπως επισης κυκλοφορουν βιβλια κα εφημεριδες ενω μπορεις να εχεις e books ή συνδρομη. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σημερα πλεον ουτε cd κυκλοφορουν. Ειναι ο μονος τροπος να εχεις υλικο προϊόν. 

Οπως επισης κυκλοφορουν βιβλια κα εφημεριδες ενω μπορεις να εχεις e books ή συνδρομη. 

Είναι αυτό που λέμε... "είμαι υλιστής";

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Είναι αυτό που λέμε... "είμαι υλιστής";

για πάρα πολύ κόσμο είναι (ακόμα) ισχυρή η έννοια της κτήσης.

Για άλλους όχι.

Πολλοί αρέσκονται στο να μπορούν να έχουν δικαίωμα χρήσης με κάποιο τίμημα, άλλοι όχι.

Εγώ όπως δεν μπορώ να διαβάσω ένα άρθρο, ένα βιβλίο ή ένα σημαντικό έγγραφο στην οθόνη ενός υπολογιστή, έτσι θέλω να έχω στο χέρι μου το εξώφυλλο και όλο το έντυπο υλικό ενός δίσκου και να το κρατώ όσο ακούω. Επίσης θέλω να το έχω χωρίς να εξαρτώμαι από την διαθεσιμότητα σύνδεσης.

 

Επειδή όλα τα παραπάνω μπορεί να θεωρηθούν παραξενιές, ναι μπορεί να είναι ένα χόμπυ για παράξενους. Αλλά σίγουρα δεν είναι η μόνη παραξενιά στον κόσμο που ζούμε. Και έχει και τα συν και τα πλην της.

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πόσες φορές τα γράψαμε;.

1000?

Αντε ακόμα μία.

Ο καθένας μπορεί να ακούει ό,τι format θέλει και του αρέσει.

ΟΜΩΣ.

Όταν σε ένα forum μουσικής τεχνολογίας τίθεται ένα ερώτημα , εγώ προσωπικά χαίρομαι όταν υπάρχουν νέοι (όχι ηλικιακά - αλλά στον χώρο) που θέλουν να μπουν είτε στο βινύλιο , είτε στο VHS είτε .......στο γραμμόφωνο. 

Αν μη τι άλλο, για να έχω έναν ακόμα να συζητάω για τα κοινά μας ενδιαφέροντα.

Τώρα αν είναι obselete όλα αυτά, εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί. Εμένα με διασκεδάζουν και  ένα παλιό πικαπ, και ένα παλιό pc ή ένα παλιό tape deck. 

Και εγώ προτιμάω το υλικό, και έχω αφιερώσει και πολλά τετραγωνικά  και για βινύλια, και για πικάπ και για studio, και για βιβλιοθήκες.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμένοντας στο θέμα ως προς τεχνικές λεπτομέρειες, διαβάζοντας οδηγίες του AVR όπου αναφέρει για σύνδεση turntable σε θύρα phono (κόκκινο-άσπρο), εφόσον το turntable έχει ενσωματωμένο pre-amp, τότε αυτός θα πρέπει να απενεργοποιηθεί... έλα που όμως στο video από YouTube που αναρτήσατε στην αρχή, ο reviewer αναφέρει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης αυτού, αν δεν κάνω λάθος! Τότε, υπάρχει κάποια λύση;

Επίσης, αν γίνει η σύνδεση παρά την προειδοποίηση του κατασκευαστή, τι κίνδυνος υπάρχει;

Επεξεργασμένο από hospes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, hospes είπε

Επίσης, αν γίνει η σύνδεση παρά την προειδοποίηση του κατασκευαστή, τι κίνδυνος υπάρχει;

 

Είσθε ανήλικος;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hospes είπε

Εμμένοντας στο θέμα ως προς τεχνικές λεπτομέρειες, διαβάζοντας οδηγίες του AVR όπου αναφέρει για σύνδεση turntable σε θύρα phono (κόκκινο-άσπρο), εφόσον το turntable έχει ενσωματωμένο pre-amp, τότε αυτός θα πρέπει να απενεργοποιηθεί... έλα που όμως στο video από YouTube που αναρτήσατε στην αρχή, ο reviewer αναφέρει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης αυτού, αν δεν κάνω λάθος! Τότε, υπάρχει κάποια λύση;

Επίσης, αν γίνει η σύνδεση παρά την προειδοποίηση του κατασκευαστή, τι κίνδυνος υπάρχει;

Σου ειπα θα το βαλεις σε αλλη εισοδο εκτος του phono. Ονοματισε μου τις εισοδους να σου πω.

Αν το συνδεσεις στο phono παρολα αυτα απλα θα ακουγεται φρικτα και παραμορφωμενα σχεδον απο το μηδεν.

Ουτε οι δισκοι θα χαλασουν ουτε τιποτα. Το πιο πιθανο ειναι μετα απο δυο μηνες να πεις δεν ειμαι εγω για τετοια ή που πουλανε βινυλια του σνικ. Πες οτι κανεις μια δομικη των 160 ευρω. Σαν να κερασες τους φιλους σου ενα βραδυ. Και θα αποκτησεις και εμπειριες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου