Προς το περιεχόμενο

OBEGRANSAD


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LK είπε

Τα δένουμε σε τόμο τώρα για να κυκλοφορήσουν τα Χριστούγεννα δερματόδετα.

Μην ξεχάσετε να το πάτε στον @Superfunk, μου υποσχέθηκε πως θα το υπογράψει και θα προλογήσει κιόλας στην παρουσίαση. Να κάνουμε κλήρωση και κσνσ plug-in 😂😂

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα πικάπ εγώ έχω αρκετούς δίσκους από πιτσιρικάς και φυσικά δεν είναι θέμα πιστότητας ήχου αλλά φετίχ .Έτσι κι αλλιώς η μουσική φετίχ είναι που είναι το πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο είναι μάλλον μάπα εγώ στην θέση θα έπαιρνα κάποιο Dual που είναι εξαιρετικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μια χαρά είναι τα πικάπ εγώ έχω αρκετούς δίσκους από πιτσιρικάς και φυσικά δεν είναι θέμα πιστότητας ήχου αλλά φετίχ .Έτσι κι αλλιώς η μουσική φετίχ είναι που είναι το πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο είναι μάλλον μάπα εγώ στην θέση θα έπαιρνα κάποιο Dual που είναι εξαιρετικά.

 

Εμένα μου αρέσει και ο ήχος του πικάπ.

Τόσα τα πκάπ, όσο και τα κασετόφωνα σε πολλές υλοποιήσεις τους πλέον επειδή είναι μεταχειρισμένα τα βρίσκεις και σε καλές τιμές (και με ένα καλό service πετάνε) μπορούν να σου δώσουν εξαιρετικές ακροάσεις.

Με 200-250 ευρώ πλέον π.χ. βρίσκεις 3head tape deck.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μια χαρά είναι τα πικάπ εγώ έχω αρκετούς δίσκους από πιτσιρικάς και φυσικά δεν είναι θέμα πιστότητας ήχου αλλά φετίχ .Έτσι κι αλλιώς η μουσική φετίχ είναι που είναι το πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο είναι μάλλον μάπα εγώ στην θέση θα έπαιρνα κάποιο Dual που είναι εξαιρετικά.

 

 

Ορισμενοι δεν γνωριζουν οτι ενα πικαπ μπορει να παιξει οπως ενα cd και αυτος που ακουει να μην μπορει να ξεχωρισει τι παιζει.

 

Η λεξη φετιχ αδικει το βινυλιο οπως αδικει ενα βιβλίο επειδη μπορουμε να το διαβασουμε στο κινητο μας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, LK είπε

Εμένα μου αρέσει και ο ήχος του πικάπ.

Τόσα τα πκάπ, όσο και τα κασετόφωνα σε πολλές υλοποιήσεις τους πλέον επειδή είναι μεταχειρισμένα τα βρίσκεις και σε καλές τιμές (και με ένα καλό service πετάνε) μπορούν να σου δώσουν εξαιρετικές ακροάσεις.

Με 200-250 ευρώ πλέον π.χ. βρίσκεις 3head tape deck.

Αυτό που μου αρέσει στο πικάπ σε σχέση με το YouTube είναι ότι θα βάλω και θα ακούσω ολόκληρο το δίσκο.Τα βινύλια είναι το μοναδικα που αγοράζω.Οι κασέτες και τα CD με αφήνουν αδιάφορο αν και έχω ένα πολύ καλό κασετόφωνο.

 

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

Ορισμενοι δεν γνωριζουν οτι ενα πικαπ μπορει να παιξει οπως ενα cd και αυτος που ακουει να μην μπορει να ξεχωρισει τι παιζει.

 

Η λεξη φετιχ αδικει το βινυλιο οπως αδικει ενα βιβλίο επειδη μπορουμε να το διαβασουμε στο κινητο μας

Λέγοντας φετίχ εννοώ ότι ακούς μουσική από το μέσο που σου αρέσει όπως αγοράζεις την κιθάρα που σου αρέσει.Βιβλια από το κινητό δεν μπορώ να διαβάσω με κουράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dimsonic είπε

Ορισμενοι δεν γνωριζουν οτι ενα πικαπ μπορει να παιξει οπως ενα cd και αυτος που ακουει να μην μπορει να ξεχωρισει τι παιζει.

 

Αντιθέτως, το γνωρίζουν ΟΛΟΙ.

 

Ένα CD και το αντίστοιχο ΒΙΝΥΛΙΟ ακούγονται εξίσου χάλια σε ένα κακό ή μέτριο ηχοσύστημα. Αυτός είναι ο λόγος που εκτοπίστηκε το βινύλιο ανεπιστρεπτί, το ότι - για τους περισσότερους ανθρώπους - δεν υπάρχει κάποια διαφορά, οπότε κέρδισε η χρηστικότητα.

 

Σε ένα πολύ καλό και πολύ ακριβό ηχοσύστημα, ακούς όντως διαφορές - δεν θα μπω στη συζήτηση υπερ ποιου μέσου είναι οι διαφορές. Αλλά, όλο και λιγότεροι δίνουν χρήματα για τέτοια πράγματα.

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Λέγοντας φετίχ εννοώ ότι ακούς μουσική από το μέσο που σου αρέσει όπως αγοράζεις την κιθάρα που σου αρέσει.

Η λέξη "φετίχ" δεν περιγράφει το αντικείμενο αλλά την ψυχολογική στάση ενός ανθρώπου απέναντι στο αντικείμενο. Ένα βιβλίο, μπορεί να είναι ένα... βιβλίο, ή φετίχ, ή ένδειξη αποθησαυριστικής προσωπικότητας, ή προσάναμμα. Δεν υπάρχει λογική σε μερικούς από εμάς (εγώ π.χ. μαζεύω ποντίκια) αλλά μην στήνουμε και θεωρίες αξίας πίσω από το προσωπικό μας "λαλά". 

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, trolley είπε

Η λέξη "φετίχ" δεν περιγράφει το αντικείμενο αλλά την ψυχολογική στάση ενός ανθρώπου απέναντι στο αντικείμενο. Ένα βιβλίο, μπορεί να είναι ένα... βιβλίο, ή φετίχ, ή ένδειξη αποθησαυριστικής προσωπικότητας, ή προσάναμμα. Δεν υπάρχει λογική σε μερικούς από εμάς (εγώ π.χ. μαζεύω ποντίκια) αλλά μην στήνουμε και θεωρίες αξίας πίσω από το προσωπικό μας "λαλά". 

Δεν υπάρχει καμία θεωρία αξίας.Απλα κάνουμε αυτό που μας αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δεν υπάρχει καμία θεωρία αξίας.Απλα κάνουμε αυτό που μας αρέσει.

 

Κανείς δεν κάνει αυτό που του αρέσει, μόνο.

 

Αλλά το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα, αφορούσε π.χ. τους λάτρεις του βινυλίου που ενώ κάνουν αυτό που τους αρέσει (και μπράβο τους) ξοδεύουν λόγια στο να πείσουν και τους άλλους ότι το βινύλιο είναι ανώτερο. Τώρα θα νομίζει ο dimsonic ότι το γράφω γι´αυτόν, αλλά δεν συμβαίνει, μπορεί να το γράφω για 'μένα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Κανείς δεν κάνει αυτό που του αρέσει, μόνο.

 

Αλλά το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα, αφορούσε π.χ. τους λάτρεις του βινυλίου που ενώ κάνουν αυτό που τους αρέσει (και μπράβο τους) ξοδεύουν λόγια στο να πείσουν και τους άλλους ότι το βινύλιο είναι ανώτερο. Τώρα θα νομίζει ο dimsonic ότι το γράφω γι´αυτόν, αλλά δεν συμβαίνει, μπορεί να το γράφω για 'μένα.

 

 

Ανώτερο σε τί;Από τα CD και τις κασσέτες που τα πέταξα όλα διότι δεν με αγγίζουν περισσότερο από το YouTube ναι είναι ανώτερο.Γενικα δεν αγοράζω τίποτα αλλά τύχει και μου αρέσει κάποια μπάντα σε ένα live θα αγοράσω μόνο βινύλιο.Και μάλλον θα είναι και το μοναδικό υλικό μέσο που θα μείνει στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου