Προς το περιεχόμενο

Θέλω να πάρω ένα Β3...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν πάντως είναι να πάρεις κάποιο παιγχνίδι (αλλά με θαυμάσιο ήχο και όχι pitch-bend) οπωσδήποτε πρέπει να σκεφτείς και τούτο το γλυκάδι:

 

https://www.thomann.de/gr/yamaha_reface_yc.htm

Αυτό είναι τέλειο.

Αν το έκαναν και σε Layout πιο....organ (π.χ. όχι αυτό το κόκκινο χρώμα) θα ήταν best seller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ απορώ γιατί άφησες το Crumar απ' έξω.

 

 

το άφησα γιατί ξεφεύγει. Κάνει όσο το viscount που ήδη είναι εκτός προϋπολογισμού. Αν φτάσω εκεί (χλωμό) θα πάρω το viscount

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

Είναι best-seller.

🙂

top best seller...of all time, όπως GNTM.🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν πάντως είναι να πάρεις κάποιο παιγχνίδι (αλλά με θαυμάσιο ήχο και όχι pitch-bend) οπωσδήποτε πρέπει να σκεφτείς και τούτο το γλυκάδι:

 

https://www.thomann.de/gr/yamaha_reface_yc.htm

βασικά χρειάζεσαι δυο τέτοια, αλλά είπα, vst έχω και μπορώ να έχω άσχετα sliders αντι για drawbars στο midi μου. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βασικά χρειάζεσαι δυο τέτοια, αλλά είπα, vst έχω και μπορώ να έχω άσχετα sliders αντι για drawbars στο midi μου. 

Το αντιλαμβάνομαι, όμως... ακούγεται πολύ καλύτερα από vst, είναι φθηνό, είναι φορητό και κρατούν πολύ καλή μεταπωλητική αξία. Από τον Ρήγκαν πάντως καλύτερο είναι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

Ναι, πάρε το Roland, το πρώτο Hammond με Pitch-Bend. Το άλλο, μην το πάρεις, δεν αξίζει, έχει Waterfall πλήκτρα, πάνω από δύο midi υποδοχές, δεν έχει οθόνη υγρώνε κρυστάλωνε, έχει βίδες, έχει ρούταρη σπήκες κονέκτωρ, θα ήταν πολύτιμο ακόμη και αν δεν έβγαζε ήχο, άστο να το πάρει κανάς άσχετος, ξέρω εγώ έναν.

Γύρισες εσύ; Τελειώσανε τα καμάκια;

Κοροϊδεύεις τη γνώμη μου μήπως?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεκίνησα την μουσική και μπάντες όντας οργανίστας. Όσο κι αν ακούγονται πειστικά στο κάθε youtube από κοντά δεν έχω ακούσει καμία προσομείωση Hammond ή Farfisa ψηφιακή ή vst που να μη ακούγεται ακόμη αστεία. 

Είμαι κάτοχος ενός παλιού Korg CX-3 που σκοπέυω να κρατήσω για πάντα. Δεν είναι Hammond, δεν είναι Combo organ, είναι αυτό που είναι το συγκεκριμένο. Βέβαια χρειάζεσαι με αυτό κι ένα καλό Leslie clone, όπως το Ventilator το οποίο επίσης δεν είναι φθηνό. Υπάρχει βέβαια και το πάρα πολύ καλό Korg G4 αν το βρείς κάπου φθηνό μεταχειρισμένο, που έχει το πλεονέκτημα ότι έχει και πολύ συμπαθητικούς driven ήχους. Μακριά από το Strymon μόνο.

Πολλές φορές βλέπω στις αγγελίες του Noiz τα CX3 και σκέφτομαι να χτυπήσω κάποιο για να χω τα δυο κλαβιέ γιατί όπως και να χει όργανο μονόσκαλο, ξύλο απελέκητο. Απ την άλλη πέρασαν και τα χρόνια, να βγουν πλέον απ το σπίτι αποκλείεται κι έτσι μένω στην ονειροπόληση...

Πάντως το ότι είναι σκυλιά τα συγκεκριμένα, ούτε συζήτηση. Πολύ πολύ δύσκολο να σου βγάλουν κάτι. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, trolley είπε

Το αντιλαμβάνομαι, όμως... ακούγεται πολύ καλύτερα από vst, είναι φθηνό, είναι φορητό και κρατούν πολύ καλή μεταπωλητική αξία. Από τον Ρήγκαν πάντως καλύτερο είναι.

 

δεν ξέρω, αν ακούγεται καλύτερο απο τον Ομπάμα. Πάντως έχω ακούσει δείγματα του σε βίντεο και ήταν καλό, εκτός από την απόκλιση απο την κλασική σχεδίαση. Τώρα για μεταπωλητική αξία, ένα casio της κόρης μου όταν ήταν 3 ετών είναι σίγουρα καλύτερο.

Να μην ξαναπω ότι έχω vst που γμουν και δέρνουν ηχητικά, αλλά δεν μπορώ να περιμένω να ανοίξω υπολογιστή, κάρτες και daw για να παίξω. Αν είναι να δώσω πχ 800 ευρώ ή και 500 θέλω να πατάω ένα κουμπί και να παίζει αμέσως, θέλω να έχω πρόσβαση άμεσα σε όλα τα ηχητικά του και αν ντουμπλάρει κι ως midi για να μην πιάσει ΚΑΙ άλλο χώρο θα είναι καλά.

Το σιδερόψαρο παίζει δυνατά (και το crumar αν και κοστίζει διπλα) αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι με το usb υπάρχον midi μου παίζει τουλάχιστον η μια σκάλα.

Εγώ με ένα XK1 θα ήμουν πασάς, αλλά βολεύει και το viscount τέλεια. Από την άλλη είναι ακριβό βίτσιο και μην ξεχνάμε πρέπει να περάσει κι από κογκρέσο κι ας είμαστε ήδη στη γερουσία. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου