Προς το περιεχόμενο

Καινούργια Telecaster - Les paul η και τα δύο?


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα από ματαίωση που είχαμε σήμερα για καφέ μαζί με τους φίλους, Νάσο και Θάνο,γνωστοί από τις κιθαρο κατασκευές τους εδώ στο φόρουμ και αφού δεν έχω που να τα πω θα τα πω εδώ στο νοιζ! 😜

Παλιό φιλαράκι έκανε ένα γενναίο ξεσκαρταρισμα στην αποθήκη του και μου μεταβίβασε με όλα τα νόμιμα παραστατικά,ξυλεία και υλικά που φύλαγε σαν κόρη οφθαλμού για αρκετό καιρό! Ευχαριστώ Μάριε!

Με αφορμή αυτήν την κίνηση συν το οτι έχω αρκετό καιρό που τελείωσα το cnc μου, αποφάσισα να φτιάξω μια κιθάρα για να εξασκησω τις ικανότητες μου στον 2D και 3D σχεδιασμό και για να βάλω το μηχάνημα να παράγει έργο.

 

Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι το Fusion360 και το Aspire Vectric για σχεδιασμό και το UCCNC για το cnc.

 

IMG_20221112_172209.jpg

IMG_20221112_3.jpg

IMG_20221112_5.jpg

Το σώμα αποτελείται από δύο κομμάτια μαόνι και επάνω θα μπει καπάκι maple.

Το μαόνι αυτό είναι αρκετά βαρύ.

Για να γλιτώσω βάρος του έκανα θαλάμους, σε κάποιου μπορεί να φαίνεται γνωστή η διάταξη και το σχήμα. Αυτός που τους σχεδίασε υποστηρίζει ότι εκτός από το weight relief δίνουν περισσότερα μεσαία στην κιθάρα, θα δούμε!

 

 

 

IMG_20221116_182245.jpg

IMG_20221116_182422.jpg

  • Like 10

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Neck pocket θα γίνει αφού μπει το καπάκι. Το μηχάνημα είναι εξ ολοκλήρου ιδιοκατασκευή.

Το καλό με τα computer numerical control (cnc) συστήματα είναι ότι έχουν ακρίβεια την οποία είναι δύσκολο πολλές φορές, αν και όχι ακατόρθωτο, να πιάσεις με συμβατικά εργαλεία.

 

11 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ωραίος.Neck pocket γιατί δεν έγινε;Ποιο μηχάνημα cnc έχεις;

 

IMG_20221126_133243.jpg

IMG_20221126_133307_1.jpg

Μερικές ακόμα φωτογραφίες προς τέρψη οφθαλμών.

 

IMG_20221113_102245.jpg

IMG_20221113_102745.jpg

IMG_20221113_190122.jpg

IMG_20221115_141321.jpg

  • Like 8

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ φαίνεται το ξεκίνημα της διαδικασίας για το curve top.

Αφαιρέθηκε αρκετό από το maple σε συγκεκριμένα πάχη ώστε να γίνει το curve top.

Πιο παλιά είχα φτιάξει ένα σώμα τελε με curve top ,από πεύκο για να δω πως θα φαινόταν πάνω σε μια κιθάρα. Είχα ακολουθήσει τις γραμμές της τελε και πρέπει να πω ότι το αποτέλεσμα δεν μου πολυ άρεσε, αυτήν τη φορά είπα να κάνω το curve top της Les Paul.

Η φωτογραφία της telepaul είναι απο το ίντερνετ απλά για αναφορά!

 

IMG_20221122_101830.jpg

ed6b9752054adf170b01d0742622be5d.jpg

  • Like 10

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει το curve top χρησιμοποιήθηκαν,πλάνες , scrapers, παλμικό τριβειο,γυαλοχαρτα και απαραίτητα μια λάμπα για να μπορεί το μάτι να διακρίνει τις ατέλειες πάνω στο ξύλο. Ατέλειες όπως ασύμμετρο τρίψιμο της μιας πλευράς με την άλλη σημάδια από τις πλάνες κλπ.

IMG_20221124_071756.thumb.jpg.10d30cd6453eb050d9c6836ee79fb8c7.jpgIMG_20221122_125317.thumb.jpg.78898a75be349ba6fd77062fd4738ddd.jpgIMG_20221123_205603.thumb.jpg.ec033ba82dee6f1f7a25a4388daaf502.jpgIMG_20221123_205646.thumb.jpg.f4054a568a1d7d1908a1148723d700f8.jpg

  • Like 5

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε.Πηγα να ξεκινήσω κάποια μαθήματα cnc αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο.

Εμένα πάντως μου άρεσε η telepaul ποιο ωραία από την απλή tele.

Να υποθέσω ότι τότε δεν είχες cnc και την εφτιαχνες με τα χέρια;

Τα σχέδια τα φτιάχνεις εσύ η τα αγοράζεις έτοιμα;

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ωραίος φίλε.Πηγα να ξεκινήσω κάποια μαθήματα cnc αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο.

Εμένα πάντως μου άρεσε η telepaul ποιο ωραία από την απλή tele.

Να υποθέσω ότι τότε δεν είχες cnc και την εφτιαχνες με τα χέρια;

Τα σχέδια τα φτιάχνεις εσύ η τα αγοράζεις έτοιμα;

Σε καταλαβαίνω και εγώ ξεκίνησα πριν πέντε χρόνια,αγόρασα ένα cnc της Bosch το οποίο ηταν παρωχημένο σαν κάρτες, μοτέρ κλπ αλλά ήταν φτηνό. Το έστησα από την αρχή με αλλαγές στα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά του και εκεί επάνω έμαθα.Επειτα το πούλησα ,σχεδίασα το δικό μου και το έφτιαξα. Αν είχα χρήματα και χρόνο δεν το συζητάω ότι θα αγόραζα κάποια μαθήματα.

Συμφωνώ ότι μια telepaul είμαι πιο όμορφη σε σχέση με μια απλή τελεκαστερ, για τα δικά μου μάτια μιλάω  πάντα και για τα τελευταία χρονια. Στα 90ς πιο πολύ μου άρεσαν οι flat κιθάρες και πάντα οι μαύρες ,αυτά αλλάζουν όσο μεγαλώνουμε 😁.

Ναι είναι η πρώτη κιθάρα που φτιάχνω με την βοήθεια cnc , πολλά πράγματα γίνονται στο χέρι , άρα η κιθάρα δεν "μπαίνει " σε ένα cnc και βγαίνει έτοιμη όπως κάποιοι πιστεύουν και δεν μιλάω για σένα γιατί φαίνεται ότι το έχεις ψάξει το θέμα.

Σχέδια υπάρχουν και στο ίντερνετ αλλά κάποια αναγκάζομαι να τα φτιαξω εγώ, άλλο ένα δύσκολο κομμάτι αυτό. Μιλάω πάντα για το 3D design όχι το 2D.

Επεξεργασμένο από HellFire
  • Like 1

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, HellFire είπε

Σε καταλαβαίνω και εγώ ξεκίνησα πριν πέντε χρόνια,αγόρασα ένα cnc της Bosch το οποίο ηταν παρωχημένο σαν κάρτες, μοτέρ κλπ αλλά ήταν φτηνό. Το έστησα από την αρχή με αλλαγές στα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά του και εκεί επάνω έμαθα.Επειτα το πούλησα ,σχεδίασα το δικό μου και το έφτιαξα. Αν είχα χρήματα και χρόνο δεν το συζητάω ότι θα αγόραζα κάποια μαθήματα.

Συμφωνώ ότι μια telepaul είμαι πιο όμορφη σε σχέση με μια απλή τελεκαστερ, για τα δικά μου μάτια μιλάω  πάντα και για τα τελευταία χρονια. Στα 90ς πιο πολύ μου άρεσαν οι flat κιθάρες και πάντα οι μαύρες ,αυτά αλλάζουν όσο μεγαλώνουμε 😁.

Ναι είναι η πρώτη κιθάρα που φτιάχνω με την βοήθεια cnc , πολλά πράγματα γίνονται στο χέρι , άρα η κιθάρα δεν "μπαίνει " σε ένα cnc και βγαίνει έτοιμη όπως κάποιοι πιστεύουν και δεν μιλάω για σένα γιατί φαίνεται ότι το έχεις ψάξει το θέμα.

Σχέδια υπάρχουν και στο ίντερνετ αλλά κάποια αναγκάζομαι να τα φτιαξω εγώ, άλλο ένα δύσκολο κομμάτι αυτό. Μιλάω πάντα για το 3D design όχι το 2D.

Προφανώς το πιο δύσκολο κομμάτι είναι ο σχεδιασμός παρά ο χειρισμός του cnc.Βεβαια πάντα υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλεις τα σχέδια σε κάποιον.Στο Etsy shop υπάρχουν πολλά σχέδια σε λογικές τιμές.

Εγώ να σου πω θα ήθελα να φτιάξω μια neck through Stratocaster.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου