Προς το περιεχόμενο

Καινούργια Telecaster - Les paul η και τα δύο?


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, HellFire είπε

Ναι είναι inlay που δοκιμάζω για μια αλλά κιθάρα, θα μπει στην ταστιέρα!

 

Σούπερ θα είναι.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, HellFire είπε

Ναι είναι inlay που δοκιμάζω για μια αλλά κιθάρα, θα μπει στην ταστιέρα!

Φανταστικό addition. 

Εγώ τώρα πάλι, βλέποντας την κατασκευή του μπράτσου άρχισε να με γυροφέρνει μια "απορία". Αρχικά, δηλώνω πλήρη άγνοια για το κατά πόσο είναι εφικτό σε DIY. Λοιπόν, δεν έχω δει ποτέ σε κατασκευή κιθάρας εδώ μέσα ενίσχυση γραφίτη σε μπράτσο.

Μου ήρθε η φλασιά με το CNC (καμία σχέση, αλλά hi tech σε σχέση με τις "πεπατημένες" κατασκευές που απολαμβάνουμε από καιρό εις καιρού). Και καθώς ο HellFire είναι πιο της τεχνολογίας, είπα να ξεφουρνίσω την απορία μου.     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φανταστικό addition. 

Εγώ τώρα πάλι, βλέποντας την κατασκευή του μπράτσου άρχισε να με γυροφέρνει μια "απορία". Αρχικά, δηλώνω πλήρη άγνοια για το κατά πόσο είναι εφικτό σε DIY. Λοιπόν, δεν έχω δει ποτέ σε κατασκευή κιθάρας εδώ μέσα ενίσχυση γραφίτη σε μπράτσο.

Μου ήρθε η φλασιά με το CNC (καμία σχέση, αλλά hi tech σε σχέση με τις "πεπατημένες" κατασκευές που απολαμβάνουμε από καιρό εις καιρού). Και καθώς ο HellFire είναι πιο της τεχνολογίας, είπα να ξεφουρνίσω την απορία μου.     

Οι μπάρες ενίσχυσης από γραφίτη χρησιμοποιούνται σε μπράτσα που είναι πολύ λεπτά και υπάρχει φόβος ότι από την πίεση των χορδών θα σκευρωσουν, ηλεκτρικες κιθάρες , μπάσα, κλασικές κιθάρες κλπ. Όπως επίσης όταν στο μπράτσο χρησιμοποιείται ξύλο το οποίο είναι σχετικά μαλακό, πχ korina -limba κλπ.

Σε όργανα με μπράτσο παχους medium thick, thick , D etc και κατασκευες απο ξύλο όπως μαόνι,maple κλπ πιστεύω ότι  η προσθήκη graphite reinforcements maple είναι απλά θέμα μάρκετινγκ.

 

Επειδή προσωπικά έχω πιστοποίηση για κατασκευές και επισκευές πάνω σε  σύνθετα υλικά, carbon, graphite , πολυεστερικά κλπ δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να έρθω σε επαφή πέρα από τη δουλειά μου όπου και χρησιμοποιω ειδικά ΜΑΠ (μέσα ατομικής προστασίας) ,με τέτοια υλικά.

Ο λόγος απλός.

Μια ίνα fiber καρμπον η κέβλαρ έχει πάχος 5 με 7 micron μια ανθρώπινη τρίχα έχει 70 micro ,ενώ ένα λευκό αιμοσφαιριο έχει πάχος 25 micron.

Οι ίνες των σύνθετων υλικών λοιπόν μπορούν να περάσουν μέσα από το δέρμα σου στο αίμα και από την αναπνευστική οδό στα πνευμόνια.

Κολλάνε πάνω στα ρούχα και στους τοίχους, αερομεταφερονται παρα πολύ μακριά από το σημείο που τα  επεξεργάζεσαι με μια μικρή ριπή αερα.

 

Όταν μπουν στο σώμα μένουν για πάντα εκεί και είναι λόγος να αποκτήσει κάποιος πολυ σοβαρά προβλήματα υγείας.

Και θα μου πεις τώρα. Εντάξει αν την πάρω έτοιμη κομμένη? Ναι οκ και αν σου πέσει  κατω ? Και ανοίξει? 

Με μια φορά θα πεις , δεν γίνεσαι!!!

Ναι, αλλά αξίζει ?

Σόρρυ αν σε κούρασα ,απλά τροφή για σκέψη.

Υστερόγραφο: φαντάσου ότι κάποτε ήθελα να φτιάξω μια all carbon κιθάρα, τώρα δεν το σκέφτομαι καν.

Μην σου πω πια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί σε περίπτωση που ένα κομμάτι από carbon σπάσει.

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, HellFire είπε

Σόρρυ αν σε κούρασα ,απλά τροφή για σκέψη.

Δεν κούρασες καθόλου- ήταν κατατοπιστικότατο.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα το Vectric Aspire , δεν έβαλα το Fusion για να ξεκουραστεί και λίγο ο fusiongtr μέρες που είναι, για να σχεδιάσω την ταστιέρα.

Με το ίδιο πρόγραμμα έφτιαξα τα inlays και τις εγκοπές των ταστων.

IMG_20221223_183236.thumb.jpg.cfbfd3a0fd68f3972bd61e9b487f57c8.jpgIMG_20221223_183900.thumb.jpg.342fce60110783e7a48e5dcfae23346d.jpgIMG_20221223_192506.thumb.jpg.029a311e1e087a434266d25cbf1ba58e.jpg

 

  • Like 2

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή ήθελα τα inlays της ταστιερας χρυσά αλλά η δοκιμή με έκανε να αλλάξωIMG_20221223_220117.thumb.jpg.3bc1d04d5cb43fdb5a1149b19722aee4.jpgIMG_20221224_170719.thumb.jpg.0d0c00ed28165ef6afdb4f17b4eb9cf1.jpg γνώμη. Τελικά κατέληξα σε κάτι πιο σίγουρο, λευκό, που πάει και με όλα τα χρώματα.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα χτύπησε το κουδούνι ένας τύπος ,μου είπε κάτι ακαταλαβιστικα και στο τέλος με ρώτησε το όνομα μου.

Με έβαλε να υπογράψω ένα χαρτι και μου παρέδωσε ενα κουτί γεμάτο παλιοξυλα.

Βρε που πάει ο κόσμος.

IMG_20221227_154905.thumb.jpg.5b5b8565688030e96ad02f5dcadf8ab2.jpgIMG_20221227_155311.thumb.jpg.b349296e6fe4f8d9d7d87edc1624fa16.jpgIMG_20221227_155902.thumb.jpg.b88eb7f8339c5b566c7d2fe104629ec1.jpgIMG_20221227_155915.thumb.jpg.b9a7a15a31d61828c4e45b536e1161fa.jpg

  • Χαχα 2

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου