Προς το περιεχόμενο

Δεν έχω ακούσει τον πρώτο δίσκο των VH


dimsonic

Είμαι κιθαρίστας και δεν έχω ακούσει το 1ο άλμπουμ των VH (ακόμα)  

14 μέλη ψήφισαν

  1. 1. τι συμπέρασμα μπορει να βγαίνει

    • είμαι σίγουρα κιθαρίστας?
    • μήπως είμαι κουφός?
      0
    • μήπως ακούω μοντέρνο λαϊκό?
      0
    • μήπως είμαι ναυαγός σε νησί 45 χρόνια?
    • μήπως δεν έχω ράδιο?
      0
    • μήπως αυτό που παίζω τελικά είναι μπάντζο?
    • μήπως είμαι εξωγήινος?
      0
    • μήπως έχω μείνει στάσιμος στην 1η ανωτέρα?
      0
    • μήπως παίζω country?
      0
    • μήπως έχω telecaster?
    • μήπως ήμουν φαντάρος?
    • άλλο: προσδιορίστε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλος, άποψη σου βέβαια, αλλά η διατύπωση είναι συνταρακτικά λάθος. Και οι δύο είναι μέγιστοι, ο καθένας στο είδος του. Προσωπικά λατρεύω και τους δύο.

 

Βέβαια ο ένας υπερτερεί σε ένα θέμα: Άλλαξε την κιθάρα- κυριολεκτικώς. Η super strat είναι το δημιούργημα του. Και αυτό το δημιούργημα καθόρισε κιθαρίστες και κιθαρίστες, καθώς και μουσικές.  

 

Μπορεί ο VH να έχω ναι σπουδαίος σε τεχνική αλλά η φρασεολογία του μου είναι εντελώς αδιάφορη.Δεν έχει συναίσθημα είναι εντελώς αμερικανιά η μουσικής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

είναι εντελώς αμερικανιά

Και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; Και αυτό είναι που μας αρέσει άλλωστε 😎

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; Και αυτό είναι που μας αρέσει άλλωστε 😎

ελα τώρα, αμερικανιά είναι οι reo speedwagon, οι foreigner και άλλοι που δεν θέλω να θυμάμαι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς συντάσσομαι με τον dim. Εν ολίγοις, ουδέποτε μου άρεσαν τα τραγούδια των VH παρόλο που στα 90's άκουγα (και) φουλ αμερικάνικο hard rock (Skid Row, Motley Crue, Poison κλπ.).

 

Κάτι που αποτελεί ενδιαφέρουσα ιστορική αναδρομή για μένα αλλά εγείρει κι ένα ερώτημα είναι το εξής:

 

Στις αρχές των 90's "έμπλεξα" με μια παρέα παιδιών που με έμπασαν για τα καλά στα μονοπάτια της "σκληρής" μουσικής. Εκείνοι άκουγαν τα πάντα από hair/glam metal και hard rock μέχρι thrash. Από ανταλλαγές βινιλίων και κασετών έμαθα τα περισσότερα από τα groups της εποχής αλλά και παλιότερα φυσικά (rainbow, deep purple, motorhead, ac/dc κ.α.).  Με λίγα λόγια, είχαμε μια ζωντανή ανταλλακτική μουσική βιβλιοθήκη με εκατοντάδες συγκροτήματα του ευρύτερου σκληρού ροκ ιδιώματος. Ε, από αυτή τη βιβλιοθήκη απουσίαζαν παντελώς οι Van Halen. Δεν υπήρχε ούτε μια κασέτα να πηγαινοέρχεται ενώ δε θυμάμαι να αναφέρονται καν. Η μόνη ανάμνηση που έχω κι εγώ, είναι το video clip του Jump απ' το mtv. 

 

Αναρωτιέμαι γιατί δεν τους άκουγε κανένας μας λοιπόν, ενώ μουσικά σαφώς ήταν εντός του φάσματος των πραγμάτων που μας ενδιέφεραν.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Αναρωτιέμαι γιατί δεν τους άκουγε κανένας μας λοιπόν, ενώ μουσικά σαφώς ήταν εντός του φάσματος των πραγμάτων που μας ενδιέφεραν.

Είχες μπλέξει με λάθος παρέα... 😄

 

Με αυτούς που συναναστρεφόμουν, μια φορά την εβδομάδα είχε προβολή το live without a net 😎 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο οι VH ποτέ δεν είχαν μεγάλο κοινό στην Ελλάδα, ίσως είναι αυτό που πολλοί γράφουν παραπάνω ότι είχαν πολύ "αμερικάνικο" ήχο. Πάντως, ο EVH είναι ίσως ο επιδραστικότερος ηλεκτρικός κιθαρίστας μετά τον Jimi, και ήταν τόσο πιο ξεχωριστός από τους 80ς shredders που επηρέασε.. είχε εκπληκτικό feel και phrasing, έπαιζε εξαιρετική ρυθμική και έιχε απίστευτο tone (the brown sound). Δεν ήταν και ο καλύτερος συνθέτης, αλλά έχουν σίγουρα μια 20ρια υπερχιταρες στη δισκογραφία τους

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmy87 είπε

the brown sound

 

 

Το brown sound ήταν για τον ήχο του Alex στα τύμπανα.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, fusiongtr said:

 

Το brown sound ήταν για τον ήχο του Alex στα τύμπανα.

 

Έχω την εντύπωση ότι ήταν για τον ήχο του έντι, ειδικά τα πρώτα χρόνια, με τους 100ρηδες μάρσαλ που "έψηνε" με το variac και τη στρατ με humbucker.

 

https://legendarytones.com/edward-van-halen-brown-sound/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου