Προς το περιεχόμενο

βοηθείστε τον "κιθαρίστα" να γίνει πληκτράς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα είπαμε, τα συμφωνήσαμε (Μπεμπέκα μου) αλλού...

εδώ και 15 μέρες παίζω μόνο πλήκτρα. Στόχος και επιθυμία (ουτοπία) να έρθω στο ίδιο επίπεδο με την κιθάρα. Όπου μπορώ να τραγουδήσω κάτι και να το παίξω ή να συνοδέψω κάτι ας πούμε "πρίμα βίστα". Στα πλήκτρα όμως είμαι πίσω.

Ξέρω από πλήκτρα όλα τα πιασίματα, ακόρντα, κλίμακες κλπ. Απλά το δεξί σκέφτεται για να πάει. Κι αυτή η σκέψη και η καθυστέρηση με χαλάει αφάνταστα.

Το αριστερό ανύπαρκτο έως πριν 15 μέρες. Σήμερα κάτι φτιάχνει. Θέλω να το φέρω τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με το δεξί είτε για ακόρντα είτε για single note θέματα.

Προσανατολισμός κυρίως το Β3 και η φιλοσοφία του.

Συνεπώς θέλω να προσεγγίσω τα δικά του πιασίματα και στα δυό χέρια (εννοώ συνδυαστικά). Πχ δεν μου αρκεί να παίζω ένα ακόρντο πρωτη, τρίτη, πέμπτη, έβδομη κ.ο.κ, διότι δεν ακούγονται όπως πρέπει.

Εχω τσακίσει το νετ στο να ψάχνω διάφορα, αλλά νομίζω θα ήθελα λίγη βοήθεια του κοινού.

Ό,τι υπάρχει και νομίζετε μπορεί να βοηθήσει έστω ένα κλικ ευπρόσδεκτο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Συνεπώς θέλω να προσεγγίσω τα δικά του πιασίματα και στα δυό χέρια (εννοώ συνδυαστικά). Πχ δεν μου αρκεί να παίζω ένα ακόρντο πρωτη, τρίτη, πέμπτη, έβδομη κ.ο.κ, διότι δεν ακούγονται όπως πρέπει.

 

 

Εννοείται ότι δεν ακούγονται όπως πρέπει.

Τι θα έκανα εγώ στην θέση σου ...

Θα έπιανα σημαντικούς πιανίστες της jazz και θα έψαχνα tutorials και lessons για τα voicings που χρησιμοποιούν, και το πώς μοιράζουν τις φωνές στα δύο χέρια.

Πώς χρησιμοποιούν το δεξί και πώς το αριστερό.

 

Πχ McCoy Tyner αν βάλεις "mccoy tyner lesson" παίρνεις αρκετά καλά αποτελέσματα.

 

https://www.google.com/search?q=mccoy+tyner+lesson&oq=mccoy+tyner+tutorial&aqs=chrome.1.69i57j0i22i30l3.16639j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mpamps είπε

Να ήταν ο Jon Lord να πω ΟΚ.

απλή συνωνυμια

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εννοείται ότι δεν ακούγονται όπως πρέπει.

Τι θα έκανα εγώ στην θέση σου ...

Θα έπιανα σημαντικούς πιανίστες της jazz και θα έψαχνα tutorials και lessons για τα voicings που χρησιμοποιούν, και το πώς μοιράζουν τις φωνές στα δύο χέρια.

Πώς χρησιμοποιούν το δεξί και πώς το αριστερό.

 

 

 

κάνω τέτοια ψαξίματα.

Γενικά ρωτάω αν υπάρχει κάπου καταγεγραμμένος μπούσουλας, σαν μέθοδος, οδηγός κλπ.

του στυλ πχ μην παίζεις τονική στο δεξί διότι θα την παίζει το αριστερό, μην παίζεις 3ες και τέτοια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 ρωτάω αν υπάρχει κάπου καταγεγραμμένος μπούσουλας, σαν μέθοδος, οδηγός κλπ

του στυλ πχ μην παίζεις τονική στο δεξί διότι θα την παίζει το αριστερό, μην παίζεις 3ες και τέτοια

 

Όσο υπάρχει για την κιθάρα άλλο τόσο υπάρχει για το πιάνο.

Γι' αυτό λέω να δεις τι έκαναν οι άλλοι.

Για να μπεις στην λογική τους.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Για αρχη μαθε το Jump και ολα θα πανε καλα

με Β3 είναι αυτό?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου