Προς το περιεχόμενο

Πόσο χρήσιμες είναι οι αγγελίες μας;


Yannis Methenitis

Πόσο χρήσιμες είναι οι αγγελίες μας;  

110 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Χρησιμοποιείτε τις Αγγελίες;

    • Έχω ενεργή αγγελία
    • Έχω αγοράσει κάτι
    • Ψάχνω καθημερινά
    • Κοιτάω πότε πότε
    • Δεν με ενδιαφέρουν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει πάρα πολλά πράγματα, έχω πουλήσει άλλα τόσα και καθημερινά κοιτάζω έστω μια φορά τις αγγελίες.

Πάνω απ' όλα έχω συναναστραφεί με εξαιρετικούς ανθρώπους που δεν θα γνώριζα ποτέ, διαφορετικά.

Οι παραφωνίες είναι αμελητέες και έχω μάθει να τις αποφεύγω χωρίς να μου χαλάνε τη διάθεση, πλέον.

Για εμένα, που είμαι και μακριά από τα μεγάλα κέντρα (Αθήνα - Θεσσαλονίκη), οι αγγελίες του Noiz ήταν σημαντικότατο κομμάτι της μουσικής μου ενασχόλησης όσο ήμουν πιο ενεργός αγοραστικά.

Και, επίσης, ήταν και ο λόγος να μπω και στο forum. 

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθημερινή "πρέζα" κι ας μην ψάχνω κάτι 🤓
Έχω πουλήσει κι έχω αγοράσει αρκετές φορές, από πετάλια & όργανα μέχρι φωτογραφικη μηχανή. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, κυρίως επειδή κάνω συναλλαγές μόνο "χέρι με χέρι".
Συχνά βλέπω και κάτι τραγελαφικές που για μένα είναι το ανέκδοτο της ημέρας κι ελπίζω να συνεχίσουν να υπάρχουν ΚΑΙ αυτές!
Είναι σαν τον πεζόδρομο που πας για καφέ, να χαζέψεις και έχεις και την ελπίδα πως μπορεί να βρεις και κάτι "καλό" 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης, χωρίς καμία κακία αλλά με απόλυτη ειλικρίνια πολλές φορές αισθάνομαι ότι οι αγγελίες είναι πιο χρήσιμες κι έχουν μεγαλύτερο λόγο ύπαρξης για μένα απ ότι το ίδιο forum πλέον. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δωσει κ παρει απειρα πραγματα. Στη συντριπτικη πλειοψηφία όλα πήγαν ρολόι. Τα πολύ "καλά" που αγόρασα τα πιο ακριβά ήταν τσ περισδότερα σα καινούρια. Μου χει τυχει να παρω σχεδόν καινούριο ένα spring reverb pedal στα 180 απο 290 ευρώ και νομίζω επίσης εναdelay στα 180 από 300 και.....Ανταλλαγές πολύ δύσκολα. Έκανα μία κ ίσως βγει τλωρα αλλη μία

Έχω μάθει τα εξής:

1) μία σεβαστή και τίμια αρχή είναι στο 70% επί της αρχικής τουλάχιστον. Για προιόντα που δεν είnai dιscοntinued , εχει ανέβει η αξία τους κλπ. Εγω κ καινουριο να δωσω κτ εκει το παω.

2) τα αστερια ειναι ελκυστικα και τα μη αστερια απωθητικα. Ομως ειναι fake μαλλον. Εγω θα μπορουσα ν χω πολλα αστερια και εχω λιγα γτ δεν ασχολιεμαι. Φιλος εχει καμια 25αρια γτ ζηταει ευγενικα μνμ και καλα κανει. Επίσης όταν υπαρχει αρνητική ξριτική καλό είναι να διαβαζουμε γτ κάποιις μπορεί ν αδικηθεί.

Οι αγγελίες δουλευουν πολυ καλά, βρίσκεις τα παντα. Πρισωπικά έχω πειστεί ότι πλαρα πολύς κόσμος λεχει καλές προθέσεις κ θέλει να βοηθήσει κ να βοηθηθεί.

Μου χει τυχει 2 φορες τουλάχιστον να με πάρουν ν μου αγορασουν κτ και τελικά ήταν πελάτες απ το μαγαζί.

Εχω την αισθηση οτι μπαινουν παρα πολλοι στις αγγελιες, ελάχιστοι στο φορουμ. Απ τα φιλαρακια ειβαι ολοι στις αγγελιες κ κανενας στο φορουμ.

 

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Επίσης, χωρίς καμία κακία αλλά με απόλυτη ειλικρίνια πολλές φορές αισθάνομαι ότι οι αγγελίες είναι πιο χρήσιμες κι έχουν μεγαλύτερο λόγο ύπαρξης για μένα απ ότι το ίδιο forum πλέον. 

Κατά περιόδους νοιώθω το ίδιο. Πια θλελω ν.μπαίνω στοχευμένα κ να μη χάνομαι γτ εχω πετιορισμένο χρόνο. Δλδ τόσο όσο για νσ βοηθησω όπου μπορώ και με παιρνει και επθδης να βοηθηθώ κ να μαθω.

Και για ν ακουσω τραγουδια συμφορουμιτών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι πολύ ωραία φάση. Εξυπηρετεί και το gas. Η αλήθεια είναι ότι σπάνια βρίσκεις κελεπουρι, κάτι που να λες "αυτό που ήθελα και σε ελκυστική τιμή". Νομίζω πλέον ένας μεγάλος όγκος των αγγελιών είναι όργανα και ενισχυτές που έχουν μείνει μήνες ή και χρόνια και δε φεύγουν με τίποτα. Εκεί θα ήθελα ένα φίλτρο, δηλαδή αντί να ανανεώνεται η κάθε αγγελία ανά 15 μέρες, να φαίνεται ποια αγγελία είναι εκεί επί δύο χρόνια και δεν τη θέλει κανείς (για να προστατεύεται και ο άσχετος αγοραστής).

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Γενικά είναι πολύ ωραία φάση. Εξυπηρετεί και το gas. Η αλήθεια είναι ότι σπάνια βρίσκεις κελεπουρι, κάτι που να λες "αυτό που ήθελα και σε ελκυστική τιμή". Νομίζω πλέον ένας μεγάλος όγκος των αγγελιών είναι όργανα και ενισχυτές που έχουν μείνει μήνες ή και χρόνια και δε φεύγουν με τίποτα. Εκεί θα ήθελα ένα φίλτρο, δηλαδή αντί να ανανεώνεται η κάθε αγγελία ανά 15 μέρες, να φαίνεται ποια αγγελία είναι εκεί επί δύο χρόνια και δεν τη θέλει κανείς (για να προστατεύεται και ο άσχετος αγοραστής).

Δεν συμφωνώ ακριβώς. Εμένα συνήθως μου συμβαίνει να έχω βρει τοκ κελεπούρι, αλλά να είναι αργά πια γτ πήρα κάτι άλλο ή το πήρα καινούριο. Όμως έχω συγχρονιστεί με τους πλανήτες και βρήκα και πράγματα και σε καλή τιμή. Αυτό που λες για παλίες αγγελίες δεν ε'ιναι σωστό κατά τη γνώμη μου. Υποψήφιοι αγοραστές και πωλητές είναι όλοι. 

Από την άλλη έχεις και ένα δίκιο. Μπορεί να έχει πάει τόσο καλά το πράγμα που μέσω των αγγελιών του νοιζ να δημιουργούνται και ανάγκες όπως τα κανονικά μαγαζιά και να νομίζουμε ότι βρήκαμε το κελεπούρι.

Ξέχασα να προσθέσω τι με ενοχλεί και μάλιστα πολύ στις αγγελίες. Περιοδικά εμφανίζονται ππάρα μα πάρα πολλά μουσικά βιβλία σε ξεχωριστή αγγελία το καθένα με συνέπεια να πηγαίνει όλες τις αγγελίες 2 3 σελίδες πίσω. Πιστέυω ότι ΄πρέπει να μπουν σε μια αγγελία ως μουσικά βιβλία ή κτ τε΄τοιο. Είναι εντελώς αντιλειτουργικό. 

Επεξεργασμένο από geka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geka είπε

Ξέχασα να προσθέσω τι με ενοχλεί και μάλιστα πολύ στις αγγελίες. 

Εμένα μ' ενοχλούν 2 κυρίως πράγματα.

1) Όταν είναι κλώνος ή home-made και τεχνηέντως δεν αναγράφεται, και

2) Όταν επαναλαμβάνονται στο διηνεκές αγγελίες αλλαγών. Καλά, όλα αυτά τα χρόνια (μπορεί και υπερβολή) δεν βρέθηκε κάποιος να κάνει μια καλή πρόταση;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geka είπε

Δεν συμφωνώ ακριβώς. Εμένα συνήθως μου συμβαίνει να έχω βρει τοκ κελεπούρι, αλλά να είναι αργά πια γτ πήρα κάτι άλλο ή το πήρα καινούριο. Όμως έχω συγχρονιστεί με τους πλανήτες και βρήκα και πράγματα και σε καλή τιμή. Αυτό που λες για παλίες αγγελίες δεν ε'ιναι σωστό κατά τη γνώμη μου. Υποψήφιοι αγοραστές και πωλητές είναι όλοι. 

Από την άλλη έχεις και ένα δίκιο. Μπορεί να έχει πάει τόσο καλά το πράγμα που μέσω των αγγελιών του νοιζ να δημιουργούνται και ανάγκες όπως τα κανονικά μαγαζιά και να νομίζουμε ότι βρήκαμε το κελεπούρι.

Ξέχασα να προσθέσω τι με ενοχλεί και μάλιστα πολύ στις αγγελίες. Περιοδικά εμφανίζονται ππάρα μα πάρα πολλά μουσικά βιβλία σε ξεχωριστή αγγελία το καθένα με συνέπεια να πηγαίνει όλες τις αγγελίες 2 3 σελίδες πίσω. Πιστέυω ότι ΄πρέπει να μπουν σε μια αγγελία ως μουσικά βιβλία ή κτ τε΄τοιο. Είναι εντελώς αντιλειτουργικό. 

Λες παραπάνω για ένα ποσοστό στο 70% από την τιμή καινουριου οργάνου, το οποίο είναι καλό και δίκαιο, ειδικά αν το μεταχειρισμένο βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Εγώ περισσότερο αναφερόμουν σε αγγελίες τύπου 100€ κάτω απ' την αρχική τιμή, σε στιλ "έκανα μάπα αγορά και προσπαθώ να πάρω όσα περισσότερα χρήματα μπορώ πίσω". 

Από την άλλη έχεις δικιο, αν δε σ' αρέσει η τιμή από κάτι, απλά προχωράς στην επόμενη αγγελία. 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ας μην γίνει θέμα για το πόσο ακριβά πουλάνε κάποιοι. Δεν αφορά την σελίδα.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το section των αγγελιών του Noiz.gr οπως το βλέπω εγώ ήταν, είναι και όσο υπάρχει θα είναι όαση για όσους ασχολουνται με την μουσική και θέλουν να αγοράσουν ή να πουλήσουν τοπικά (=Ελλάδα).

 

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου