Προς το περιεχόμενο

Ακούσατε το καινούργιο single των metallica?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Απ την άλλη για το 1986 το MOP γράφει ιστορία. Βάζει στο κιθαριστικό λεξιλόγιο τα scooped mids, ανάγει τη Mesa Boogie σε εταιρεία ενισχυτών

 

Ελπίζω να εννοείς την rectifier σειρά, γιατί οι Mesa Boogie δεν περίμεναν τους Metallica για να γίνουν καλοί και γνωστοί ενισχυτές.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι Metallica χρησιμοποίησαν τους Mark ii. Καλοί ήταν σίγουρα, γνωστοί θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Ίσως στη φάση των Soldano, ίσως και λιγότερο. Πάντως σε καμία περίπτωση οι mainstream amps που έγιναν μετά. Ο μόνος που μπορώ να σκεφτώ να παίζει με αυτούς πιο πριν είναι ο Santana, not much of an influencer εκείνη την εποχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ο μόνος που μπορώ να σκεφτώ να παίζει με αυτούς πιο πριν είναι ο Santana

 

Βάλε και Holdsworth και Henderson (δεν θυμάμαι χρονολογία γι' αυτόν, αλλά δεν νομίζω ότι του άρεσε ο ήχος των Metallica) μέσα.

Ακόμα ψάχνουν το rig του ήχου τους.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Βάλε και Holdsworth και Henderson (δεν θυμάμαι χρονολογία γι' αυτόν, αλλά δεν νομίζω ότι του άρεσε ο ήχος των Metallica) μέσα.

Οκ. Άλλους 10 νοματαίους που μπορεί και να αγόραζαν mesa λόγω αυτών. Αν ήταν έτσι σήμερα οι Carvin θα ήταν πρώτο ονομα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αν ήταν έτσι σήμερα οι Carvin θα ήταν πρώτο ονομα... 

 

Σ' αυτό δεν συμφωνώ.

Ο Holdsworth χρησιμοποίησε τις Carvin για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, και επιπλέον ήταν καταφανέστατο ότι το έκανε για το endorsment.

Πχ οι Steinberger έγιναν πολύ γνωστές από αυτόν, όπως και τα UD- Stomp και Magicstomp της Yamaha.

Από εκεί και πέρα, σίγουρα δεν είχε ποτέ την ευρεία δημοφιλία των Metallica, αλλά το να λέμε ότι αυτοί "έφτιαξαν" τους ενισχυτές, είναι σίγουρα υπερβολή.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υπάρξει και εγώ fanboy και συλλέκτης (η συλλογή μου κοστολογείται γύρω στα 4.000 και είναι από kill em all  μέχρι και load reload garage Inc περίοδο οπότε και έπαψαν να μου αρέσουν πια.Θεωρω πως μετά το load reload έχασαν το στοιχείο της έκπληξης που είχαν μέχρι τότε σε κάθε δίσκο...μέχρι τότε κάνανε τα πράγματα προοδευτικά  κάπως διαφορετικά και καλυτερα...ενώ από τότε και μετά κάνανε τα πράγματα προοδευτικά όλο πιο ίδια και χειρότερα...στα αφτιά μου δεν υπάρχουν καλά τους κομμάτια τα τελευταία 20 χρόνια υπάρχουν αρκετές σκόρπιες ωραίες η ακόμα και ιδιοφυείς ΣΤΙΓΜΕΣ...δυστυχώς όμως οχι κομμάτια.Υπερπροβλεψιμοι πια...(με κάποιες παραγωγές αστείες συγκριτικά με τον πήχη που είχαν βάλει επί Bob Rock).Τα κομμάτια τους πλέον ακόμα και τα 5λεπτα με κουράζουν απίστευτα....μπρος πίσω όλη την ώρα...και ξεχειλωμα των ριφφς όσο δεν πάει....νοοτροπία του στυλ "έχουμε 3 ριφφ με 3 παραλλαγές το καθενα...πάμε με το στανιό να τα χωρέσουμε όλα στο κομματι"....ένας Ούλριχ που έχει πάψει προ πολλού να προοδεύει....έστω και σε ιδέες όχι μόνο παικτικα....ένας Χαμμετ που τα σόλο του είναι όλο και πιο generic δίχως καμία έμπνευση....και μαζί με τον Trujillo (ο οποίος 100 χρόνια μετα...ακόμα φαίνεται σαν ξεμπαρκος στην μπάντα....σαν να είναι δανεικός από τους Infectious Grooves και τους Suicidal tendencies) χωρίς καμία συνεισφορά συνθετικά και λόγο στην μπάντα...κανένας από τους δυο τους....αραγμενοι πάνω στα φαράγγα που τους δίνει πλέον αυτό το brand που λέγεται Metallica οποία δραστηριότητα και αν αποφασίσει να αναπτύξει.Και έχει απομείνει ένας Hetfield σχεδόν 60 χρόνων φρεσκοδιαζευγμενος...μπες βγες στην αποτοξίνωση για το αλκοόλ να παλεύει με τους δαίμονες του και να σέρνει το κάρο συγκινητικά και με ότι δυνάμεις του έχουν απομείνει.Οπως σωστά είπε κάποιος...θα έπρεπε να μείνουν στο στυλ load reload που θα τους ταίριαζε και που θα ήταν και η φυσική συνέχεια καθώς ήταν ειλικρινές....μόλις λοιπόν πήγαν κόντρα στη φυσική τους συνέχεια και έπαψαν να είναι ειλικρινείς προσπαθώντας να παίξουν ξανά μουσική που θα άρεσε πιο πολύ στους οπαδούς τούς παρά μάλλον στους ίδιους.....ήρθε και η πτώση.Πλεον έχουν αγοράσει τα δικαιώματα από τα κομμάτια τους έχουν τη δική τους δισκογραφική και γενικά τα κανονίζουν όλα μόνοι τους ο κοντός με τον Χετφιλντ και τους μανατζαραιους.Σεβασμος σε ότι έχουν πετύχει και που ακόμα είναι στη γύρα.Δεν έχω καμία απαίτηση για καλή μουσική εδώ και χρόνια από αυτούς.

 

Mesa boogie και ESP υπήρχαν και πριν το 88...κατά κύριο λόγο οι Metallica τις έκαναν αυτές που είναι σήμερα.

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατι θυμάμαι τους Mesa boogie απο το 78 τουλαχιστον?

Και για να τους θυμαμαι εγω μια αμελητεα ποσοτης σε μια αντίστοιχη χωρα δε λεει κατι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
40 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εγω γιατι θυμάμαι τους Mesa boogie απο το 78 τουλαχιστον?

Και για να τους θυμαμαι εγω μια αμελητεα ποσοτης σε μια αντίστοιχη χωρα δε λεει κατι?

 

Δεν είπα ότι δεν υπήρχαν. Αλλά υπάρχει άλλη μπάντα με έστω και το 1/1000 της επιδραστικότητας των Metallica που να κυκλοφόρησε πριν από αυτούς άλμπουμ το οποίο μέχρι σήμερα να αποτελεί ένα απ τα landmarks του κιθαριστικού ήχου, χρησιμοποιώντας αποκλειστικά Mesa Boogie;

 

Όλη η Mark σειρά πουλούσε τότε και πουλάει και σήμερα βάσει του Master of Puppets. Κάθε φορά που η εταιρεία βγάζει καινούργιο μοντέλο, τον βάζουν δίπλα στον Mark IIc+ ως ενισχυτή αναφοράς για να αποφανθούν αν αξίζει η όχι. Μια βόλτα στο Youtube θα πείσει και τον πιο δύσπειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου