Προς το περιεχόμενο

Ακούσατε το καινούργιο single των metallica?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

Δεν είπα ότι δεν υπήρχαν. Αλλά υπάρχει άλλη μπάντα με έστω και το 1/1000 της επιδραστικότητας των Metallica που να κυκλοφόρησε πριν από αυτούς άλμπουμ το οποίο μέχρι σήμερα να αποτελεί ένα απ τα landmarks του κιθαριστικού ήχου, χρησιμοποιώντας αποκλειστικά Mesa Boogie;

 

Όλη η Mark σειρά πουλούσε τότε και πουλάει και σήμερα βάσει του Master of Puppets. Κάθε φορά που η εταιρεία βγάζει καινούργιο μοντέλο, τον βάζουν δίπλα στον Mark IIc+ ως ενισχυτή αναφοράς για να αποφανθούν αν αξίζει η όχι. Μια βόλτα στο Youtube θα πείσει και τον πιο δύσπειστο.

Δεν εχω 100% αποψη αλλα θυμαμαι απο οσα διαβαζα τότε εκτός απο Carlos ηξερα οτι χρησιμοποιουσε ο Zappa κι ο Gilmour. Αλλα ορκο δεν παιρνω. Πρεπει να βρω τα περιοδικά μου :)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 ώρες πριν, leon7pap είπε

Οπως σωστά είπε κάποιος...θα έπρεπε να μείνουν στο στυλ load reload που θα τους ταίριαζε και που θα ήταν και η φυσική συνέχεια καθώς ήταν ειλικρινές....μόλις λοιπόν πήγαν κόντρα στη φυσική τους συνέχεια και έπαψαν να είναι ειλικρινείς προσπαθώντας να παίξουν ξανά μουσική που θα άρεσε πιο πολύ στους οπαδούς τούς παρά μάλλον στους ίδιους.....ήρθε και η πτώση.

 

Στις 2/12/2022 στις 11:21 ΜΜ, noe13 είπε

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι υπήρξα fanboy Metallica και συνεχίζω λέγοντας ότι θα έπρεπε να πάρουν το δρόμο του load-reload εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον... Δισκαρες για όσους δεν είχαν τσιμπλες και αρμόζει περισσότερο στο αναπόφευκτο γήρας... 

 

Για μένα τα load & reload δεν είναι άλμπουμς που τα βγάζει μια μπάντα η οποία βρίσκεται μαζί και παράγει μουσική. Generic hard rock, πίσω απ την εποχή του, που προσπαθεί να πιαστεί απ την παραγωγή για να κάνει εντύπωση. 

Θα μπορούσαν να έχουν ακολουθήσει μια άλλη διαδρομή, πχ κάτι πιο κοντινό στους σημερινούς Gojira, οι οποίοι έχουν δανειστεί πολλά στοιχεία απ τον ήχο και τις συνθέσεις τους. Τότε ίσως θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και θα είχαν καταφέρει μια επιτυχημένη μετεξέλιξη. Το να βαράς late 70s riffs με Mesa Boogies δε μου λέει από μόνο του και πολλά το 2022. 

Επίσης δε νομίζω ότι η ηλικία πρέπει να μπαίνει στην εξίσωση σε αυτόν τον βαθμό. Δηλαδή αν είναι έτσι θα έπρεπε τώρα να βγάζουν το δικό τους "Sweetheart of the Rodeo".

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το Ride the Lighting μου άρεσε από Metallica.Οι συναυλίες τους βέβαια είναι κορυφή με διαφορά οι καλύτερες που έχω δει αν και δεν είμαι πολύ φαν του συγκροτήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

 

 

Για μένα τα load & reload δεν είναι άλμπουμς που τα βγάζει μια μπάντα η οποία βρίσκεται μαζί και παράγει μουσική. Generic hard rock, πίσω απ την εποχή του, που προσπαθεί να πιαστεί απ την παραγωγή για να κάνει εντύπωση. 

Θα μπορούσαν να έχουν ακολουθήσει μια άλλη διαδρομή, πχ κάτι πιο κοντινό στους σημερινούς Gojira, οι οποίοι έχουν δανειστεί πολλά στοιχεία απ τον ήχο και τις συνθέσεις τους. Τότε ίσως θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και θα είχαν καταφέρει μια επιτυχημένη μετεξέλιξη. Το να βαράς late 70s riffs με Mesa Boogies δε μου λέει από μόνο του και πολλά το 2022. 

Επίσης δε νομίζω ότι η ηλικία πρέπει να μπαίνει στην εξίσωση σε αυτόν τον βαθμό. Δηλαδή αν είναι έτσι θα έπρεπε τώρα να βγάζουν το δικό τους "Sweetheart of the Rodeo".

Γούστα είναι αυτά.Αν είσαι ειλικρινής με αυτό που κάνεις αυτό φαίνεται άσχετα αν είναι ωραίο η όχι...οπότε έχουν λίγα να σου προσάψουν μετά.Αν όμως είναι fake τότε αλλάζει πόσο μάλλον και fake και κακό...προσπάθησαν να ακολουθήσουν το κύμα επί At.Anger κλείνοντας το μάτι στο nu metal που ήταν τότε στα ντουζενια του....ήταν έξω από τα νερά τους...ποτε δεν ήταν επιρροή τους οι Korn πχ...δεν ήταν ειλικρινές και φανηκε...τα ίδια και με τα επόμενα...έχοντας στερέψει πια από ιδέες ως προς το "πως να αναθεωρήσουν για άλλη μια φορά το μέταλ" γύρισαν (η προσπάθησαν να γυρίσουν  τελοσπαντων) πίσω στις ρίζες τους....δεν ήταν ειλικρινές και φανηκε παλι...μια χαρά βγάζανε μέσα από τα load reload όλη τη Σαμπαθίλα που είχαν και όλες τις επιρροές τους...τώρα σχετικα με το να ξεκινουσαν να παίζουν στυλ gojira....είναι γι αυτούς σαν στυλ εξισου μακρινό με το να ξεκινήσουν να παίζουν ρέγκε...το προσπάθησαν στο St.Anger (να μοιάσουν αυτοί κάπου αντί να δημιουργήσουν εξ νεου ρεύμα) και απέτυχε...

 

Φυσικά και παίζει ρόλο η ηλικία...

Έχουν ξεθυμανει...πως θα γράψουν για την ανέχεια πχ...όταν τα έγραφαν πίσω στο 1984-85 έτρωγαν όλοι από το ίδιο πιάτο....και τώρα τρώνε με χρυσά πηρούνια...τότε κουβαλούσαν όλοι το gear στο σάπιο άσπρο βανακι (αυτό που είναι στο οπισθόφυλλο του garage days) ενώ τώρα ο Hetfield έχει συλλογή από πανάκριβες αντίκες...

Επίσης αυτή η μουσική θέλει ενέργεια για να παιχτεί...δεν είναι το ίδιο να πρέπει να παίξεις το damage Inc το battery....ακόμα και το creeping death στα 25 η στα 35 σου με τα 60....(δεν μιλάμε να το παίξουν...μιλάμε να το παίξουν όπως πρέπει) 

Τίποτα...

Όπως ελεγε και ο Αγγελάκας για τους Rolling stones 

"Είναι καβάλα πάνω σε ένα νεκρό αλογο...όσο και να καλπάζουν δεν πάει πουθενά"

 

 

Υγ.Load και Reload δεν θα τα έλεγα με τίποτα "generic hard rock πίσω από την εποχή του" ....Black Sabbath on Steroids θα το έλεγα και αντεξε μια χαρά στο χρόνο σε αντίθεση με οποιαδήποτε πατάτα έβγαλαν από τότε και μετα...κομμάτια σαν το Until it sleeps ...Outlaw torn...bleeding me...fixxxer...Unforgiven 2....κτλ δεν έχουν ξαναγράψει από τότε...μόνο σκόρπια ριφφ εδώ κι εκεί...η παραγωγή είναι μέρος των αποφάσεων που παίρνει μια μπαντα...και οι παραγωγές στα load reload ήταν τέλειες...(δε σχολιαζω μετέπειτα death magnetic κτλ όπου ουσιαστικά κάνουν την παραγωγή μόνοι τους....) επίσης στα Load και Reload βρισκονται κομμάτια τα οποία εγραφε η μπάντα κατά τη διάρκεια της πολυετούς περιοδείας του black album και μετά....πιο μαζί δεν γινεται...όχι όπως τώρα που βρίσκονται ο ένας στη Χαβάη ο αλλος στην Καλιφόρνια...ο άλλους από δω και από κει...και βρίσκονται μόνο όταν υπάρχουν "επαγγελματικές υποχρεώσεις"

 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Γούστα είναι αυτά.Αν είσαι ειλικρινής με αυτό που κάνεις αυτό φαίνεται άσχετα αν είναι ωραίο η όχι...οπότε έχουν λίγα να σου προσάψουν μετά.

Διαφωνώ. Μπορείς κάλλιστα να είσαι και ειλικρινής και κάκιστος ταυτόχρονα. Υπάρχουν άπειροι ατάλαντοι με καλές και ειλικρινείς προθέσεις που μου το αποδεικνύουν σχεδόν καθημερινά.

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

προσπάθησαν να ακολουθήσουν το κύμα επί At.Anger κλείνοντας το μάτι στο nu metal που ήταν τότε στα ντουζενια του....ήταν έξω από τα νερά τους...ποτε δεν ήταν επιρροή τους οι Korn πχ...δεν ήταν ειλικρινές και φανηκε...τα ίδια και με τα επόμενα...έχοντας στερέψει πια από ιδέες ως προς το "πως να αναθεωρήσουν για άλλη μια φορά το μέταλ" γύρισαν (η προσπάθησαν να γυρίσουν  τελοσπαντων) πίσω στις ρίζες τους....δεν ήταν ειλικρινές και φανηκε παλι

Οι φαεινές ιδέες του Ulrich ήταν πάντα hit & miss. Κατά τη γνώμη μου μετά τη φυγή του Mustaine & τον θάνατο του Burton, έμεινε o Ulrich να κάνει ό,τι μπούρδα του κάπνιζε κατά καιρούς, όπως πχ να εξαφανίσει το μπάσο και τα μεσαία στις κιθάρες στο AJFA, μετά να το γυρίσει σε παραγωγή Motley Crue στο μαύρο και μετά, γιατί όχι, να το πάει και προς Korn...

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

μια χαρά βγάζανε μέσα από τα load reload όλη τη Σαμπαθίλα που είχαν και όλες τις επιρροές τους...

Πιο πολύ βαρύ και κακογραμμένο AC/DC, για να μη μπώ Aerosmith, ακούω εγώ

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

ώρα σχετικα με το να ξεκινουσαν να παίζουν στυλ gojira....είναι γι αυτούς σαν στυλ εξισου μακρινό με το να ξεκινήσουν να παίζουν ρέγκε...

Νομίζω πως οι Gojira δανείζονται τόσα πολλά απ τους Metallica που κάποιες φορές μπορώ να φανταστώ άνετα να τραγουδάει ο Hetfield. Επίσης αντιπροσωπεύουν το "ώριμο" μέταλ από πλευράς θεματολογίας και ως προς αυτό νομίζω πως επίσης θα μπορούσα να φανταστώ μια τέτοια εξέλιξη για μια μπάντα σαν τους Metallica. Δεν εννοώ να ξεκινήσουν να χρησιμοποιούν whammy, αυτό είναι η λεπτομέρεια της υπόθεσης. Αλλά αυτή την τόσο μακρινή απόσταση που περιγράφεις έστω και καθ υπερβολήν, εγώ δεν τη βλέπω.

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Φυσικά και παίζει ρόλο η ηλικία...

Έχουν ξεθυμανει...πως θα γράψουν για την ανέχεια πχ...όταν τα έγραφαν πίσω στο 1984-85 έτρωγαν όλοι από το ίδιο πιάτο....και τώρα τρώνε με χρυσά πηρούνια...τότε κουβαλούσαν όλοι το gear στο σάπιο άσπρο βανακι (αυτό που είναι στο οπισθόφυλλο του garage days) ενώ τώρα ο Hetfield έχει συλλογή από πανάκριβες αντίκες..

Πολλοί μουσικοί έχουν γράψει δισκάρες όντας πολυεκατομμυριούχοι κι άλλοι τόσοι έχουν βγάλει δισκάρες σε μεγάλη ηλικία. Δεν θεωρώ ότι είναι ούτε ταξικό, ούτε ηλικιακό το θέμα. Απλά και πάρα πολλοί από αυτούς αποφάσισαν στη μία ζωή που θα ζήσουν όπως όλοι μας να βάλουν κάποια στιγμή άλλες προτεραιότητες.

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Επίσης αυτή η μουσική θέλει ενέργεια για να παιχτεί...δεν είναι το ίδιο να πρέπει να παίξεις το damage Inc το battery....ακόμα και το creeping death στα 25 η στα 35 σου με τα 60....(δεν μιλάμε να το παίξουν...μιλάμε να το παίξουν όπως πρέπει) 

Εντάξει, κομμάτια για early intermediate level είναι αυτά. Υπάρχουν τζαζίστες και prog rockers που παίζουν δεκάδες φορές πιο δύσκολα κομμάτια σε πιο προχωρημένη ηλικία. Πρέπει βέβαια να μένεις fit, αν πιάνεις κιθάρα μια φορά τη διετία...

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Όπως ελεγε και ο Αγγελάκας για τους Rolling stones 

"Είναι καβάλα πάνω σε ένα νεκρό αλογο...όσο και να καλπάζουν δεν πάει πουθενά"

Αυτός με τα δεκαεξάχρονα που βρίσκει να τον συνοδεύουν, πώς τα πηγαίνει αλήθεια; Φαντάζομαι καλύτερα απ τις Τρύπες που χρειαζόταν να μοιράζεται το μπαγιόκο...


Όσο για το υστερόγραφο, εσύ το είπες, γούστα είναι αυτά. Εγώ πχ το until it sleeps και τα παρόμοια απο μια μπάντα που έχει βγάλει πιο πριν ό,τι έχει βγάλει, τα θεωρώ κατάντια.  

 

2 ώρες πριν, leon7pap είπε

...όχι όπως τώρα που βρίσκονται ο ένας στη Χαβάη ο αλλος στην Καλιφόρνια...ο άλλους από δω και από κει...και βρίσκονται μόνο όταν υπάρχουν "επαγγελματικές υποχρεώσεις"

 

Ακριβώς εδώ συμφωνούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

Διαφωνώ. Μπορείς κάλλιστα να είσαι και ειλικρινής και κάκιστος ταυτόχρονα. Υπάρχουν άπειροι ατάλαντοι με καλές και ειλικρινείς προθέσεις που μου το αποδεικνύουν σχεδόν καθημερινά.

Οι φαεινές ιδέες του Ulrich ήταν πάντα hit & miss. Κατά τη γνώμη μου μετά τη φυγή του Mustaine & τον θάνατο του Burton, έμεινε o Ulrich να κάνει ό,τι μπούρδα του κάπνιζε κατά καιρούς, όπως πχ να εξαφανίσει το μπάσο και τα μεσαία στις κιθάρες στο AJFA, μετά να το γυρίσει σε παραγωγή Motley Crue στο μαύρο και μετά, γιατί όχι, να το πάει και προς Korn...

Πιο πολύ βαρύ και κακογραμμένο AC/DC, για να μη μπώ Aerosmith, ακούω εγώ

Νομίζω πως οι Gojira δανείζονται τόσα πολλά απ τους Metallica που κάποιες φορές μπορώ να φανταστώ άνετα να τραγουδάει ο Hetfield. Επίσης αντιπροσωπεύουν το "ώριμο" μέταλ από πλευράς θεματολογίας και ως προς αυτό νομίζω πως επίσης θα μπορούσα να φανταστώ μια τέτοια εξέλιξη για μια μπάντα σαν τους Metallica. Δεν εννοώ να ξεκινήσουν να χρησιμοποιούν whammy, αυτό είναι η λεπτομέρεια της υπόθεσης. Αλλά αυτή την τόσο μακρινή απόσταση που περιγράφεις έστω και καθ υπερβολήν, εγώ δεν τη βλέπω.

Πολλοί μουσικοί έχουν γράψει δισκάρες όντας πολυεκατομμυριούχοι κι άλλοι τόσοι έχουν βγάλει δισκάρες σε μεγάλη ηλικία. Δεν θεωρώ ότι είναι ούτε ταξικό, ούτε ηλικιακό το θέμα. Απλά και πάρα πολλοί από αυτούς αποφάσισαν στη μία ζωή που θα ζήσουν όπως όλοι μας να βάλουν κάποια στιγμή άλλες προτεραιότητες.

Εντάξει, κομμάτια για early intermediate level είναι αυτά. Υπάρχουν τζαζίστες και prog rockers που παίζουν δεκάδες φορές πιο δύσκολα κομμάτια σε πιο προχωρημένη ηλικία. Πρέπει βέβαια να μένεις fit, αν πιάνεις κιθάρα μια φορά τη διετία...

Αυτός με τα δεκαεξάχρονα που βρίσκει να τον συνοδεύουν, πώς τα πηγαίνει αλήθεια; Φαντάζομαι καλύτερα απ τις Τρύπες που χρειαζόταν να μοιράζεται το μπαγιόκο...


Όσο για το υστερόγραφο, εσύ το είπες, γούστα είναι αυτά. Εγώ πχ το until it sleeps και τα παρόμοια απο μια μπάντα που έχει βγάλει πιο πριν ό,τι έχει βγάλει, τα θεωρώ κατάντια.  

 

Ακριβώς εδώ συμφωνούμε

Θα μπορούσα να ξεκινήσω και να σου πω ενα ένα για ποιο λόγο διαφωνώ σε όλα από τα παραπάνω...ότι πχ...το ότι οι gojira δανείζονται από τους Metallica είναι διότι οι δεύτεροι αποτελούν επιρροή τους το αντίθετο όμως δεν συμβαίνει...ότι πχ καλύτερα ένα ειλικρινές μέτριο load παρά ένα fake και κακό hwtsd και  death magnetic...ότι η σχέση που έχουν κομμάτια σαν το fixxxer με τους acdc είναι παρόμοια με αυτή που έχει ο Νίκος Τσιαντακης με το ΣΝΟΥΚΕΡ....ότι η ομοιότητα της παραγωγής του black album με οτιδήποτε motley crew είναι παρόμοια με την ομοιότητα της Pamela Anderson του Tomy Lee με την...Κατερίνα Γιουλάκη....

Τον Mustaine φυσικά δεν τον υπολόγιζαν και πήρε πόδι όπως και έπρεπε...ο Burton που τον σέβονταν όλοι (άλλαξαν πόλη προκειμένου να ενσωματωθεί στην μπάντα) ήταν απώλεια...

Ότι οι τζαζθστες δε χρειάζεται να καταχρυπιουνται και να ιδρώνουν στη σκηνή παρότι παίζουν πολύ πιο δύσκολα πράγματα...εδώ το θέμα μας δεν είναι η δυσκολία που προέρχεται από την τεχνική αλλά η δυσκολία που προέρχεται από την αντοχή...

Τελοσπαντων...

Τα βλέπουμε εντελώς διαφορετικα τα πράγματα...είναι από τις περιπτώσεις που είναι φως φανάρι ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε πουθενά.Σεβομαι παρόλα αυτά την άποψη σου.

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, leon7pap είπε

η ομοιότητα της παραγωγής του black album με οτιδήποτε motley crew είναι παρόμοια με την ομοιότητα της Pamela Anderson του Tomy Lee με την...Κατερίνα Γιουλάκη....

After pointing out that Metallica wanted him to produce the "Black Album" drums based on Tommy Lee's sound on Motley Crue's "Dr. Feelgood" - which he also produced - Bob told Tape Op

 

Ναι φυσικά απόψεις ανταλλάσουμε, δεν υπάρχει κάποια αντικειμενική αλήθεια σε ότι αφορά τα μουσικά γούστα, ούτε και απαιτείται να συμφωνήσουμε. Απλά συζητάμε σε ένα φόρουμ για να περνάει και η ώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Μετάλικα ή αλλιώς ο επιχειρηματικός συνεταιρισμός των Χέτφιλντ Ούλρικ καλά τα πάει.

Έχουν μια πελατεία που πρέπει να της χαϊδέψουν τα αυτιά .

Έχουν έξοδα πάγια ως brand που πρέπει να τα πληρώσουν.

Έχουν πιθανώς ανάγκη μετρητών για την εξόφληση λογαριασμών από δανεισμό.

Αυτά ως προς το επιχειρείν.

Το οποίο, κάθε τόσο, λέει σε κάτι μεσήλικες χορτάτους, να είναι φρέσκοι και θυμωμένοι όπως τότε που ήταν έφηβοι και στα ντουζένια τους.

Τους πιέζει να παίξουν-συνθέσουν άγρια τραγούδια με ντιστόρσιον και μανία.

Δυστυχώς ναι μεν αλλά.

Το άκουσα το τραγούδι, προσπάθεια για να φτιάξουν κάτι στρογγυλό που να μην ενοχλεί να είναι αναμνηστικό  και αποδεκτό.

Αν ο Τζέιμς έπαιρνε ένα μέιλ από εμένα με το άσμα που αυτός μας έφερε ως νέο, δεν νομίζω ούτε ο ίδιος να το άκουγε δεύτερη φορά.

Για τζαμάρισμα metal μπάντας καλό είναι. Να μην βγει όμως πιο έξω από το 4 m x 6 m  γκαράζ.

Πόσω μάλλον δε,  για μουσικό οργανισμό που γεμίζει στάδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς.Η εποχή που ο (μεταλ) κόσμος κρεμόταν από τα "χείλη" τους και που έκαναν ότι πειραματισμούς ήθελαν και αλλαγές στυλ έχει περάσει προ πολλού και μη θέλοντας να καταλήξουν στα αζητητα "χαϊδεύουν αφτιά" κάνοντας "μουσική" πολιτική θελοντας να τους έχουν όλους ευχαριστημένους...κάτι το οποίο φυσικά είναι εντελώς αντίθετο με την πολιτική που τους έφτασε εκεί που τους έφτασε.

Οι άνθρωποι επιχειρηματικά πολύ καλά κάνουν και το χειρίζονται έτσι το ζήτημα....φυσικά στα 60 τους έχουν άλλες προτεραιότητες και άλλη ποιότητα ζωής...άλλο κύκλο ανθρώπων στη ζωή τους....και λιγότερα καύσιμα στο ντεπόζιτο.Ας ζήσουν και απολαύσουν τις συνθηκες τις οποίες οι ίδιοι δημιούργησαν φτύνοντας αίμα τόσα χρόνια...πληρώνοντας πολλές φορές το αντίστοιχο τίμημα...

Ας έχουν οι άνθρωποι το τελευταίο στάδιο της καριέρας τους όπως αυτοί επιθυμούν ποτέ δε χρωστούσαν σε κανέναν τίποτα...άλλαξαν τον κόσμο...είναι ήδη θρύλοι...και έχουν μείνει στην ιστορια...ούτε ο Messi στα 38 λίγο πριν τη σύνταξη θα κάνει αυτά που έκανε στα 25....

Lux Aeterna;Oκ Lux Aeterna....πετάει ο γάιδαρος;Πετάει....και στο καπάκι Blackened....Orion...και whiplash...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου