Προς το περιεχόμενο

Ατσαλινα ταστα ..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,επειδή βαρέθηκα να αλλάζω αρκετά γρηγορά τα τάστα ,αλλά και λογο κόστους, μου πρότειναν τα ατσάλινα .εχει βάλει κάποιος ώστε να μου πει την γνώμη του οσο αφορά την αλλαγή στον ήχο  της κιθάρας η τις οποιες άλλες διάφορες σε σχέση με τα νικελ ?

 

Επεξεργασμένο από komis dracoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Solitude είπε

Όταν λες "αρκετά γρήγορα";

 

Anyway δες εδώ, όχι πολυ προσφατες οι κουβέντες αλλά περιεκτικές:
 

 

 

καλησπερα σε ευχαριστω πολυ,το εχω δει το βιντεο οπως και τα περισοτερα στο you tube,αλλα ηθελα και προσωπικες γνωμες απο κιθαριστες που τα εχουν δουλεψει, καθως με αυτα τα λιγα που εχω ακουσει απο καποιους κιθαριστες οι γνωμες διιστανται.... δεν εχω βγαλει τελικο συμπερασμα αν αλλαζει πολυ τον ηχο προς το χειροτερο αλλα οχι τοσο οσο αξιζει το κοστος της φθορας....τα νικελ ταστα μου κρατησαν περιπου 2 με 2,5 χρονια απο την τελευταια φορα που τα εβαλα.οταν βαλω τα καινουργια μεχρι το καλοκαιρι θα πρεπει να αλλαξω τα ταστα στην δευτερη κιθαρα.για αυτο σκεφτομαι να βαλω στην μια απο τις 2 ατσαλινα και θελω γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα κιθάρα την οποία μετέτρεψα σε ανοξείδωτα ταστα. Η αίσθηση τους είναι φοβερή για πάντα. Αλλάζουν λίγο τον ήχο προσθέτοντας λίγα πρίμα παραπάνω. Αυτό μπορείς να το ισοφαρίσεις με διάφορους τρόπους αλλά προσωπικά δεν θα τα έβαζα ξανά σε ένα όργανο που ακούγεται ήδη ακριβώς όπως το θέλω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Αν μπορείς βάλε ατσάλινα. 

No muss no fuss ;)

σε ευχαριστω !!!

 

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Είχα κιθάρα την οποία μετέτρεψα σε ανοξείδωτα ταστα. Η αίσθηση τους είναι φοβερή για πάντα. Αλλάζουν λίγο τον ήχο προσθέτοντας λίγα πρίμα παραπάνω. Αυτό μπορείς να το ισοφαρίσεις με διάφορους τρόπους αλλά προσωπικά δεν θα τα έβαζα ξανά σε ένα όργανο που ακούγεται ήδη ακριβώς όπως το θέλω. 

αυτο  ακριβως ειναι το προβλημα μου ...οτι οι κιθαρες μου ακουγονται εξαιρετικα !! σε ευχαριστω πολυ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 ώρες πριν, komis dracoulas είπε

σε ευχαριστω !!!

 

αυτο  ακριβως ειναι το προβλημα μου ...οτι οι κιθαρες μου ακουγονται εξαιρετικα !! σε ευχαριστω πολυ !!!

 

Επειδή έχω βρεθεί άπειρες φορές να κάνω κύκλους γύρω απ τον εαυτό μου, μετά από 20 χρόνια βάλε βγάλε ο χρυσός μου κανόνας είναι: αν ακούγεται ήδη όπως το θες μην πειράζεις τίποτα. Δεν υπάρχει "αναβάθμιση" που να μην αλλάζει την εξίσωση έστω και λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα σε μια squier protone ατσάλινα τάστα από allparts(Jumbo μέγεθος).Η καλύτερη αναβάθμιση σε μια κιθάρα καθώς αν τα γυαλίσεις σωστά έχουν φοβερή αίσθηση και τα δάχτυλα δεν ακουμπάνε ποτέ στην ταστιέρα το οποίο εμένα με βολεύει πολύ.Bending κτλ είναι παιχνίδι.

Απλά αν το κάνεις μόνος σου να ξέρεις ότι είναι πολύ επίπονη εργασία και χρειάζονται κατάλληλα εργαλεία καθώς είναι απίστευτα σκληρά.

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα απορώ πως σου φθείρονται τα τάστα τόσο γρήγορα.. Εγκυκλοπαιδικά δηλαδή!

 

Είχα παίξει με ατσαλινα και μου άρεσαν, όταν θα χρειαστει refret η καλή μου κιθαρα θα της βάλω τέτοια. 

 

Έχοντας διαβασει τις απαντήσεις των υπολοιπων νομίζω ότι ειναι καθαρά θέμα αν θες να ρισκάρεις ή οχι. Νομίζω ένας τεχνικός θα μπορέσει να σε κατατοπίσει παραπάνω για τις αλλαγές στον ήχο.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου