Προς το περιεχόμενο

Presonus AudioBox iTwo / STEINBERG UR-22-MKII


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Με πάσα επιφύλαξη μιας και δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά όλα τα κατακαίνοργια μοντέλα καρτών αλλά κι επειδή η εμπειρία μου με την Antelope με δίδαξε ότι δεν μπορεί κάποιος να πρτείνει βάσει του τί γράφεται στα specs, για PC Laptop και πάρα πολύ χαμηλό latency η σίγουρη λύση δυστυχώς είναι μόνο η RME και μετά σε φθηνότερη με ρίσκο όμως, MOTU.

 

Όλες οι υπόλοιπες που έχω δοκιμάσει εγώ, είχαν αρκετά μεγάλη διαφορά. Όμως αυτές είναι εντελώς εκτός budget, απ τη στιγμή που δε θες και μεταχειρισμένη ώστε τουλάχιστον να πήγαινες σε κάποια παλιότερη RME...Υπάρχουν άπειροι που δουλεύουν ακόμη απροβλημάτιστα αρκετά παλιές κάρτες της.

Τα specs του laptop?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε


Τα specs του laptop?

CPU: Intel Core i5 8250U 1.6 GH

RAM: 16GB DDR4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

 

CPU: Intel Core i5 8250U 1.6 GH

RAM: 16GB DDR4

 

Ποια Windows?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Windows?

3.1 🤪

 

11 MONO.

Φυσικά προφεσσιονελ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τα specs του laptop?

 

Κανένα μηχάνημα που τρέχει Windows δεν μπορεί να δώσει το μηδενικό latency που ζητιέται εδώ. Το γράφω, για να μην πει ο LK ότι δεν το έγραψε κάποιος. Υπάρχει τεχνικό background αλλά δεν το γράφω εδώ διότι βλέπω πως δημιουργούνται καυγάδες, όποιος θέλει ας πάρει ένα τηλέφωνο (τα Πανασόνικ είναι καλά).

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Κανένα μηχάνημα που τρέχει Windows δεν μπορεί να δώσει το μηδενικό latency που ζητιέται εδώ. Το γράφω, για να μην πει ο LK ότι δεν το έγραψε κάποιος. Υπάρχει τεχνικό background αλλά δεν το γράφω εδώ διότι βλέπω πως δημιουργούνται καυγάδες, όποιος θέλει ας πάρει ένα τηλέφωνο (τα Πανασόνικ είναι καλά).

 

 

Γράψε ωρέ.

Δεν θα γίνει pc vs mac....θα φάνε ξύλο.

Υ.Γ. Και εγώ panasonic έχω...ασύρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Γράψε ωρέ.

Δεν θα γίνει pc vs mac....θα φάνε ξύλο.

 

Αν έχεις συνηθίσει σε PCI μάλλον θα απογοητευτείς από θέμα latency με το USB πάντως.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Κανένα μηχάνημα που τρέχει Windows δεν μπορεί να δώσει το μηδενικό latency που ζητιέται εδώ. Το γράφω, για να μην πει ο LK ότι δεν το έγραψε κάποιος. Υπάρχει τεχνικό background αλλά δεν το γράφω εδώ διότι βλέπω πως δημιουργούνται καυγάδες, όποιος θέλει ας πάρει ένα τηλέφωνο (τα Πανασόνικ είναι καλά).

 

 

Όταν λες κανένα PC εννοείς ακόμη και τα σύγχρονα Desktop? Κι όταν λές μηδενικό latency, πώς το ορίζεις; Γιατί εγώ όταν γράφω πολύ χαμηλό αναφέρομαι σε μη αντιληπτό.

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αν έχεις συνηθίσει σε PCI μάλλον θα απογοητευτείς από θέμα latency με το USB πάντως.

 

Δεν είναι απαραίτητο, ξαναγράφω ότι εγώ στο desktop με το USB και τη MOTU έχω μη αντιληπτό latency. Εννοείται βέβαια πώς αν αρχίσω να φορτώνω plugins, χωρις freeze, σε όλη τη μίξη εκεί αρχίζει και υπάρχει latency.

 

Για να γίνω πιο αντιληπτός: Αν μπορώ να φορτώσω ένα Neural DSP και να παίξω το Battery χωρίς πρόβλημα, για μένα δεν τίθεται θέμα latency.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα έχουμε ματαξαναπεί για το latency σε άλλα θέματα. Τίποτα δεν πάει κάτω απο 4-5 ms εκτός αν έχει onboard επεξεργαστή όπως οι UA π.χ. που κατεβαίνουν στα 2 χρησιμοποιώντας εσωτερικούς προσομοιωτες.

Μη σκιάζεσαι όμως Λάκη, η καθυστέρηση παίζει σοβαρό ρόλο μόνο όταν γράφεις dry κιθάρα και χρησιμοποιείς VST plugins προσομοίωσης ταυτόχρονα και οι περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουν κιόλας, όπως θα διαβάσεις αν ψάξεις τα τελευτά θέματα.

Σε ότι αφορά μικρόφωνα και keyboards δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα.

 

ΥΓ Οι προενισχυτές δεν είναι μονο μικροφώνων αλλα και ακουστικών.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου