Προς το περιεχόμενο

Αγορά Studio Monitors (1.000-1.500/τεμάχιο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω τη συμβουλή σας γιατί έχω κολλήσει άσχημα εδώ και καιρό ψάχνοντας.

Αρχική επιλογή ήταν 2 Neumann 120A με το αντίστοιχο subwoofer τους το 750.

Επόμενη τα νέα Focal Solo 6 με το αντίστοιχο sub τους (για τα οποία παρεμπιπτόντως ακούγονται πολύ καλύτερα λόγια από τον προκάτοχό τους).

Άλλη λύση τα Adam S2V.

 

Έχετε δουλέψει με κανένα από τα παραπάνω monitors; 
Ποια η γνώμη σας;

 

Επεξεργασμένο από konstantinopolizois
λάθος στο κείμενο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, konstantinopolizois είπε

για τα οποία παρεμπιπτόντως ακούγονται πολύ καλύτερα λόγια από τον προκάτοχό τους

 Αυτό, είναι στην εμπειρία σου; Ρωτώ διότι είχα τον προκάτοχό τους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφού έχεις καταλήξει σε αυτά τα τρία που όποιο και να πάρεις δεν θα πέσεις πολύ έξω, ότι και να σου πούμε θα είναι μια υποκειμενική θέση μιας και τα τρια ανήκουν στην σοβαρή κατηγορία επιλογών.

Είτε αγοράζεις κάποιο τυφλά εμπιστευόμενος ότι έχεις διαβάσει, είτε φροντίζεις να τα ακούσεις με μια δική σου πηγή αναφοράς για να κρίνεις με τα δικά σου αυτιά. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

φροντίζεις να τα ακούσεις

Γι΄αυτό ρώτησα αν είναι στην εμπειρία του η ακρόαση των νέων Focal.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατ αρχήν συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη... από την κατηγορία τιμής που θέτεις και πάνω έχουμε να κάνουμε με "κανονικά" μόνιτορ (και όχι "κάτι σαν" μόνιτορ που ισχύει κατά κανόνα στα πολύ φθηνά), οπότε πλέον θεωρώντας ότι με όλα μπορούμε να φέρουμε σε πέρας μια μίξη (κατ ελάχιστον ικανοποιητικά) με αυτά σαν reference, ψάχνουμε συγκριτικά τις διαφορές στον εν γένει αλλά και ειδικό "χαρακτήρα" τους σύμφωνα με τον οποίο συμπεριφέρονται ηχητικά...

 

πχ προσωπικά δεν θα μπορούσα να εργαστώ πάνω από δέκα λεπτά με τα in your face τουίτερ βυριλλίου της Focal... όπως και με τα παλιότερα στα όρια  του harsh AMT της ADAM... ενώ άλλοι ειδικά οι άνω των άντα τα λατρεύουν, εγώ προτιμώ ακόμα τα μαλακού θόλου ή κάποιες εξαιρέσεις (βλέπε παρακάτω)... γούστα είναι αυτά...

 

από αυτά που αναφέρεις δεν έχω δουλέψει με κανένα αλλά έχω ακούσει λίγο περισσότερο και σε καλύτερες συνθήκες τα Neumann και τα ADAM στα πεταχτά... τα συγκεκριμένα Focal (παλιά και νέα) όχι, αλλά απλά ενδεικτικά να πω ότι ενώ είμαι φαν της στο hi end, όσες monitor υλοποιήσεις της έχω ακούσει (φθηνές και ακριβές) με έχουν απογοητεύσει και χωρίς να είναι "κακές" (προς θεού) τις θεωρώ ΟΛΕΣ υπερτιμημένες... χρεώνουν παραπάνω την γαλλική φινέτσα?... δεν νομίζω, γιατί ας πούμε το Focal Diablo Utopia έκανε 8 χιλιάρικα αλλά έπαιζε σαν ναταν στην κατηγορία των 15)... anyway... είπαμε... γούστα... ο Πάνος που τα έχει και τα γνωρίζει καλά σίγουρα θα διαφωνεί...😇

 

εν ολίγοις τα (πρόχειρα) συμπεράσματά μου για το Neumann, είναι ότι πρόκειται για ένα από τα καλύτερα 5άρια near field που έχω ακούσει, αλλά κι αυτό υπερτιμημένο καθώς υπάρχουν άλλα που κοστίζοντας ακόμα και σχεδόν τα μισά, παίζουν το ίδιο καλά, αν όχι καλύτερα (όρα επίσης παρακάτ')... όσο για το ADAM, πραγματικά πάρα πολύ καλό... την λίγη ώρα που το άκουσα (δυστυχώς μόνο σε ένα είδος μουσικής), με εξέπληξε με το λυμένο πλέον το θέμα των προβολικών τουίτερ και τα απρόσμενα καλά χαμηλά (ναν καλά τα DSP που ζήλεψαν από τον μπαμπά τους μαστρoHeinz που τα εγκατέλειψε να κάνει κι άλλα ετεροθαλή αδελφάκια- ξανακοίτα σα κάτου)...

 

κάπου εδώ θα σου προτείνω να κοιτάξεις πλέον των επιλογών σου και το HEDD Type 07 MK2... ένα απίστευτο μόνιτορ με το μαγικό χαρακτηριστικό να "παίζει και μουσική" σαν ουδέτερο hi end... το μόνο ηχείο που δούλεψα πάνω του δέκα ώρες και μετά δεν ήθελα να φύγω και κάθισα άλλες τόσες να ακούω διάφορες μουσικές να χαλαρώσω με κάποια κομμάτια να είναι σαν να τα ακούω πρώτη φορά... τρελό? ναι κι ακόμα πιο τρελό η τιμή του που είναι κάτω από το όριό σου... ανάλυση, συχνοτική ισοροπία, στεροφωνική εικόνα και με βάθος όχι μόνο πλάτος όπως συνηθίζεται, λουσμένο στην νέα τεχνολογία που αξιοποιείται πλήρως μέσω της σωστής εκμετάλλευσης των δυνατοτήτων του dsp για λόγους ουσίας και όχι εντυπωσιασμού...

 

και το κερασάκι στην τούρτα?... σε συνδυασμό με το ειδικά φτιαγμένο γι αυτό τον σκοπό port (καμιά σχέση με τις "τάπες" που δίνουν οι άλλοι) έχεις ανά πάσα στιγμή το δύο σε ένα... έχεις εύκολα μια ακόμα εικόνα της μίξης σου μέσα από το ηχείο "σαν" να ήταν σχεδιασμένο και ως ακουστικής ανάρτησης χωρίς να κουβαλά τις αμαρτίες του bass reflex... όχι δεν μεταμορφώνεται απόλυτα σε ATC αλλά παρά ταύτα και σε αυτήν την περίπτωση οι χαμηλές ξεγυμνώνονται μπροστά σου με τις νότες ναι μεν λίγο χαμηλότερα σε απόκριση αλλά πεντακάθαρες και απαλλαγμένες από χρονικές ανωμαλίες και διάφορα άλλα artifacts, βοηθώντας σε να δεις (χμ ακούσεις) πράγματα που αλλιώς δεν θα μπορούσες...

 

θέλω να πιστεύω πως εννοείται ότι όλα αυτά δεν στα γράφω για να αρνηθείς τις επιλογές σου για την "δική" μου (καλόοοο! καλό! παίζει μεταλ πάρτο μάγκα), αλλά απλά για την προσθέσεις ως υποψήφια σε αυτές (αν δεν την γνώριζες)... μιλάμε πάντα στο πνεύμα αυτών που είπε ο Γιάννης με πρώτη προτεραιότητα πάντα, ει δυνατόν το να ακούσεις πριν εκταμιεύσεις...

 

 

 

ΥΓ1. θα πρέπει να αναφέρω μια και το έθεσες και το ότι sub και monitoring στο δικό μου μυαλό είναι μια επιλογή που πρέπει να αποφεύγεται καθότι τεχνικά κρύβει μεγάλες δυσκολίες... και στο matching (όχι δεν φτάνει πάντα να είναι της ίδιας εταιρείας δυστυχώς) και στην χωροθεσία και στα settings των cross και της φάσης... όμως παρ όλα αυτά σίγουρα θα δοκίμαζα τον συνδυασμό HEDD Type 05 MK2 (αντί του 7) σε συνδυασμό με το HEDD Bass 8 (που με το ανάλογο dsp και ιδιαίτερη μελέτη δίνει τα εχέγγυα για το "απόλυτο" ταίριασμα) οπότε με μια μικρή διαφορά στην τιμή το σύστημα θα κατέβαινε στα 24!!! (και με προϋποθέσεις στα 20) Hz και με ένα σμπάρο θα είχα και near field και main...😉

 

ΥΓ2. ο Heinz έφτιαξε την Hedd φεύγοντας από την Adam...

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, npap είπε

κατ αρχήν συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη...

 

 

ειρήσθω εν παρόδω

δηλαδή (πάντα στο πλαίσιο αυτής της τιμής ή έστω ένα κλικ πιό κάτω δηλαδή γύρω στα 1500 το ζεύγος) μεταξύ των adam/hedd λόγω συγγενείας, αλλά και των neumann/genelec τι θα μας έλεγες?

(εγώ ...ακόμα δεν ψώνισα, έχω μείνει με τα fostex και 8 ζεύγη ακουστικών)

 

20220819_122416.jpg

  • Χαχα 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

ο Πάνος που τα έχει και τα γνωρίζει καλά σίγουρα θα διαφωνεί.

Αν ο Πάνος είμαι εγώ, όχι δεν διαφωνώ, γι' αυτό άλλωστε τα "είχα", δεν τα έχω πλέον. "For Beauty, we will pay" που λένε και οι Kraftwerk, αλλά όντως κάτι δεν πήγαινε καλά με τα Focal,  τα οποία και πούλησα πολύ-πολύ εύκολα χάρη στην φήμη τους.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 12/12/2022 στις 9:47 ΠΜ, dimsonic είπε

ειρήσθω εν παρόδω

δηλαδή (πάντα στο πλαίσιο αυτής της τιμής ή έστω ένα κλικ πιό κάτω δηλαδή γύρω στα 1500 το ζεύγος) μεταξύ των adam/hedd λόγω συγγενείας, αλλά και των neumann/genelec τι θα μας έλεγες?

(εγώ ...ακόμα δεν ψώνισα, έχω μείνει με τα fostex και 8 ζεύγη ακουστικών)

 

λοιπόν "mr ακουστικάκια" (σε βάφτισα τώρα τελείωσε😇), τα Hedd για μένα (μέχρι νεωτέρας αν και θεωρώ πολύυυυ δύσκολο σε αυτά τα λεφτά να βρεθεί σύντομα αντίπαλος) είναι στα γούστα μου μονοκούκι... πραγματικά τεράστια ευχάριστη έκπληξη... μπορεί να ξαναμωραίνομαι και να ενθουσιάζομαι εύκολα... who knows... 😉

 

για τα Νeumann είπα την γνώμη μου παραπάν'... άψογα αλλά ακριβά... τώρα για τα Genelec τι να σε πω... με τον ήχο τους μεγαλώσαμε... τα τελευταία χρόνια ο πεθερός μου άλλαζε ηχεία σαν τα πουκάμισα και απογοητευόταν μέχρι να καταλάβω ότι ουσιαστικά έψαχνε τον ήχο των αναμνήσεών του από τα studio που ξημεροβραδιαζόταν... μέχρι που πρόσφατα το πήρα χαμπάρι και τον προέτρεψα να πάρει ένα ζευγάρι 1030Α στο χιλιάρικο σε πολύ καλή κατάσταση που ήταν στις αγγελίες και είναι ευτυχισμένος πια... βρήκε και τα 1029Α για near και έκλεισε σαν άντρας...😀 τα νέα μοντέλα της (φαντάζομαι μιλάς για το 8030 και 40) εδώ και χρόνια με απογοητεύουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό που πορεύεται σε έναν πιο σύγχρονο "και μουσικό" τρόπο στο reference... αλλά θα γίνω βαρετός... γούστα είναι αυτά... και με τα νέα την δουλειά σου θα την κάνεις πολύ καλά σε σχέση με αυτά που αντικαθιστάς ειδικά αν σου αρέσει ο πιο "αποστειρωμένος" και "κλινικός" ήχος...

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρενθεση, κάπου άκουσα πως απο την adam έφυγαν οι σχεδιαστές των ηχείων τους και πήγαν σε άλλη εταιρία η οποία πλέον έχει και αυτή ίδια ίσως και καλύτερη ποιότητα συγκριτικά με την παλιά adam, αυτή η εταιρία είναι hedd? Γιατι μου φαίνονται λίγο πολύ εμφανισιακά ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την adam υπάρχουν πλέον δυο διαδοχικές καταστάσεις...

μιά είναι η Hedd (που αναφέρεις) και μια η EVE Audio

 

και η adam εννοείται συνεχίζει

 

(adam/ eve....ενδιαφέρον ε?)

  • Like 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου