Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο μου video... το θαύμα των Χριστουγέννων.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ο ένας θέλει πικάπ στο αμάξι... Ο άλλος εκστασιάστηκε που βρήκε το "χαμένο" του VHS (καλορίζικο κ. συνήγορε)... 

Τελικά όλα καταλήγουν σε ένα σημείο: Στα νιάτα μας θέλουμε να κατέχουμε (όσο το δυνατόν) το edge of tech, είτε είναι car stereo, υπολογιστής, κιθάρα κλπ... 

Στα γεράματα μας πάλι, θέλουμε να κατέχουμε ότι πιο vintage... 

 

Σημάδια των καιρών (μας) ή αλλιώς... γεράματα 😄

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς.

Στα νιάτα μας, και ειδικά στην επαρχία, η επαφή μας με την τεχνολογία ήταν μηδαμινή.

Ούτε edge of tech ήταν ούτε καν μέση ποιότητα.

Το video μου εισαγωγικό μοντέλο ήταν (entry level) , αλλά φαντάσου τις προοπτικές που μου άνοιγε όταν μέχρι πρότινος και πριν από αυτό είχα πρόσβαση σε 2 κανάλια.....που έκλειναν στις 12.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, LK είπε

και ειδικά στην επαρχία

Σε γενικές γραμμές, αναμφίβολα ναι.

 

Αλλά υπήρχαν και οι εξαιρέσεις. Ένας φίλος στην Καβάλα, είχε τέτοια μούρλα με τον ήχο και τα "gadget" (της εποχής), που έκανε τη μούρλα του επιχείρηση (car hi fi audio), που από ένα σημείο και πέρα ('90s) στο μαγαζί του έβρισκες πράγματα που δεν τα έβρισκες καλά-καλά στην Αθήνα 😄  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

@Terry RoscoeBeck5

Υπήρχαν τέτοιοι μερακλήδες ναι . (αν και στα 90's άρχισε να στρώνει η κατάσταση....στα 80's και πριν ηταν τα πέτρινα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Το πρώτο μου video... το θαύμα των Χριστουγέννων.
Στις 22/12/2022 στις 5:13 ΜΜ, LK είπε

Τα χουμε ξανα παει αυτά.

Στα 80'ς ήταν ακριβή η τεχνολογία.

Το 2022 είναι ακριβές .....οι τυρόπιτες.

 

Πάντως οι κουραμπΓιέδες ήταν πΓιο ακριβΗ το 60 (ο ηλιθιος και αγράμματος δημοσιογράφος δεν καταλαβαίνει ότι 80 δρχ του 1960 είναι 23 σημερινά ευρΑ)  :)

 

in.gr: Κουραμπιέδες με 80 δραχμές το κιλό - Πόσους θα μπορούσε να αγοράσει κάποιος σήμερα με αυτό το ποσό; | in.gr.
https://www.in.gr/2022/12/25/go-fun/perierga/kourampiedes-80-draxmes-kilo-posous-tha-mporouse-na-agorasei-kapoios-simera-ayto-poso/

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Πάντως οι κουραμπΓιέδες ήταν πΓιο ακριβΗ το 60

 

Το courambieu είναι Γαλλιακό γλιυκό ασούμε.

Ξενόφερτο.

Μου το είπε γνωστός δικηγόρος που ξέρει καλά Γαλλιακά..

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Το courambieu είναι Γαλλιακό γλιυκό ασούμε.

Ξενόφερτο.

Μου το είπε γνωστός δικηγόρος που ξέρει καλά Γαλλιακά..

 

Τουρκικό ίνε μπρε.

Η γιαγιά μου,βέρα Πολιτισα,έλεγε κουραμπιέ οτιδήποτε μπισκοτοειδΕσ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τουρκικό ίνε μπρε.

Η γιαγιά μου,βέρα Πολιτισα,έλεγε κουραμπιέ οτιδήποτε μπισκοτοειδΕσ

 

Αφού σου λέω ότι μου το είπε γνωστός γαλλομαθής δικηγόρος.

Κορωπιέ το λένε στην Γαλλία.

"Ζαμέ Τουρκέ Κορωπιέ" μου είπε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να επανέλθουμε στο θέμα, μιας και κουραμπιέδες δεν τρώω.

Ελπίζω να βρώ κάποια στιγμή και το NV-G14, μιας και έχω ήδή το NV-G7 και το NV-G10....να ολοκληρωθεί η παλέτα.

04.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Late 70σ αρχες 80s θυμαμαι σπιτι να παιζει μια μαυροασπρη τηλεοραση, να χαλαει και να ερχεται ο τεχνικος και να αλλαζει κατι λυχνιες για να δουλεψει. Οποτε το δεος μου μολις ο γειτονας  και ο γιος του (παιδικος μου φιλος)στο απο κατω διαμερισμα της πολυκατοικιας αγορασε εγχρωμη μαζι με αυτο ακριβως (νομιζω) το vhs ηταν αντιστοιχο ιθαγενη του Αμαζονιου μολις αντικρυσε το CERN. Απο το σοκ γραφαμε κασσετες με τα "Εικαστικα" της ΥΕΝΕΔ. 

 

Βεβαια λιγο αργοτερα το δεος εγινε ακομα μεγαλυτερο οταν ανακαλυψαμε με τον παιδικο μου φιλο οτι ο πατερας του εκρυβε πισω απο το VHS κατι κασσετες με το Swedish Erotica.............................. 🤣🤣😂

  • Like 1
  • Χαχα 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
47 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Late 70σ αρχες 80s θυμαμαι σπιτι να παιζει μια μαυροασπρη τηλεοραση, να χαλαει και να ερχεται ο τεχνικος και να αλλαζει κατι λυχνιες για να δουλεψει. Οποτε το δεος μου μολις ο γειτονας  και ο γιος του (παιδικος μου φιλος)στο απο κατω διαμερισμα της πολυκατοικιας αγορασε εγχρωμη μαζι με αυτο ακριβως (νομιζω) το vhs ηταν αντιστοιχο ιθαγενη του Αμαζονιου μολις αντικρυσε το CERN. Απο το σοκ γραφαμε κασσετες με τα "Εικαστικα" της ΥΕΝΕΔ. 

 

Βεβαια λιγο αργοτερα το δεος εγινε ακομα μεγαλυτερο οταν ανακαλυψαμε με τον παιδικο μου φιλο οτι ο πατερας του εκρυβε πισω απο το VHS κατι κασσετες με το Swedish Erotica.............................. 🤣🤣😂

Και εμεις έγχρωμη πηραμε κατά το 83.

Μεγάλο το σοκ....αλλά το bonding που εκανα με το vcr δεν το ξανά εκανα με αλλες συσκευες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου