Προς το περιεχόμενο

Έφυγε ο Πελέ


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Edson Arantes do Nascimento, πιο γνωστός ως Πελέ, έφυγε στα 82 του, χτυπημένος από την καταραμένη αρρώστια.

Δεν τον πρόλαβα στα γήπεδα, αλλά από ότι έχω δει, πρέπει να ήταν τεράστιος παίκτης.

 

Όπως και να έχει, είναι ένα σύμβολο του ποδοσφαίρου.

Έκανε την Βραζιλία ευρύτερα γνωστή, ακόμα και εκτός ποδοσφαιρικού σύμπαντος.

 

Καλό δρόμο να έχει.

  • Λυπάμαι 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ο Edson Arantes do Nascimento, πιο γνωστός ως Πελέ, έφυγε στα 82 του, χτυπημένος από την καταραμένη αρρώστια.

Δεν τον πρόλαβα στα γήπεδα, αλλά από ότι έχω δει, πρέπει να ήταν τεράστιος παίκτης.

 

Όπως και να έχει, είναι ένα σύμβολο του ποδοσφαίρου.

Έκανε την Βραζιλία ευρύτερα γνωστή, ακόμα και εκτός ποδοσφαιρικού σύμπαντος.

 

Καλό δρόμο να έχει.

και εγώ από ότι έχω δει και μου έλεγαν όταν ήμουν μικρός.

 Και μου άρεσε και στην ταινία "Η απόδραση των 11"

 Έχω δει και συνεντεύξεις του και ντοκιμαντέρ γι αυτόν που μου άρεσαν.

 

 Ήταν μεγάλος. Εμβληματικός.

 Σύμβολο του ποδοσφαίρου πράγματι.

 

 RIP

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι άσχημο να χάνονται άνθρωποι που έχουν προσφέρει με τον τρόπο τους σε κάποιο χώρο. Αλλά!...ωραιος ο Πελέ, δε λέω...όταν όμως πέθανε ο Garrincha δεν ασχολήθηκε κανένας... τώρα θα γίνει πάταγος κι όλοι θα εμφανισθούν με δάκρυα στα μάτια...για όποιον δεν ξέρει τον Garrincha: https://en.wikipedia.org/wiki/Garrincha
Πέθανε το 1983 στα 49 του...τελείως στην ψάθα...και ήταν και καλύτερος από τον Πελέ...με πολλούς τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ τον πρόλαβα.

Αλλά απ'αυτά που έχω δεί, πιστεύω πως ήταν, ο πληρέστερος παίχτης.

Η καλύτερη τρίπλα, που έχει γίνει ποτέ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Σίγουρα είναι άσχημο να χάνονται άνθρωποι που έχουν προσφέρει με τον τρόπο τους σε κάποιο χώρο. Αλλά!...ωραιος ο Πελέ, δε λέω...όταν όμως πέθανε ο Garrincha δεν ασχολήθηκε κανένας... τώρα θα γίνει πάταγος κι όλοι θα εμφανισθούν με δάκρυα στα μάτια...για όποιον δεν ξέρει τον Garrincha: https://en.wikipedia.org/wiki/Garrincha
Πέθανε το 1983 στα 49 του...τελείως στην ψάθα...και ήταν και καλύτερος από τον Πελέ...με πολλούς τρόπους.

 

Παύλο εγώ προσωπικά γούσταρα περισσότερο τον Μαραντόνα.

Αλλά δεν έχει σημασία.

Ο Πελέ σαν τύπος, ήταν το άκρο αντίθετο του Μαραντόνα στα πάντα.

 

Όμως όπως και να το κάνουμε, ο Πελέ είναι ένα σύμβολο μιας ποδοσφαιρικής πάστας που πια εκλείπει, και σίγουρα μας λείπει.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ποδοσφαιρόφιλο που δεν γνωρίζει τον Γκαρίντσα, και την φοβερή του ντρίμπλα, απλά δεν τον ζήσαμε εμείς (όπως και τον Πελέ βέβαια).

Και φυσικά πολλούς άλλους εκείνης της μεγάλης Βραζιλίας και όχι μόνο.

 

Δυστυχώς, το ποδόσφαιρο εστιάζεται πια στο να βγάλει περισσότερους Ρονάλντο (για τον σοσόνια μιλάω, όχι για το φαινόμενο), και οι διάφοροι Πελέ, Μαραντόνα και Μέσι δεν έχουν πολλές ελπίδες πλέον.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πελέ κατά γενική ομολογία ήταν ο μεγαλύτερος θρύλος του αθλήματος, και αυτό δεν είναι κάτι που το λέγανε μόνο πολλοί μέσα στο καφενείο, αλλά το έχουν πει και οι υπόλοιποι θρύλοι για αυτόν (Κρόιφ, Πούσκας, Μπεκενμπάουερ κλπ κλπ κλπ). Προσωπικά μιλώντας, στα 37 είμαι, οπότε δεν τον πρόλαβα στα γήπεδα όπως ο πατέρας μου, αλλά όσα κατάφερε να πετύχει στην πορεία του, συν αυτά που έχω δει από τα βίντεο, στο μυαλό μου τον έκαναν ανέκαθεν να θεωρείται ο ξεκάθαρος GOAT παικτικά. Συνολικά ποδοσφαιρικά τώρα, η μεγαλύτερη προσωπικότητα κατ'εμέ ήταν και θα είναι ο Κρόιφ (με όσα έκανε σαν παίχτης, προπονητής και παράγοντας). 

 

Στο αιώνια ενδιαφέρον ερώτημα του ποιος είναι ο σπουδαιότερος στο εκάστοτε σπορτ πάντως, για το ποδόσφαιρο αν θέλει κάποιος να δώσει μια όσο γίνεται πιο αντικειμενική απάντηση, αυτή θεωρώ πως μπορεί να είναι μόνο δύο ονόματα: Πελέ ή Μέσι. Ούτε Μαραντόνα, ούτε Κρόιφ, ούτε Ντι Στέφανο, ούτε Κριστιάνο, ούτε κανείς.. κι αυτό γιατί δίπλα στα όσα μαγικά έχουν καταθέσει στο χορτάρι αυτοί οι δύο, οι αριθμοί και το legacy τους δείχνουν ξεκάθαρα ότι πρόκειται για τις δύο πιο μεγάλες ποδοσφαιρικές καριέρες, και απλά είναι επιλογή εποχής και υπόλοιπων κριτηρίων από κει και μετά για την απάντηση. Εγώ αν και σαν ανώτατη αρχή αναγνωρίζω την Βραζιλία στο ποδόσφαιρο, και ο μεγαλύτερος από όλους τους Βραζιλιάνους ήταν και παραμένει ο Πελέ, πλέον δέχομαι και την απάντηση Messi, μιας που το παλικάρι τα έχει κάνει όλα, και μαζί με τον Κριστιάνο έχουν φτάσει την έννοια κυριαρχίας και συνέπειας σε τρελά ύψη στην πιο προηγμένη τεχνολογικά και επαγγελματικά εποχή. Την απάντηση Κριστιάνο δεν μπορώ να τη δεχθώ, γιατί όσο κι αν 20 χρόνια τώρα βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τον Μέσι, ποτέ δεν υπήρξε τόσο επιδραστικός όσο ο κοντορεβυθούλης. Αντίστοιχα ο Μαραντόνα, όσο κι αν είναι η πιο λατρεμένη φιγούρα από τους παραπάνω, δεν έχει ούτε τους αριθμούς ούτε τη συνέπεια κυριαρχίας στο τοπ επίπεδο ώστε να βγει λογικά από πάνω στη σύγκριση.

 

Ανέφερα τα ονόματα που κυκλοφορούν σε αυτές τις κουβέντες τα τελευταία χρόνια (παλιότερα το δίπολο ήταν μόνο Πελέ-Μαραντόνα όπως θυμόμαστε), και προσπαθώ να το κρατήσω στη λογική ανάλυση του πράγματος. Κατ' ουσία, όταν μπαίνει η αγάπη και η λατρεία για έναν παίχτη στην εξίσωση, τα αντικειμενικά κριτήρια πάνε λίγο περίπατο, για αυτό άλλωστε ο Ντιέγκο ίσως για την πλειοψηφία αποτέλεσε ίνδαλμα μεγαλύτερο ακόμα κι από τον πραγματικό Βασιλιά του ποδοσφαίρου. Για μένα τον μπασκετικό πάντως, ο Πελέ ήταν πάντοτε συνώνυμο της κορυφής, και του ίδιου του αθλήματος αν θέλετε, αλλά οι μεγάλες προσωπικές αδυναμίες έχουν υπάρξει τα δύο Ρ (Ρονάλντο και Ροναλντίνιο), ο Βαν Μπάστεν, και αυτός ο εξωγήινος τύπος ονόματι Μ'Μπαπέ.

 

Σταματάω στις 3 παραγράφους καφενειακού χαρακτήρα, και παραθέτω κι ένα βιντεάκι για το θρύλο. Αντίο Βασιλιά...

 

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

GOAT; Για την εποχή του και όσους τον είδαν εν δράση, αναμφίβολα. Εγώ όπως και η συντριπτική πλειοψηφία μας, τον έμαθα εκ των υστέρων. 

 

Αδιαμφισβήτητα πάντως ήταν ο πρώτος GOAT της στρογγυλής "θεάς".

Εμείς (οι περισσότεροι τουλάχιστον) έχουμε δει ζωντανά δύο GOAT: Τον Μαραντόνα και τον Μέσι. Από τους δύο αν με ρωτούσε κάποιος ποιον προτιμάς, θα έλεγα Ντιέγκο.

Θα είχε όμως ενδιαφέρον η άποψη κάποιου που είχε παρακολουθήσει και τους τρεις.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Θα είχε όμως ενδιαφέρον η άποψη κάποιου που είχε παρακολουθήσει και τους τρεις.  

 

Ειμαι εντελως ασχετος απο ποδοσφαιρο (δεν κΣερω καν ποιος πηρε το πρωταθλημα στην Ελλαδα περυσι) αλλα εχω δει και τους 3.

Ο Μαραντονα ειναι η TELECASTER των ποδοσφαιριστων και θα πΣηφισω αΦτον.

  • Like 1
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ο Μαραντονα ειναι η TELECASTER των ποδοσφαιριστων και θα πΣηφισω αΦτον.

Μόλις "έκαψες" την ψήφο του Στράτου 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου