Προς το περιεχόμενο

Έφυγε ο Πελέ


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μόλις "έκαψες" την ψήφο του Στράτου 😄

 

Ο Πελε είναι η strat των ποδοσφαιριστωΝε και ο ΜεσιΣ Superstrat με triple flame maple top, 32 ταστα, 9 χορδες , 3 διπλους & Floyd Rose (μπλιαξ)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλοι οι πολύ μεγάλοι, παικτικά ο Πελέ ήταν μπροστά από την εποχή του. Μπορεί βλέποντας τώρα φάσεις από παιγνίδια του να μη μας κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το πώς έπαιζε, για την εποχή του όμως ήταν μοναδικός. Έκανε πράγματα στο γήπεδο που δεν είχαν ξαναγίνει και φυσικά, η πλειοψηφία των μετέπειτα και σύγχρονων αστέρων του ποδοσφαίρου του οφείλουν πολλά. Αν δεν είχε υπάρξει, το ποδόσφαιρο που βλέπουμε σήμερα θα ήταν αρκετά διαφορετικό.

 

Μεγάλη απώλεια για τον αθλητισμό γενικότερα. 

 

Και μια που το πήγαμε στο κιθαριστικό, ο Πελέ ήταν ο Χέντριξ του ποδοσφαίρου και ο Μαραντόνα μάλλον ο Βαν Άλεν. 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεός σχορέστον αλλά το ότι δεν έπαιξε ποτέ σε σοβαρό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα λέει πολλά.Τα πρωταθλήματα που έπαιζε ήταν χαμηλού επιπέδου ειδικα όταν πήγε Αμερική.Τα Μουντιάλ γενικά προσφέρουν χαμηλό επίπεδο ποδοσφαιρικής τέχνης καθώς οι ποδοσφαιριστές βρίσκονται μια φορά το χρόνο και αν.

Ο Ντιέγκο πήρε πρωτάθλημα στην Ιταλία που την εποχή εκείνη ήταν το καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο με μια ομάδα επιπέδου Παναχαϊκής..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

ο Πελέ ήταν ο Χέντριξ του ποδοσφαίρου και ο Μαραντόνα μάλλον ο Βαν Άλεν. 

 

E, νομίζω ότι είναι και θέμα πολιτικής ορθότητας. Αν δεν πεις τον Πελέ GOAT ή τον Χέντριξ GOAT ή τον Bonzo GOAT κοκ τότε αυτομάτως τίθεσαι εκτός συζήτησης.

 

RIP σε άλλη μια φυσιογνωμία που έβαλε σφραγίδα στον 20ο αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jet72 είπε

E, νομίζω ότι είναι και θέμα πολιτικής ορθότητας. Αν δεν πεις τον Πελέ GOAT ή τον Χέντριξ GOAT ή τον Bonzo GOAT κοκ τότε αυτομάτως τίθεσαι εκτός συζήτησης.

Για μένα δεν τίθεται θέμα πολιτικής ορθότητας, γενικά. Ούτε θεωρώ κάποιον GOAT, μουσικό ή αθλητή.

 

Πλην του Τζόρνταν προφανώς.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Για μένα δεν τίθεται θέμα πολιτικής ορθότητας, γενικά. Ούτε θεωρώ κάποιον GOAT, μουσικό ή αθλητή.

 

Πλην του Τζόρνταν προφανώς.

Το μυαλό μου διαβάζεις!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Μπορεί βλέποντας τώρα φάσεις από παιγνίδια του να μη μας κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το πώς έπαιζε,

Πρός απάντηση, χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης βέβαια.

https://www.google.com/amp/s/www.sport-fm.gr/article/amp/pele-ekane-prwtos-oles-tis-magikes-energeies-amp/4242911

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIP

 

Περι ορεξεως Ντιεγκο ασυζητητι. Βαριεμαι να εξηγησω τους λογους αλλα εγω τους ξερω😁.

 

Το θεμα ειναι πως ο Πελες κ ο Ντιεγκο ειναι οι Ο.Τ.Ε. (ολων των εποχων, το καλυτεροι δε το βαζω για να βγαινει ενα ωραιοτατο λογοπαιγνιο αντιστοιχο του G.O.A.T ελληνικης προελευσεως) ενος ποδοσφαιρου που δεν υπαρχει πια κι αυτο με θλιβει κ με κανει να βαριεμαι απιστευτα).

 

Σιγουρα δε θα μπορουσε να γινει αλλιως, σιγουρα σε πολλους τομεις του παιχνιδιου ειναι εξελιξη (εκγυμναση, προπονηση, αποθεραπειες, τακτικη, τεχνολογια υλικων, δε παιζουν σε γηπεδα που ευκολα τα περνας για χωραφια με ελιες χωρις τις ελιες,  δε επιτρεπουν καθε βδομαδα σε ενα κριαρι αμυντικο 10 ευκαιριες ανα παιχνιδι να κοψει την καριερα καποιου κλπ) αλλα παρολα αυτα με θλιβει κ με κανει να βαριεμαι το οτι οι ποιητες δεν εχουν θεση στο συγχρονο ποδοσφαιρο

  • Like 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πελε ηταν μια μεγαλη μορφη του 20ου αιωνα.ενας πραγματικος μαγος της μπαλλας.(και εγω απο βιντεο οτι εχω δει)πρωτοπορος σε πολλα πραγματα(ηταν ο πρωτος που εκανε το ονομα του "εμπορικο σημα" και μετα ακολουθησαν οι υπολοιποι),λατρευτηκε σαν θεος απο τους συμπατριωτες του(μονο ο αυρτον σεννα τον εφτασε σε δημοτικοτητα) αλλα και κατηγορηθηκε για παιχνιδια πισω απο την πλατη του λαου με τη χουντα της βραζιλιας το '70.οι συγχρονες βεντετες του ποδοσφαιρου του χρωστανε πολλα.παρολα αυτα και εγω δηλωνω "μαραντονικος" 100% γιατι ειχα την τυχη να τον δω το 1986 στο μουντιαλ να παιρνει μονος του το κυπελλο διαλυοντας τον ανταγωνισμο με καθε πιθανο τροπο..εχοντας για συμπαικτες 10 πολυ μετριους παικτες(με εξαιρεση τον χορχε βαλντανο) που δεν θα ειχαν καμια τυχη χωρις αυτον.απο την αλλη  ο πελε διπλα του ειχε σχεδον ισαξιους(ισως και καλυτερους) του παικτες αλλα αυτος ηταν ο σταρ(γιατι ηταν το "εμπορικο σημα").ο μονος που καταφερε να κανει παρομοιο κατορθωμα με αυτο το ντιεγκο ηταν ο γκαλης ενα χρονο μετα.rest in peace pele.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου