Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτής για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Σε λίγες μέρες παραλαμβάνω την κάρτα ήχου (Behringer U-Phoria UMC204HD) για το σπίτι και θέλω να ρωτήσω τι προενισχυτές (αν είναι προενισχυτής αυτό που ζητάω) υπάρχουν για κιθάρα. Η χρήση που θέλω είναι για να συνδέω την κιθάρα μου (line-in), να βάζω τα ακουστικά και να βγάζει ζεστό ήχο σαν να την έχω σε ενισχυτή. Ειδικά ώρες που δεν μπορώ να έχω ενισχυτή θα είναι Σωτήριο. Αν υπάρχει κανένας καλός κινέζικος (κοινώς φθηνός) ακόμη καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://smart.noiz.gr/details.php?id=533067&search_id=4111056

 

Γιατί δεν παίρνεις έναν ενισχυτή να τα κάνεις όλα αυτά, και ακόμα περισσότερα? Και να έχει και πραγματικό ήχο λάμπας.

 

Τον ενισχυτή αυτόν τον έχω καρφί στην κάρτα, και παίζω ή κάνω έγγραφές. Είμαι απαιτητικός στον ήχο μου, και με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό, σε ότι και να θέλω να παίξω.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

https://smart.noiz.gr/details.php?id=533067&search_id=4111056

 

Γιατί δεν παίρνεις έναν ενισχυτή να τα κάνεις όλα αυτά, και ακόμα περισσότερα? Και να έχει και πραγματικό ήχο λάμπας.

 

Τον ενισχυτή αυτόν τον έχω καρφί στην κάρτα, και παίζω ή κάνω έγγραφές. Είμαι απαιτητικός στον ήχο μου, και με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό, σε ότι και να θέλω να παίξω.

 

Μπορείς να δώσεις καμιά πληροφορία παραπάνω μιας και τον έχεις; Αν έχεις διάθεση.

 

Αυτή τη στιγμή έχω στο σπίτι τον Vox AC4TV και μου πιάνει ήδη χώρο και δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει αυτό που ζητάω, αλλά θέλω να τον εξετάσω κι αυτόν που προτείνεις. Βέβαια σκεφτόμουν κοντά στο 80€άρι αλλά είμαι υπό σκέψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Την προφανη λυση, δηλ. να συνδεσεις απευθειας την κιθαρα στην instrument εισοδο της καρτας και να χρησιμοποιησεις software σαν το παρακατω την εχεις εξετασει;

 

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, broxopios είπε

Μπορείς να δώσεις καμιά πληροφορία παραπάνω μιας και τον έχεις; Αν έχεις διάθεση.

 

Άκου εδώ μόνο τον ενισχυτή, χωρίς πετάλια, απευθείας στην καρτα

 

 

 

 

Άκου εδώ και ένα κλιπακι με διάφορους ήχους πεταλιών στο καθαρό κανάλι.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τωρα θα παρεις την καρτα, δοκιμασε για αρχη να παιξεις κατευθειαν στην καρτα με καποιο software προσωμοιωσης οπως το Guitar Rig. Θα πρεπει να κανεις ενα ψαξιμο να δεις τι κυκλοφορει, σιγουρα υπαρχουν και τζαμπα επιλογες για αρχη. Δοκιμασε το να δεις κατα ποσο σε ικανοποιει ως ηχος/αισθηση και μετα βλεπεις...

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Άκου εδώ μόνο τον ενισχυτή, χωρίς πετάλια, απευθείας στην καρτα

 

 

 

 

Άκου εδώ και ένα κλιπακι με διάφορους ήχους πεταλιών στο καθαρό κανάλι.

 

 

 

 

Τα samples που έχεις ανεβάσει εδώ, είναι με line-in στην κάρτα ή από μικρόφωνο στην κάρτα; Γιατί αν είναι με καρφί είναι σούπερ ο ήχος. 

 

Σε youtube videos που άκουγα, όταν χρησιμοποιούσαν emulated output άλλαζε αρκετά προς το χειρότερο ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφί είναι. Αυτό ακριβώς θα ακούς στα ακουστικά σου.

 

Δείγματα με μικρόφωνο έχω μια φορά γραψει, όλη και όλη, και ήταν για το review του ενισχυτή. Ο ήχος είναι πράγματι σούπερ. Το 90% των κομματιων που έχω ανεβάσει εδώ είναι με αυτό. Έχω κι άλλους, ακριβότερους, ενισχυτές με line out. Αυτός έχει τον καλύτερο ήχο για τη δουλειά αυτή.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το TH-U Overloud συγκεκριμένη  και θα πάθεις πλάκα.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου