Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτής για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, broxopios είπε

Μου ήρθε η κάρτα, την εγκατέστησα, έβαλα για δοκιμή και το s gear για αρχή αλλά έχω ένα θέμα. Στο cubase όταν βάζω vst, δεν ακούω κάποιο εφέ τη στιγμή που παίζω. Αν γράψω όμως και πατήσω αναπαραγωγή τότε ακούω το εφέ. Ποια ρύθμιση είναι αυτή; 

Είναι 2, 3 πράγματα. 

 

1ο το μόνιτορ όπως λέει ο Ντιμ.

2ο το ποτενσιόμετρο που γράφει μιξ στη μέση, στην κάρτα ήχου, θέλει γύρισμα τέρμα δεξιά, ωστέ να μην ακούς καθόλου την καθαρή είσοδο.

3ο, αν έχει το s gear mix knob (δεν ξέρω αν έχει) ή όποιο άλλο πλαγκιν, θέλει γύρισμα στο 100% ώστε να ακούγεται μόνο το wet.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.d38678f52646350cf6ffa368f58d6960.png

Αυτό το πορτοκαλί δίπλα στο Record είναι το Monitoring. Όταν το έχεις ανοικτό (πορτοκαλί) τότε ακούς αυτό που περνάει από τη γραμμή. Όταν θες να ακούσεις τι έχεις γράψει/τι είναι πάνω στο track, τότε το απενεργοποιείς.

 

O Ali αναφαίρεται σε αυτό εδώ το knob που σου κάνει μόνιτορ από την κάρτα το καθαρό σήμα (ή ότι έχεις βάλει στην κάρτα). Όταν το χεις γυρισμένο στο IN, ακούς μόνο το σήμα. Στο PB (Playback) δεν ακούς καθόλου σήμα, και σε κάθε ενδιάμεσο κάνεις μια μείξη input και playback. Αυτό πρέπει να ναι κατά κύριο λόγο τέρμα δεξιά.

image.png.e8c66b9f017483f7ff3a610c8acd683c.png

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο site της scuffham έχει και άλλους ήχους εκτός από τους factory.

Ιδίως πολύ καλούς ambient αν σ αρέσουν

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με το s gear. Στην 2.7 που έχω, έχει 5 amps. Όπως και στη φώτο κάτω. Έχει κι άλλους; Επώνυμους; Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ θα ήθελα να δω και τον Fender Twin Reverb. Δεν είδα κάτι στο site τους. Όπως επίσης και για πετάλια.

 

 

2023-01-18 17_20_55-Custom '57.png

Επεξεργασμένο από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι 5 ειναι.

Και τα εφε του ειναι μονο reverb Delay modulation. 

 

Αλλα....ειναι κορυφη.

Για "επωνυμα" δοκιμασε amplitude. Aλλα ....δεν βγαινουν το ιδιο

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αυτοι οι 5 ειναι.

Και τα εφε του ειναι μονο reverb Delay modulation. 

 

Αλλα....ειναι κορυφη.

Για "επωνυμα" δοκιμασε amplitude. Aλλα ....δεν βγαινουν το ιδιο

Α οκ. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε ο ήχος για line in κατάσταση. Θα το ψάξω περισσότερο. Ένα θέμα που έχω όμως στο cubase είναι ότι το interface του gear μου το εμφανίζει λευκό προς τα κάτω και μου κρύβει τα εφέ μετά το delay. Και το delay είναι μισό. 

 

 

2023-01-18 18_51_42-Cubase Pro Project - Untitled1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
56 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλα....ειναι κορυφη.

 

Το "feel'' του S-Gear δεν πιάνεται.

 

@broxopios Οι ενισχυτές είναι "inspired" από διάσημους, οπότε αν ψάξεις θα δεις τι και πώς. Για μένα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο για οτιδήποτε πέρα από metal.

 

Τα εφέ δεν τα ακουμπάω, όχι γιατί δεν είναι καλά, αλλά γιατί θέλουν πολύ ψάξιμο. Για αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώ Eventide κυρίως. Αλλά μη σε μπερδεύουμε, παίξε, ψάξε online, ρώτα εδώ και μια χαρά θα είσαι.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου