Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτής για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω, το δουλεύω σχεδόν 2χρόνια τώρα και δεν έχω τέτοια θέματα καθόλου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scaling το κάνει αυτό νομίζω. Αν δουλεύεις την ανάλυση στο 100% από τα windows, όλα είναι οκ τις περισσότερες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πλαγκ πάντως έχει πολύ παράξενη αλλά αποδοτική φιλοσοφία.

5 κλώνοι ενισχυτές

Κανένα πετάλι

και τα καλύτερα βάθια ντηλέγια και μοντουλέγια που είδα σε πλαγκ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

αυτό το πλαγκ πάντως έχει πολύ παράξενη αλλά αποδοτική φιλοσοφία.

5 κλώνοι ενισχυτές

Κανένα πετάλι

και τα καλύτερα βάθια ντηλέγια και μοντουλέγια που είδα σε πλαγκ


Εβαλε επιτέλους μετά από παρακάλια χρόνων ένα overdrive πετάλι στην έκδοση 3.0. 
 

 

0BD53146-3A61-48E9-9890-D428A552D3B7.jpeg

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

3.0 ?

Λες να θέλει λεφτα απ την 2.9?

 

Δωρεάν από τη 2.9, πληρώνεις από τη 2.7 και πίσω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ασχολήθηκα λίγο με s gear & Overloud. Σαν ήχος το s gear είναι πιο κοντά σε εξομοίωση ενισχυτή αλλά το Overloud έχει μεγαλύτερη ποικιλία σε ενισχυτές κ πετάλια. Αλλά ταυτόχρονα πιο ψεύτικο κ ψηφιακό. Αυτό που θέλω να δοκιμάσω τώρα είναι ένας συνδυασμός. Να φτιάξω ένα ικανοποιητικό καθαρό κανάλι με το s gear και να βάλω πετάλια με το Overloud να δω τι γίνεται. Και ύστερα να δοκιμάσω και το NeuralDSP. 

 

Το καλό είναι ότι δεν νιώθω καθόλου το latency που φοβόμουν. 

 

Το κακό είναι ότι ακόμη και το πολύ καλό s gear είναι μακριά από τον ήχο ενός λαμπατου ενισχυτή. Αρκετά θα έλεγα. Για εξάσκηση ωστόσο είναι μια χαρά με ακουστικά που θέλω. Ίσως όμως κάποια στιγμή να πάω σε λύση ενισχυτή όπως ο blackstar Ht1 ή σε κάποιο πετάλι που κάνει παρόμοια δουλειά όπως το παρακάτω που έχει φίλος και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή. 

 

https://reverb.com/p/amt-electronics-ss-11b-modern-guitar-preamp

 

Επεξεργασμένο από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, broxopios είπε

Λοιπόν ασχολήθηκα λίγο με s gear & Overloud. Σαν ήχος το s gear είναι πιο κοντά σε εξομοίωση ενισχυτή αλλά το Overloud έχει μεγαλύτερη ποικιλία σε ενισχυτές κ πετάλια. Αλλά ταυτόχρονα πιο ψεύτικο κ ψηφιακό. Αυτό που θέλω να δοκιμάσω τώρα είναι ένας συνδυασμός. Να φτιάξω ένα ικανοποιητικό καθαρό κανάλι με το s gear και να βάλω πετάλια με το Overloud να δω τι γίνεται. Και ύστερα να δοκιμάσω και το NeuralDSP. 

 

Το καλό είναι ότι δεν νιώθω καθόλου το latency που φοβόμουν. 

 

Το κακό είναι ότι ακόμη και το πολύ καλό s gear είναι μακριά από τον ήχο ενός λαμπατου ενισχυτή. Αρκετά θα έλεγα. Για εξάσκηση ωστόσο είναι μια χαρά με ακουστικά που θέλω. Ίσως όμως κάποια στιγμή να πάω σε λύση ενισχυτή όπως ο blackstar Ht1 ή σε κάποιο πετάλι που κάνει παρόμοια δουλειά όπως το παρακάτω που έχει φίλος και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή. 

 

https://reverb.com/p/amt-electronics-ss-11b-modern-guitar-preamp

 

 

Τα amp sims προσομοιώνουν αυτό που ακούς από miced up ενισχυτή. Αν περιμένεις "amp in the room" ήχο, άστο από τώρα, να γλιτώσεις χρόνο, κόπο και χρήματα. Πάρε έναν μικρό ενισχυτή και βρες την υγειά σου.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2023 στις 3:41 ΜΜ, Ali Barout είπε

Cubase 12 έχεις λογικά απ' ό,τι κατάλαβα. Κοίταξε λίγο το hi-dpi mode στο Edit -> Preferences -> General. Αν είναι off, γύρνα το on, αν είναι on γύρνα το off. Δοκίμασε μία με 100% scaling και HiDPI mode OFF, και δες αν έστρωσε. Αν όχι, μπορεί να θέλει κάποιο update to plug-in. Α, για δοκίμασε να πατήσεις και το κουμπί QC στην κεφαλίδα του πλαγκιν, να εμφανιστούν τα ποτενσιόμετρα ελέγχου, και μετά ξανακλείστο, μήπως στρώσει έτσι.

Αυτά διάβασα μόλις

S-Gear v3.0 includes:

  • Add S-Gear virtual pedalboard and Drivethru pedal
  • Various fixes and improvements
  • SDK updates

S-Gear v2.9 includes:

  • Support for HiDPI Displays
  • Scalable GUI
  • Improved Preset management system
  • Redwirez ‘Remastered’ Cabinet options
  • New license system allowing up to 3 machine activations
  • Added VST3 plug-in format on Windows

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου