Προς το περιεχόμενο

Audio Interface 2023 - Προτάσεις


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα friends.

 

Μετά από 10(!!!) χρόνια, αποφάσισα να αντικαταστήσω την σαβούρα για audio interface που είχα πάρει ως νέοπας.

 

Λεφτά για UAD Apollo και λοιπά holy grails δεν υπάρχουν, οπότε μπαίνω στο ψητό.

 

Έχω βάλει στο μάτι τις παρακάτω 3:

- UAD Volt 176, έχοντας ως οδηγό το brand name, την καλή προενίσχυση, αλλά και τον ενσωματωμένο κομπρέσορα.

- SSL 2 γιατί λόγω specs φαίνεται σοβαρό value for money.

- Audient iD14, γιατί όποιον έχω ρωτήσει που την έχει λέει καλά λόγια.

 

Όπως καταλαβαίνετε δε θέλω να ψαχτώ ιδιαίτερα, να γράφω μια κιθάρα της προκοπής θέλω με ωραίο καθαρό DI. Αν έχει και κάνα καλό feature επιπλέον ακόμα καλύτερα. Αν δίνει και καλά plugins, καλυτερότερα.

 

Θα ήθελα απόψις για αυτές τις 3, ή αν έχετε κάτι διαφορετικό να προτείνετε μέχρι 200 credits Βρυξελλών.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιο πρόβλημα με την τωρινή σου κάρτα, ή το κάνεις για αναβάθμιση?

Θεωρείς δηλαδή ότι δεν έχει καλό ήχο η τωρινή σου?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη είναι η πιο όμορφη αλλά έχει μόνο μια είσοδο δεν ξέρω αν σε πειράζει.

Η δεύτερη είναι η δεύτερη πιο όμορφη με δύο εισόδους.

Η τρίτη μέτρια εμφανισιακά.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπιες σκέψεις.

 

Το UAD παίζει πολύ με το σοφτ πακ, ο τόμαν έχει και κάποια έξτρα προσφορά μέχρι 31 Ιανουαρίου. Σαν κάρτα, οκ. 1 μόνο είσοδος, με αγχώνει. Συν MIDI. Συν εξωτερική τροφοδοσία, που αν τη βλέπεις... μάλλον θα τη θέλει για να νιώσει καλά.

 

Το Ssl φαίνεται στιβαρό, έχει alp pots λέει, μίντι δεν έχει, φαίνεται χωρίς πολλά φρου φρου. Θα προτιμούσα το ssl 2+. Στα μειον ότι όλα φεύγουν από πίσω. ΚΑΙ τα ακουστικά...

 

To audient με καλή δυναμική περιοχή, έχει και το νομπ που γίνεται κοντρολ, βγάζει και μπροστά D.I., παίρνει και ADAT in αμαλάχει.

 

Τώρα δεν ξέρω, όλες καλές είναι. Εγώ θα πήγαινα σε κάτι βαρετό. Ή σκαρλετ 4i4, ή MOTU M2. Αλλά εγώ είμαι και παλιόγερος (στα γούστα). Μεταξύ των 3, audient. SSL θα ήθελα, αλλά με χαλάει που βγαίνουν πίσω τα ακουστικά.

 

Α, και κάτι άλλο. Κιθάρα από πού την περνάς; Δεν έχεις μπλιμπλικοπεταλοσιμιουλάτορα;

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Έχεις κάποιο πρόβλημα με την τωρινή σου κάρτα, ή το κάνεις για αναβάθμιση?

Θεωρείς δηλαδή ότι δεν έχει καλό ήχο η τωρινή σου?


Το κάνω για αναβάθμιση και γιατί ήταν από την προβληματική φουρνιά (Gen 1) της Scarlett που το instrument input έτρωγε κάτι random clips. 
 

Θα μου πεις πώς αντεξες τόσα χρόνια, τον περισσότερο καιρό είχα modelers και έπαιζα line, αλλά πλέον είμαι καρφί και ξέρω ότι θα μπορούσα να έχω πολύ καλύτερο σήμα.

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σκόρπιες σκέψεις.

 

Το UAD παίζει πολύ με το σοφτ πακ, ο τόμαν έχει και κάποια έξτρα προσφορά μέχρι 31 Ιανουαρίου. Σαν κάρτα, οκ. 1 μόνο είσοδος, με αγχώνει. Συν MIDI. Συν εξωτερική τροφοδοσία, που αν τη βλέπεις... μάλλον θα τη θέλει για να νιώσει καλά.

 

Το Ssl φαίνεται στιβαρό, έχει alp pots λέει, μίντι δεν έχει, φαίνεται χωρίς πολλά φρου φρου. Θα προτιμούσα το ssl 2+. Στα μειον ότι όλα φεύγουν από πίσω. ΚΑΙ τα ακουστικά...

 

To audient με καλή δυναμική περιοχή, έχει και το νομπ που γίνεται κοντρολ, βγάζει και μπροστά D.I., παίρνει και ADAT in αμαλάχει.

 

Τώρα δεν ξέρω, όλες καλές είναι. Εγώ θα πήγαινα σε κάτι βαρετό. Ή σκαρλετ 4i4, ή MOTU M2. Αλλά εγώ είμαι και παλιόγερος (στα γούστα). Μεταξύ των 3, audient. SSL θα ήθελα, αλλά με χαλάει που βγαίνουν πίσω τα ακουστικά.

 

Α, και κάτι άλλο. Κιθάρα από πού την περνάς; Δεν έχεις μπλιμπλικοπεταλοσιμιουλάτορα;


Ευχαριστω για το brainstorming, αυτό ήθελα. 
 

οπως είπα και στον Στράτο παραπάνω, πλέον παίζω καρφί. Τόσα χρόνια ήμουν με modelers και είχα κρύψει το πρόβλημα με το instrument input που είχε η κάρτα μου. 
 

Πλεον που είμαι λίγο πιο άνετα οικονομικά είπα να κάνω μια αναβάθμιση. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το κάνω για αναβάθμιση και γιατί ήταν από την προβληματική φουρνιά (Gen 1) της Scarlett που το instrument input έτρωγε κάτι random clips. 

Πω μας είχανε φάει τη ζωή. Είχα κι εγώ μια τέτοια.

 

5 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Τόσα χρόνια ήμουν με modelers και είχα κρύψει το πρόβλημα με το instrument input που είχε η κάρτα μου. 

Οκ. Τώρα έγινες σαφέστατος. Αλλά μόνο μία είσοδο; Είσαι σίγουρος;

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ θα σου πρότεινα, ότι και να πάρεις να έχει εξωτερική τροφοδοσία πάντως.

Σε αυτή την κατηγορία δύσκολο. Κι αν δίνουν, δίνουν γιατί τις πουλάνε και σαν mobile και καλά, με κινητά και τάμπλετ και i-πάντα, οπότε αν θέλει λίγο ζουμάκι παραπάνω η υλοποίηση θα ρουφάει το αίμα της μπαταρίας. Τώρα που είναι και usb C, δεν ξέρω τι γίνεται με τις motherboard, αλλά η δική μου π.χ. έχει ένα port usb C, μονάκριβο. Σου λέει ο κατασκευαστής, δε βάζω άλλη τροφοδοσία πάνω εξωτερική, δικιά μου όλη η θύρα. Έτσι το βλέπω, δεν ξέρω αν είναι και έτσι. Κι εγώ το Fireface πάντα εξωτερική τροφοδοσία το είχα, σταθερότερο έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρίπτω την UAD γιατί έχει ένα mic input και κάποια στιγμή είναι πιθανότατο να χρειαστείς και δεύτερο οπότε γιατί να ξαναψάχνεις. Από τις άλλες δύο δε γνωρίζω πολλά αλλά δε βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να δώσεις +70€ για την SSL.

 

Βέβαια αν θέλεις πραγματικό value for money, χωρίς να θυσιάζεις τίποτα πας τυφλά παρακάτω:

 

Solved

  • Χαχα 6

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Τόσα χρόνια ήμουν με modelers και είχα κρύψει το πρόβλημα με το instrument input που είχε η κάρτα μου.

 

Αν αυτό είναι το βασικό σου πρόβλημα, μήπως ένα καλό DI έκανε καλύτερη δουλειά από οποιαδήποτε Hi-z είσοδο μιας κάρτας σε αυτή την κατηγορία τιμής που ψάχνεις?

Εκτός και έχεις και άλλα προβλήματα με την κάρτα πχ drivers/υποστήριξη.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά απ τις 3.

Κοντεύω 3 χρόνια με την RME babyface proFS και μου είναι δύσκολο να φανταστώ δουλειά με άλλην.

Είναι εκτός μπατζετ αλλά οφείλω να την προτείνω.

Κατά τα άλλα πάρε focusrite 3ης γενιάς

παίζουν στις αγγελίες 18ι8 και clarett τώρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Audio Interface 2023 - Προτάσεις
  • Slew Rate featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου