Προς το περιεχόμενο

Amplitube Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν νομίζω να πω κάτι που δεν ξανα ειπώθηκε , αλλά θα το πω.

Αυτά τα software είναι πολύ καλά για ηχογράφηση από άποψη προσπάθειας και αποτελέσματος.

Ούτε στήσε μικρόφωνα , ούτε κάνε εντάσεις.....και μπορείς να γράφεις και τις 3 τα ξημερώματα χωρις να ενοχλείς, ειδικά για όσους δεν έχουν την πολυτέλεια να μένουν σε μονοκατοικία.

Μέσα  δε σε ένα Mix....στεκονται πολυ πολυ καλά.

Επίσης και για practice μια χαρά είναι.

Στον τομέα όμως παίζω για να γουστάρω , ο ενισχυτής είναι αναντικατάστατος. (όπως και τα κανονικά τύπμανα σε σχέση με τα pads).

Επίσης δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο πακέτο έχει ήχους που δεν μπορείς να βγάλεις με άλλα plugins, όμως ναι έχει εξαιρετικό interface (που σε προδιαθέτει) και σε συνδυασμό με την χαμηλή τιμή (35 euro αν δεν κάνω λάθος) αποτελεί πολύ καλή επιλογή -αγορά.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες Λάκη εκτός από την τιμή. Η βασική πλατφόρμα του amplitube 5 (standard edition) έχει 172€ και από επώνυμο εξοπλισμό δεν έχει....τίποτα.

 

Το πακέτο Fender που περιέχει όλους τους ενισχυτές που ακούσατε, χωρίζεται σε δύο κομμάτια προς 55€ το καθένα. Αν μας ενδιαφέρουν επιπλέον μικρόφωνα, καμπίνες και πετάλια δε, υπολογίζουμε αναλόγως. Εν ολίγοις, αν θέλουμε έκδοση amplitube με "σοβαρό" εξοπλισμό που θα σταθεί περήφανα σε recording, το 300άευρο είναι δεδομένο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Καλά τα λες Λάκη εκτός από την τιμή. Η βασική πλατφόρμα του amplitube 5 (standard edition) έχει 172€ και από επώνυμο εξοπλισμό δεν έχει....τίποτα.

 

Το πακέτο Fender που περιέχει όλους τους ενισχυτές που ακούσατε, χωρίζεται σε δύο κομμάτια προς 55€ το καθένα. Αν μας ενδιαφέρουν επιπλέον μικρόφωνα, καμπίνες και πετάλια δε, υπολογίζουμε αναλόγως. Εν ολίγοις, αν θέλουμε έκδοση amplitube με "σοβαρό" εξοπλισμό που θα σταθεί περήφανα σε recording, το 300άευρο είναι δεδομένο.

Δεν τα ξέρω καλά Σπυρο αυτά πλέον....να με συμπαθάς.

Έχω να ενημερωθω για software σχετικό με αυτά σχεδόν 20 χρόνια (εχω κατασταλάξει για τις δικές μου ανάγκες) .

Τέσπα, ακόμα και 300 ευρά που λες, καλά είναι για όλα όσα είπαμε ανωτέρω... (recording/ practice), αρκεί να μπορεί το software να χρησιμοποιηθεί σε πολλούς υπολογιστές (δεν το ξέρω) και όχι μόνο μια άδεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Αλλά έχουν αλλάξει πια οι συνθήκες γειτονικών κατοίκων και έχω θέμα με τις εντάσεις

 

εγώ το έλυσα με room within a room αλλά όντως ήταν τα λεΥτα πολλά Άρη  :)

 

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Οπότε κοίταξα λίγο παρακάτω

 

και καλά έκανες, άψογα ακούγονται. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

AmPlug2_.jpg

 

Τα κάνει όλα.

Ενισχυτής ακουστικων. Που συνδέεται με το κινητό για backing track. Που συνδέεις την έξοδο ακουστικών στην κάρτα ήχου και γράφεις. Κάτω απο 40 ευρώ και σε διάφορα flavours. 

Απο ήχο...

 

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο φόρτωσα και εγώ το amplitube 5. Πραγματικά εντυπωσιάζει σε πληθώρα ενισχυτών και εφέ (για την ώρα δεν βλέπω κάποιο περιορισμό - όλοι οι ενισχυτές και πετάλια λειτουργούν) αλλά έχω την εντύπωση ότι χωρίς να αλλάξω κάτι το latency είναι χειρότερο σε σχέση με το s-gear.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους ενδιαφέρονται πάντως για το amplitube

πρόσφατα ψωνισα το total studio max 3.5 που τώρα κοστίζει γύρω στα 250 αν δεν κάνω λάθος για το B3X κυρίως, και άλλα πολλά και βλέπω τώρα ότι περιλαμβάνει το amplitube max που έχει τα πάντα και στον θωμά κοστίζει 700 ευρώ.

Γενικά οι εκδόσεις του 5 είναι τρεις, με 50, 170 και 700 ευρώ.

Όπως είπα και πιό πάνω φαίνεται να δουλεύουν όλα. Δεν είναι κάτι γκριζαρισμένο.

 

Βέβαια μεταξύ μας σε αίσθηση στα ακουστικά ούτε το amplitube, ούτε το s gear φτάνουν το iridium, ιδίως στα καθαρά και στα μεσο drive. Μέσα στην ηχογράφηση φυσικά ξεγελάς πολύ κόσμο.

 

Βέβαια ως συνήθως πέρασα μια κρυάδα με τα εγκαταστατικά (s gear 3.0/ amplitube) καθώς μετά χάθηκαν τα licenses του cubase όλα ! Και το soft του 12 και το usb του 11.....

Πέρασα ένα ωραίο ιδρωμένο μισάωρο χειμωνιάτικα μέχρι να δω τι έγινε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Βέβαια ως συνήθως πέρασα μια κρυάδα με τα εγκαταστατικά (s gear 3.0/ amplitube) καθώς μετά χάθηκαν τα licenses του cubase όλα ! Και το soft του 12 και το usb του 11.....

Πέρασα ένα ωραίο ιδρωμένο μισάωρο χειμωνιάτικα μέχρι να δω τι έγινε.

1.Πάρε ένα τέτοιο:

https://www.e-shop.gr/qoltec-external-hard-drive-case-hdd-ssd-25-sata3-usb-30-blue-p-PER.619285

2. Μετά πάρε έναν ίδιο σε GB σκληρό με αυτόν που έχεις ή μεγαλύτερο.

3. Μετά κατέβασε αυτό (Free) https://www.macrium.com/reflectfree

4. Μετά πάρε τον σκληρό σου clone (από μιση -μέχρι μια ώρα θα πάρει)

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΙΔΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...χειμώνα / καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου