Προς το περιεχόμενο

Amplitube Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, LK είπε

1.Πάρε ένα τέτοιο:

https://www.e-shop.gr/qoltec-external-hard-drive-case-hdd-ssd-25-sata3-usb-30-blue-p-PER.619285

2. Μετά πάρε έναν ίδιο σε GB σκληρό με αυτόν που έχεις ή μεγαλύτερο.

3. Μετά κατέβασε αυτό (Free) https://www.macrium.com/reflectfree

4. Μετά πάρε τον σκληρό σου clone (από μιση -μέχρι μια ώρα θα πάρει)

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΙΔΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...χειμώνα / καλοκαίρι.

ελα ρε συ...

έχω τέτοια. Δηλαδή είναι πιό έυκολο να φορτώσεις image από το να δεις γιατί απενεργοποιήθηκαν οι άδειες?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 Δηλαδή είναι πιό έυκολο να φορτώσεις image από το να δεις γιατί απενεργοποιήθηκαν οι άδειες?

Αλλο πράγμα το image, άλλο το clone.

Αν θες άκουμε, αν θες μην με ακους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Αλλο πράγμα το image, άλλο το clone.

Αν θες άκουμε, αν θες μην με ακους....

να σε ακούσω, αλλά είναι φαύλος κύκλος.

 

δουλεύει>εγκαθιστάς νέο σοφτ>χάνονται άδειες>φορτώνεις image>δουλεύει>εγκαθιστάς νέο σοφτ>χάνονται άδειες>φορτώνεις image>δουλεύει.

 

ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσεις το νεο σοφτ

θελω να πω αν το νεο σοφτ για κάποιο λόγο διώχνει τις άδειες το image σε ξαναφέρνει πίσω στις άδειες χωρίς το νέο σοφτ. Που ήθελε και 5 λεφτά εγκατάσταση

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

να σε ακούσω, αλλά είναι φαύλος κύκλος.

 

Πιστεύω ότι με το παρακάτω καλύπτεσαι απόλυτα πάντως:

 

Solved

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Πιστεύω ότι με το παρακάτω καλύπτεσαι απόλυτα πάντως:

 

Solved

Old dog new tricks?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή ξανακούγοντας τα κλιπάκια νομίζω ότι τελικά το αδίκησα το amplitube στην ηχογράφηση, παρακάτω ακολουθεί ένα τεστ που είχα ξανακάνει πριν χρόνια. Το τεστ έχει ως εξής:

 

Μέσα από τη στέρεο έξοδο πεταλιού μου, έστειλα ένα καλώδιο στον ενισχυτή ('65 Fender Deluxe Reverb Reissue) και ένα καλώδιο στην είσοδο της κάρτας. Σέταρα το amplitube στον ΄65 Deluxe Reverb και να έχει όσο κοντινότερα settings με αυτά του φυσικού ενισχυτή ενώ χρησιμοποίησα και για τις δύο ηχογραφήσεις 2 μικρόφωνα. Στον πραγματικό ενισχυτή ένα δυναμικό off axis κι ένα ribbon στο κέντρο του μεγαφώνου. Στο amplitube ίδια χωροταξία και στάθμες απλά τα μικρόφωνα είναι άλλη μάρκα μια και τα πραγματικά δεν τα έχω σε ψηφιακή μορφή. Πάντως δυναμικό και ribbon ξανά.

 

Τα δύο σήματα που ηχογραφήθηκαν μπορείτε να τα ακούσετε παρακάτω και αν θέλετε να μαντέψετε ποιο είναι το amplitube και ποιο ο ενισχυτής:

 

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο είναι ο ενισχυτής. Το πρώτο ακούγεται πάρα πολύ καλα, με λίγες διαφορες σε eq και λίγες παραπάνω σε compression και ατάκα. Εξαιρετικό θα έλεγα. Ωραιο συγκριτικό.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω θα έλεγα ότι το πρώτο είναι amplitube και το δεύτερο ενισχυτής.

Μου φαίνεται ότι έχει σαφώς περισσότερο headroom το 2ο, και πιο καλό σκάσιμο - ατάκα..

Σαν stand alone προτιμω το 2o , το πρώτο θα στεκόταν καλλίτερα μέσα σε ένα mix όμως (ανάλογα βέβαια και το ύφος της παραγωγής).

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ. Το δεύτερο είναι ο ενισχυτής. Αλλά το πρώτο κόβει καλύτερα ηχητικά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, LK είπε

 Σαν stand alone προτιμω το 2o , το πρώτο θα στεκόταν καλλίτερα μέσα σε ένα mix όμως (ανάλογα βέβαια και το ύφος της παραγωγής).

Πιστεύω πως σε μια μίξη με το real thing και τις κατάλληλες ρυθμίσεις του (και των μικροφώνων) θα υπερτερούσε του vst.

 Τώρα βέβαια θα ξαναπώ ότι σχεδόν όλα είναι στα δάχτυλα (και του δεξιού...). Με ότι και να παίξει ο Σπύρος ακούγετε ωραία......  Εάν έκανα εγώ, ας πούμε, το ίδιο τεστ οι διαφορές θα ήταν φως φανάρι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου