Προς το περιεχόμενο

Amplitube Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
10 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Πιστεύω πως σε μια μίξη με το real thing και τις κατάλληλες ρυθμίσεις του (και των μικροφώνων) θα υπερτερούσε του vst.

 Τώρα βέβαια θα ξαναπώ ότι σχεδόν όλα είναι στα δάχτυλα (και του δεξιού...). Με ότι και να παίξει ο Σπύρος ακούγετε ωραία......  Εάν έκανα εγώ, ας πούμε, το ίδιο τεστ οι διαφορές θα ήταν φως φανάρι.....

Αυτό είναι το καλό με την ηχογραφιση με software.

Δεν το παιδεύεις πολύ με το που θα στήσεις και πως το/τα μικρόφωνα.Μην βγεις εκτός φάσης... Ποια είναι η ακουστική του χώρου σου .... Είναι φασαρία το real thing που απαιτεί χρόνο -χώρο- γνώση... και είναι δουλειά του μηχανικού πιο πολύ παρά του οργανοπαίχτη.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

real amps are for real pros.

όχι για μας.

όχι ότι ο Σπύρος δεν τόχει, αλλά λέμε τώρα

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία καλή μίξη, μια και το άνοιξε ο Φώτης το θέμα, εγγυώμαι ότι κανένας δε θα καταλάβαινε τίποτα, είτε έπαιζε software είτε ενισχυτής.

 

Τώρα, ένα ας πούμε τελικό συμπέρασμα για το Amplitube από μέρους μου μια και το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια:

 

Για κάποιον που είναι ιδιαίτερα απαιτητικός με τον ήχο του, θέλει πολύ tweaking για να φτάσει σε ένα επίπεδο κοντά στο real thing. Τουτέστιν πρέπει κανείς να πειράξει τα πάντα (eq ενισχυτών, καμπίνες, μεγάφωνο, είδη μικροφώνων και τοποθέτησή τους κ.α.). Δεν είναι plug and play πλατφόρμα με λίγα λόγια, παρόλο που κάθε ενισχυτής έχει δεκάδες presets. Παρόλα αυτά, αν θέλεις να κάνεις σοβαρό recording, μπορείς και το αποτέλεσμα θα είναι παραπάνω από αξιοπρεπές.

 

Τώρα για τον player που δεν έχει πολλές απαιτήσεις και απλά θέλει να κουμπώσει και να παίξει, είναι υπερβολικά ακριβό σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Τώρα για τον player που δεν έχει πολλές απαιτήσεις και απλά θέλει να κουμπώσει και να παίξει, είναι υπερβολικά ακριβό σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Πιστευω η τιμολογιακή πολιτικη της ΙΚ πασχει. Διοτι ποιος λογος να αγορασει κανείς το amplitude 5 max με 700 οταν μπορει να το παρει 250 σε bundle με αλλα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Πιστευω η τιμολογιακή πολιτικη της ΙΚ πασχει. Διοτι ποιος λογος να αγορασει κανείς το amplitude 5 max με 700 οταν μπορει να το παρει 250 σε bundle με αλλα

 

Αυτό που δίνουν με 250 είναι σε προσφορά με "κανονική" τιμή 12.200.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό που δίνουν με 250 είναι σε προσφορά με "κανονική" τιμή 12.200.

Δεν λεω για πετσινα λεφτα.

Λεω ποιος θα παρει το max με 700 οταν μπορει να το παρει μαζι με το b3x το μελοτρον την πληρη ορχηστρα Miroslav Vitus και αλλα εργαλεία με 250

Εγω ξεκινησα για το Β3χ με 170 και ειδα μετα στα 230 ολο το studio max 3.5 και λεω παρτα κι ας ειναι οτι να ναι 

και το sampletank 4 max που έχει μέσα της παναγιάς τα μάτια

edit

στο site τους βγαίνει 500 ευρώ το max. Ο θωμάς το έχει 700....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, dimsonic είπε

real amps are for real pros.

όχι για μας.

όχι ότι ο Σπύρος δεν τόχει, αλλά λέμε τώρα

 

 

Εγω θα μιλήσω και για τον Σπύρο, και για τον κάθε Σπύρο...και για εμένα.

Όταν εγώ π.χ έκανα ένα μουσικό video, ήμουν συνθέτης - στιχουργός- περφορμερ, μουσικος, οργανοπαίχτης, παραγωγός , ηχολήπτης ,ενορχηστρωτης, ρόντυ, κουβαλητης, σκηνοθετης, μοντερ, καμεραμαν, φωτιστής , μηχανικός Η/Υ σε θέματα software και hardware, ηλεκτρονικός , ηλεκτρολόγος   ........ και μετα συμμάζευα κίολας όλο το σπίτι σαν καθαρίστρια  (όταν δεν είχα χώρο οκ, τώρα είμαι άρχοντας).

Ο Ρόμπεν ο Φορντ, ο πρό, αμφιβάλλω αν κούρδισε ακόμα και την κιθάρα του . Άλλονα να στηνει, άλλον στο κοντρολ το ρουμ...άλλον να τραβάει με το κινητό.....

Εμ έτσι ξερω και γω.

Και στο φινάλε αυτά μπορώ να κάνω μουσικά, για να δουμε τον Ρομπεν Φορντ να γραφεί ένα δικόγραφο τωρα 😝.

Θέλω να πω, θαυμάζω πιο πολυ τον Σπύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

 

Όταν εγώ π.χ έκανα ένα μουσικό video, ήμουν συνθέτης - στιχουργός- περφορμερ, μουσικος, οργανοπαίχτης, παραγωγός , ηχολήπτης ,ενορχηστρωτης, ρόντυ, κουβαλητης, σκηνοθετης, μοντερ, καμεραμαν, φωτιστής , μηχανικός Η/Υ σε θέματα software και hardware, ηλεκτρονικός , ηλεκτρολόγος   ........ και μετα συμμάζευα κίολας όλο το σπίτι σαν καθαρίστρια 

 

Εμένα πάντως θα μου άρεσε πολύ να τα δω όλα αυτά στα credits στο τέλος του βίντεο.

Μια μια ειδικότητα δηλαδή, και δίπλα σε κάθε μια το όνομά σου.

 

Συνθέτης  LK

Στίχοι   LK

Περφόρμανς  LK

Κιθάρα  LK

Πλήκτρα  LK

Μπάσο  LK

Τύμπανα  LK

Φωνή  LK

Παραγωγή  LK

Ηχοληψία  LK

Ενορχήστρωση  LK

Ρόντυ  LK

Κουβαλάιζερ  LK

Σκηνοθεσία  LK

Μοντάζ  LK

Οπερατέρ  LK

Φώτα  LK

Μηχανικός Η/Υ σε θέματα software και hardware  LK

Ηλεκτρονικός  LK

Ηλεκτρολόγος  LK

Καθαρισμοί  LK

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Εμένα πάντως θα μου άρεσε πολύ να τα δω όλα αυτά στα credits στο τέλος του βίντεο.

Μια μια ειδικότητα δηλαδή, και δίπλα σε κάθε μια το όνομά σου.

 

Συνθέτης  LK

Στίχοι   LK

Περφόρμανς  LK

Κιθάρα  LK

Πλήκτρα  LK

Μπάσο  LK

Τύμπανα  LK

Φωνή  LK

Παραγωγή  LK

Ηχοληψία  LK

Ενορχήστρωση  LK

Ρόντυ  LK

Κουβαλάιζερ  LK

Σκηνοθεσία  LK

Μοντάζ  LK

Οπερατέρ  LK

Φώτα  LK

Μηχανικός Η/Υ σε θέματα software και hardware  LK

Ηλεκτρονικός  LK

Ηλεκτρολόγος  LK

Καθαρισμοί  LK

τίτλοι video LK😝

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

τίτλοι video LK😝

 

Και προμόσιον, μην το ξεχνάμε αυτό, κι εκεί LK ασούμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου