Προς το περιεχόμενο

Amplitube Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα τα κλιπ χωρίς να δώσω σημασία σε ποιο είναι ποιο. Μου άρεσε ο παίκτης, μου είναι αδιάφορα τα υπόλοιπα. Δεν θα κάτσω να "βγάλω τα αφτιά μου" για το ποιο είναι καλύτερο, από την στιγμή που το πιο σημαντικό, το παίξιμο δηλαδή, μου άρεσε.

 

Και η λάμπα και τα plug in εργαλεία για να κάνουμε την δουλειά μας ή το χόμπι μας είναι.

 

Προσωπικά σε λάιβ έχω καταργήσει τις λάμπες υπέρ της φορητότητας (χρησιμοποιώ mini amps), αλλά πάντα θέλω ενισχυτή-καμπίνα για να ακούω να "φυσάει" ο ήχος από το ηχείο. Δεν θέλω direct. 

 

Αν έγραφα μουσική (που δεν γράφω), ίσως να ηχογραφούσα με amplitube και ας είχα το real thing, καθώς παικτικα η διαφορά είναι σαν να τρέχεις σε διάδρομο γυμναστηρίου αντί να τρέχεις σε χωματόδρομο. 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 

 Και σε μενα κανει διαφορα 😄 οταν ακουω σαν κιθαριστας 😄 δηλαδη να ψειριζω τη μαιμου στην κιθαρα και τα υπολοιπα στα @@ μου 😄αλλα τις περισσοτερες φορες  δε με νοιαζει και προτιμω τη βολη μου, γιατι αν και οντως ακουγεται καλυτερα, για κανα τζαμαρισμα και κανα χαβαλοντεμακι διαφορα δε θα κανει. Αν στην πορεια μου βγει το καινουργιο σουπερχιτ ουλτρακομματι, 😄 και θελω να το κανω οσο καλυτερο γινεται, τοτε να σοβαρευτουμε😄

 

Βασικα ο λογος που προτιμω το μικροφωνο και τον τους κανονικοους ενισχυτηες ειναι πιο...πεζος:

Μου είναι αδύνατον να βγαλω ΠΟΛΥ καλο ΚΑΘΑΡΟ ηχο με οτιδηποτε πΣηφιακο μονΔελινγκ αλλα και με αναλογικους προενισχυτες/ενισχυτες  καρφι στην κονσολα....σε Α/Β comparisson η διαφορα ειναι τερατωδΕς.....

 

Μονο με αυτο

 

https://www.thomann.de/gr/universal_audio_ox_amp_top_box.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiAoL6eBhA3EiwAXDom5rN3x9l_FhyDckhwQl9KSDv2GRTWPwEJzdLwOth5zaiBgvS2sIy_oBoC-8YQAvD_BwE

 

εχω καΜει δουλεια μεχρι στιγμης....

 

Στα βρωμικα μια χαρα ειναι τα πΣηφια αλλα εγω βρωμικα παιζω μια φορα την ...δεκαετια....  :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοιτα, εσυ βγαζεις πολυ καλο ηχο γενικα. Και σε ντραμς και σε ολα. Οποτε δενει το πακετο, το εχεις στανταρει. Αν εχει καποιος το πακετο, τοτε γιατι να μη δεσει και το φιογκακι με τους ενισχυτες, γιατι να κανει μιση τη δουλεια.

 

 Αν ομως ειναι το πακετο χυμα, με σκισιματα και σπασιματα, τι να κανει και το φιογκακι, αυτο λεω, αν ειναι ηχητικα ωραιο σαν τα δικα σου το φιογκακι κανει διαφορα, αν ειναι χυμα και τσουβαλατα σα συνολο δεν κανει.

 

 Ο κιθαριστας ψαχνει τον ηχο του, με ενισχυτη συνηθως η με οτι αλλο. Ο συνολικος ηχος ομως μιας παραγωγης ειναι πολλα περισσότερα. Αν το εχει καποιος σαν εσενα , δηλαδη να κανει ωραια ντραμς, καλη μιξη, ενορχηστρωση στρωτη κλπ, τοτε ξερει απο πρωτο χερι τι του αρεσει και τι τον βολευει για τις κιθαρες. Αν δεν μπορει ομως σε αυτά, που ειναι μια τεχνη απο μονα τους, τοτε δε θα δωθει η λυση ακομα και απο τον καλυτερο ενισχυτη.

 Οριστε ενα παραδειγμα: Ο καραφλας λεει εδω επαιξε μονο με plug in. Πολυ γαματο το ακουω. Δηλαδη αμα βαλουμε το ιδιο plug in καθαρισαμε;

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Βασικα ο λογος που προτιμω το μικροφωνο και τον τους κανονικοους ενισχυτηες ειναι πιο...πεζος:

Μου είναι αδύνατον να βγαλω ΠΟΛΥ καλο ΚΑΘΑΡΟ ηχο με οτιδηποτε πΣηφιακο μονΔελινγκ αλλα και με αναλογικους προενισχυτες/ενισχυτες  καρφι στην κονσολα....σε Α/Β comparisson η διαφορα ειναι τερατωδΕς.....

 

Μονο με αυτο

 

https://www.thomann.de/gr/universal_audio_ox_amp_top_box.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiAoL6eBhA3EiwAXDom5rN3x9l_FhyDckhwQl9KSDv2GRTWPwEJzdLwOth5zaiBgvS2sIy_oBoC-8YQAvD_BwE

 

εχω καΜει δουλεια μεχρι στιγμης....

 

Στα βρωμικα μια χαρα ειναι τα πΣηφια αλλα εγω βρωμικα παιζω μια φορα την ...δεκαετια....  :)

ΣουΦου δε μου αρέσει το Ox για καθαρή ηχογράφηση ρε φίλωζ... Κομπρεσάρει αρκετά. Για παραμόρφωση οκ, δεν καταλαβαίνω διαφορά κι επίσης κατανοώ και το θέμα της έντασης που βγάζει βρώμικος λαμπάτος, άρα το ox είναι μονόδρομος ορισμένες φορές...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

ΣουΦου δε μου αρέσει το Ox για καθαρή ηχογράφηση ρε φίλωζ... Κομπρεσάρει αρκετά

 2-3 φορές το έχω χρησιμοποιήσει και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, βέβαια γούστα είναι αυτά φαντάζομαι εξαρτάται και από τον ενισχυτή που χρησιμοποιεί κάποιος με tweed deluxe που το χρησιμοποίησα ήταν super τα καθαρά. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το έχω αλλά μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Ακόμα ψάχνω τις διαφορές από το amplitube 5 που δεν είναι για μένα και εξαιρετικό.

Τα πήρα και τα 2 σε bundle και ακόμα ψάχνω

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου