Προς το περιεχόμενο

Aux in σε λαμπάτο ενισχυτή;


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες!

Ψάχνω λύση για θέματα τύπου "παίξε μας κάτι ρε Νεκ στην κιθάρα" όταν είμαστε παρεούλες σε κάνα σαλόνι/μπαλκόνι/κήπο, το οποίο και κάνω παίζοντας από το κινητό backing tracks στιλ μπαλάντας και τζαμάροντας με καθαρό ήχο και reverb ή γλυκό drive πάνω σε αυτά για να μη φύγουν οι γυναίκες και μείνουμε αντροπαρέα. Μέχρι στιγμής το κάνω με έναν Marshall solid state ενισχυτή που έχει aux in (και οκ, δεν είναι κιθαρίστες οι υπόλοιποι, τους αρέσει ο ήχος), αλλά θα ήθελα να παίζω με τον λαμπάτο μου για λόγους εγωισμού και εγωκεντρισμού (lol, αλλά on a serious note υπάρχει τεράστια διαφορά στην ποιότητα του ήχου και θέλω να γουστάρω κ εγώ). Υπάρχει κάτι σε στιλ πετάλι κλπ που μπορώ να κουμπώσω στο fx loop του λαμπάτου ενισχυτή (που δεν έχει aux in) ώστε να παίζει το backing track;

Έχω σκεφτεί λύσεις όπως βάλε ένα ηχείο Bluetooth πάνω στον ενισχυτή (αλλά θα χρειαστεί να κουβαλάω ένα πράγμα ακόμα, και δεν είναι τόσο immersive η εμπειρία να βγαίνει ο ήχος από διαφορετικές πηγές).

Ή μπορώ να βάλω στο fx loop αυτό https://smart.noiz.gr/details.php?id=532209, το οποίο έχει aux in, αλλά μετά πληρώνεις ακριβά ένα κάρο έξτρα στοιχεία που δε θα χρησιμοποιηθούν ποτέ.

Στην ουσία θέλω απλά να μπορεί να παίξει ο ενισχυτής backing track και να μπορώ να παίζω κ εγώ χωρίς να επηρεάζεται ο ήχος του ενισχυτή. Οποιαδήποτε ιδέα θα βοηθήσει!

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις ένα mp3 player στο return του ενισχυτή. Δεν χάνεις κάτι. Έναν ανταπτορα μόνο χρειάζεσαι.

 

 

Μια άλλη, χρήσιμη, εναλλακτική θα ήταν αυτή (έχει mp3/aux input)...:🙃

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=533067&search_id=4157532

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Μέχρι στιγμής το κάνω με έναν Marshall solid state ενισχυτή που έχει aux in (και οκ, δεν είναι κιθαρίστες οι υπόλοιποι, τους αρέσει ο ήχος), αλλά θα ήθελα να παίζω με τον λαμπάτο μου για λόγους εγωισμού και εγωκεντρισμού (lol, αλλά on a serious note υπάρχει τεράστια διαφορά στην ποιότητα του ήχου και θέλω να γουστάρω κ εγώ).

 

Κάτσε βρε Νέκκονα.

Δηλαδή σε "ενοχλεί" η ποιότητα του ήχου της κιθάρας που βγαίνει από έναν ενισχυτή και θέλεις να έχεις τον δικό σου που είναι καλύτερος, και δεν σε ενοχλεί η ποιότητα του ήχου στο backing track που όταν αναπαράγεται από ενισχυτή κιθάρας είναι επιεικώς απαράδεκτος?

 

 

42 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

τζαμάροντας με καθαρό ήχο και reverb ή γλυκό drive

 

Αν βάλεις και εφφέ ... θα ακούς το backing track ... μαστουρωμένο αν το βάλεις στην λούπα.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι το ξεχωριστό σύστημα είναι μονόδρομος, αν θέλεις να τζαμάρεις με κλασσικό ενισχυτή κιθάρας.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κάτσε βρε Νέκκονα.

Δηλαδή σε "ενοχλεί" η ποιότητα του ήχου της κιθάρας που βγαίνει από έναν ενισχυτή και θέλεις να έχεις τον δικό σου που είναι καλύτερος, και δεν σε ενοχλεί η ποιότητα του ήχου στο backing track που όταν αναπαράγεται από ενισχυτή κιθάρας είναι επιεικώς απαράδεκτος?

 

Προτιμότερος ο ήχος/αίσθηση λάμπας και backing από κασετοφωνακι, παρά ζωντανή ορχήστρα και μάπα ήχος στην κιθαρα 😀

  • Like 1
  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κάτσε βρε Νέκκονα.

Δηλαδή σε "ενοχλεί" η ποιότητα του ήχου της κιθάρας που βγαίνει από έναν ενισχυτή και θέλεις να έχεις τον δικό σου που είναι καλύτερος, και δεν σε ενοχλεί η ποιότητα του ήχου στο backing track που όταν αναπαράγεται από ενισχυτή κιθάρας είναι επιεικώς απαράδεκτος?

Σωστός ο Φούζιος. Ξέχασα να το βάλω στην εξίσωση 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Προτιμότερος ο ήχος/αίσθηση λάμπας και backing από κασετοφωνακι, παρά ζωντανή ορχήστρα και μάπα ήχος στην κιθαρα 😀

 

Έτσι.

Να παίζεις δηλαδής και να ακούς μόνο εσένα.

Γιατί στο backing track, τουλάχιστον ο μπασίστας, θα έχει πάει για τσίσα σίγουρα και δεν θα τον ακούς ασούμε.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την δουλειά, όμως σε έναν φθηνό τρανζίστορ ενισχυτή που δεν είχε aux in, την έκανα με το φθηνότερο τότε πολυεφφε της ΖΟΟΜ που το χρησιμοποιούσα και πολύ σαν looperακι. Zoom g1on κάπου στα 50 Ε, φαντάζομαι πλέον θα υπάρχουν και καλύτερα.

Πλέον σε καταστάσεις παίξε μας κάτι, παίζω μόνο  με looper χαχαχαχ ή μόνο ακουστική 

 

 

Επεξεργασμένο από kardc
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kardc είπε

 

Πλέον σε καταστάσεις παίξε μας κάτι, παίζω μόνο  με looper χαχαχαχ

 

Σωστός.

Εγώ προτείνω στον Νέκκονα, να πετάξει το backing track σε ένα DAW από την προηγούμενη μέρα, να γράψει κι ένα σόλο από πάνω να το έχει έτοιμο. 🙃

Και όταν χρειαστεί, να πιάσει την κιθάρα και να κάνει ότι παίζει, ενώ θα τα παίζει όλα ο υπολογιστής, και να παίρνει μόνο τις γκριμάτσες τις ωραίες του στυλ "πονάει η καρδιά μου ναι κυρά μου".

Ποιος θα καταλάβει ότι είναι playback?

Και τα γκομενάκια θα πέφτουνε τρία τρία.

Με το ένα χέρι θα "παίζει" και με το άλλο θα χουφτώνει ασούμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 4
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, kardc είπε

ή μόνο ακουστική 

Καταρχάς, κουράστηκα μόνο που τα διάβασα... Κουβάλημα λαμπάτου, κιθάρας,  πέτα το backing track σε ένα DAW από την προηγούμενη μέρα, βάλε ένα mp3 player στο return του ενισχυτή... Μπρρρρ... 

 

Για να παίξεις κάτι για την παρέα; Μιλάμε για πολύ απαιτητική παρέα. Αγόρι μου είσαι ήρωας λαίμαι 😄

Εναλλακτικά, αυτό που σοφά (και κυρίως άκοπα) ανέφερε ο kardc: Μια ακουστική και οι μπύρες να είναι παγωμένες 😎

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Aux in σε λαμπάτο ενισχυτή;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου