Προς το περιεχόμενο

Aux in σε λαμπάτο ενισχυτή;


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο kardc πάντως έχει δίκιο με το looper.

Αντί να παίζεις πάνω σε backing tracks, πάρε ένα looper, κάρφωσέ το στον ενισχυτή σου, παίξε/γράψε επιτόπου μπασογραμμή, ρυθμικές κιθάρες, κλπ, και παίξε κι ένα σολάκι.

Είναι πολύ δημιουργικό, και θα αρέσει και στην παρέα να γίνει κάτι on the spot.

 

Αλλιώς ακουστική, και λίγο practice στην φωνή για να μπορείς να τα λες και λίγο, να γουστάρουνε και οι άλλοι που σίγουρα θα προσπαθήσουν να σε συνοδεύσουν στα φωνητικά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ο kardc πάντως έχει δίκιο με το looper.

Αντί να παίζεις πάνω σε backing tracks, πάρε ένα looper, κάρφωσέ το στον ενισχυτή σου, παίξε/γράψε επιτόπου μπασογραμμή, ρυθμικές κιθάρες, κλπ, και παίξε κι ένα σολάκι.

Είναι πολύ δημιουργικό, και θα αρέσει και στην παρέα να γίνει κάτι on the spot.

 

Πολύ καλή ιδέα. Θα περάσει καλά ο κιθαρίστας αλλά η παρέα θα βαρεθεί σχετικά γρήγορα.

 

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αλλιώς ακουστική, και λίγο practice στην φωνή για να μπορείς να τα λες και λίγο, να γουστάρουνε και οι άλλοι που σίγουρα θα προσπαθήσουν να σε συνοδεύσουν στα φωνητικά.

 

Αυτό είναι πιο ασφαλές. Η παρέα θα καραγουσταρει για μεγάλο διάστημα. Ολίγον βαρετό/διαδικαστικό για τον παίχτη.

 

Βέβαια, εξαρτάται και από την παρέα, αλλά και από τον παίχτη. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

η παρέα θα βαρεθεί σχετικά γρήγορα.

 

Συμφωνώ, αλλά αν δεν βαριέται η παρέα να ακούει σόλο κιθάρας πάνω σε backing track, εδώ θα βαρεθεί?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα backing η παρεα θα τα βαρεθεί στο τέταρτο πάνω, εκτός και εάν έχει κάνα γνωστο κομματι μέσα, όπου θα αντεξουν κάνα δεκάλεπτο παραπάνω.

Εκτός και εάν είναι πολυ χαμηλή η ένταση, και η παρέα θα ασχολειται με αλλά πράγματα, εκτός της ακρόασης (πχ φαγητό, πάρλα, κάνα επιτραπέζιο, ταινία στην tv κλπ).

 

Εξαρτάται και από την παρέα, είπαμε...

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσης και η λύση να πάρεις ένα τέτοιου στυλ ηχείο

https://www.thomann.de/gr/fun_generation_bp_112_a.htm

και ένα μικρόφωνο (αν δεν έχεις) και να στείλεις στο ένα input τον ενισχυτή σου (μικροφωνιασμένο), και στο bluetooth (ή στο aux) το κινητό σου με το backing.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, δεν είναι η παρέα μόνο, κ εμένα μου αρέσει. Αυτό με ακουστική και φωνή οκ γίνεται, δε βαριέται κανείς. Αλλά είναι το πρώτο κομμάτι, απόγευμα, περάσαμε καλά, τραγουδήσαμε, φτάνει. 

Το θέμα είναι για μετά από αυτό, έχει σουρουπώσει, έχουν βγει τα φιδάκια και τα αντικουνουπικά στον κήπο, η παρέα μιλάει μεταξύ τους, φωτάκια στα τραπέζια κλπ. Πρέπει να θυμίζει jazz bar, αλλά η μπάντα είναι ένας τύπος μόνος του. Δε θέλω εδώ να τραγουδάω, θέλω να μιλάνε μεταξύ τους και να έχει ρομαντική κιθαριστική μουσική να γαργαλάει τα αυτιά τους. Μην κουμπώσω έτοιμη μουσική στο ηχείο και πάω και πρέπει να μιλάω κ εγώ στην παρέα, δε λέει 😅

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Υπάρχει επίσης και η λύση να πάρεις ένα τέτοιου στυλ ηχείο

https://www.thomann.de/gr/fun_generation_bp_112_a.htm

και ένα μικρόφωνο (αν δεν έχεις) και να στείλεις στο ένα input τον ενισχυτή σου (μικροφωνιασμένο), και στο bluetooth (ή στο aux) το κινητό σου με το backing.

Σε σχέση με αυτό που πρότεινες, αυτό https://smart.noiz.gr/details.php?id=534346 πιάνει κάτι; 100watt, κιθάρα μικρόφωνο και aux παιρνει, φορητό, το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι δεν έχει xlr out άρα δε θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν μόνιτορ για μεγαλύτερες παραστάσεις με ακουστική αλλά για garden party νομίζω είναι ότι πρέπει. Max 113 db λέει, δεν πρόκειται να παίξω σε τέτοιες εντάσεις ποτέ, άσε που μετά τα 95 λογικά θα αρχίσει να παραμορφώνει 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέα?

σπάνια της έκανα το χατήρι.

Συνήθως έκανα τον δύσκολο και έπιανε την κιθάρα φίλος μου που έπαιζε 2.5 ακόρντα και γίνονταν το πρόσωπο της ημέρας

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

παρέα?

σπάνια της έκανα το χατήρι.

Συνήθως έκανα τον δύσκολο και έπιανε την κιθάρα φίλος μου που έπαιζε 2.5 ακόρντα και γίνονταν το πρόσωπο της ημέρας

Αυτούς τους φίλους τους έχω κ εγώ, τους λες στο ρεφραίν κρατά λίγο συνοδεία και μπερδεύει τα δυόμιση ακόρντα. Α να χαθείτε 

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Aux in σε λαμπάτο ενισχυτή;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου