Προς το περιεχόμενο

Space Ambient, 4 Νέα Mixes.


Tribok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Το καλιτεχνικό μου όνομα είναι Parall3l. Εδώ έχω 4 Μιξ, το κάθε Μιξ εχει 9-10 δικά μου τραγούδια.

Μπείτε στο κανάλι μου στο YouTube και ακούστε τα νέα μου τραγούδια. Είδος μουσικής : Space Ambient, Drone Ambient.

 

https://www.youtube.com/@ExoPDF/videos

 

Ακουστε μερικα Mixes και πείτε μου την γνώμη σας.

Ευχαριστω. Parall3l.

Επεξεργασμένο από Tribok

I do : Experimental Dark Electronic, Experimental Electronic, Techno, Breaks. Το Κανάλι μου στο YouTube  :

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το reverb δεν μπορει να καλυψει την έλλειψη περιεχομένου. Δεν στεκει απο μονη της η μουσικη σου, αλλα δυνητικά μπορει να σταθει στο πλαισιο καποιου βιντεο η ενος εικαστικου δρωμενου, εχω πετυχει πολυ χειροτερα audio σε installations της μωνταιρνας ταιχνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosx

 

Αγριότητα Διακρίνω = Μάλλον Τριτοκοσμίτης Detected.

 

Οι treitwkosmoikoi ptoxeumenoi Ελλάδα, αμφιβάλλω αν μπορεi να κατανοήση το Space Ambient. Μια χώρα που εχει μεiνει στα τουρκεικα ανατολειτικα boskoμπουζουκια, θα πτωχέυει καθε 25 χρόνια.

Ignored. LOL.

 

Επεξεργασμένο από Tribok

I do : Experimental Dark Electronic, Experimental Electronic, Techno, Breaks. Το Κανάλι μου στο YouTube  :

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tribok είπε

Οι treitwkosmoikoi ptoxeumenoi Ελλάδα, αμφιβάλλω αν μπορεi να κατανοήση το Space Ambient. Μια χώρα που εχει μεiνει στα τουρκεικα ανατολειτικα boskoμπουζουκια, θα πτωχέυει καθε 25 χρόνια.

Ignored. LOL.

 

Εδώ είναι ελληνικό τρειτωκοσμοικο πτοχευμενοι φόρουμ, με τρειτοκοσμοικα πτοχευμενοι μέλη. Ίσως θα είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο φόρουμ από πιο ανεπτυγμένο κράτος, με πιο εκλεπτυσμένα μελη. Ίσως εκεί να προκαλέσεις καλύτερη εντύπωση...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το πολύ reverb είναι περιττό, κυρίως γιατί πιστεύω από την εμπειρία μου ότι μπορείς να πετύχεις ambience με άλλους τρόπους, όπως granular synthesis και e-bows. Επίσης ακούω πάρα πολλούς ήχους που αγγίζουν τα όρια του white noise, με αποτέλεσμα να χάνεται η οποιαδήποτε μουσικότητα και αρμονία, ειδικά στις υψηλές συχνότητες.

 

Τεχνικά, μέσα σε όλο αυτό το χάος που δημιουργεί το υπερβολικό reverb, ακούγονται κάποια clicks, που μάλλον είτε είναι processing errors (που το έκανε και μένα παλιά το FL Studio), είτε κάτι έχει πάει λάθος στο automation.

 

Τέλος, αν ξεκινάς τις μουσικές σου σχέσεις με το "δε με καταλαβαίνουν", τότε θα έλεγα να κάνεις ένα βήμα πίσω και να το ξανασκευτείς, ιδιαίτερα αν σου συμβαίνει συχνά. Επίσης, bold of you to assume (που λένε και στο χωριό μου) ότι κάποιος, ο οποιοσδήποτε, δεν έχει ακούσει κάτι, ιδιαίτερα στα πλαίσια ενός μουσικού φόρουμ. Φυσικά όλοι έχουμε προτιμήσεις, ερεθίσματα, ή απλά γούστο. Εσύ ζήτησες τη γνώμη μας, οπότε θα πρέπει να είσαι και σε θέση να τη δεχτείς. Στο κάτω κάτω δεν είπε και κάτι κακό ο Μάνος, μην αρπάζεσαι χωρίς λόγο.

 

Προσωπικά έχω ακούσει αρκετό ambient, και μου αρέσει αρκετά να εξερευνώ συναισθήματα μέσα από αυτό. Μου αρέσει επίσης όταν κολλάει με άλλα είδη, ιδιαίτερα σε intros ή outros, βλέπε για παράδειγμα η εισαγωγή του Octavarium από Dream Theater, όπου μιλάμε για ambient ύφος αλλά με απόλυτη μουσικότητα και στοχευμένο ήχο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για υλικό επένδυσης οπτικού περιεχομένου (συγκεκριμένου) είδους μια χαρά είναι.

Η διάρκεια με ξενίζει.

Δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είναι ενιαία κομμάτια ή διάφορα (μάλλον) ενωμένα. Στην περίπτωση αυτή είναι υπερβολικά μεγάλα σε διάρκεια. Αλλά και πάλι πάμε στο πρώτο σχόλιο

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

 

Τέλος, αν ξεκινάς τις μουσικές σου σχέσεις με το "δε με καταλαβαίνουν", τότε θα έλεγα να κάνεις ένα βήμα πίσω και να το ξανασκευτείς, ιδιαίτερα αν σου συμβαίνει συχνά. Επίσης, bold of you to assume (που λένε και στο χωριό μου) ότι κάποιος, ο οποιοσδήποτε, δεν έχει ακούσει κάτι, ιδιαίτερα στα πλαίσια ενός μουσικού φόρουμ. Φυσικά όλοι έχουμε προτιμήσεις, ερεθίσματα, ή απλά γούστο. Εσύ ζήτησες τη γνώμη μας, οπότε θα πρέπει να είσαι και σε θέση να τη δεχτείς. Στο κάτω κάτω δεν είπε και κάτι κακό ο Μάνος, μην αρπάζεσαι χωρίς λόγο.

επ αυτού πέραν του ότι συμφωνώ 100%

θα ήθελα να προσθέσω, ότι είμαι στο χώρο του νοιζ κοντά 10 χρόνια. Στα χρόνια αυτά έχω ανεβάσει ίσως 40-50 κομμάτια. Αν ήταν να μείνω στο "δεν με καταλαβαίνουν" θα είχα μείνει στο 1. Διότι 49 κομμάτια μετά πάλι τα ίδια μου λένε

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν ήταν να μείνω στο "δεν με καταλαβαίνουν" θα είχα μείνει στο 1. Διότι 49 κομμάτια μετά πάλι τα ίδια μου λένε

Space Ambient και Jazz ένα τσιγάρο δρόμος....

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tribok Δεν έχω ακούσει ακόμα, οπότε δεν θα εκφράσω άποψη για τη μουσική.
Συμφωνώ όμως με τους υπόλοιπους στο θέμα "αντίδραση στην κριτική/παρατήρηση". Προσωπικά, όπως έχω αναφέρει ξανά, δεν έχω δεχθεί εδώ "μέσα" μη επικοδομιτική παρατήρηση σε ότι έχω ποστάρει κι αυτό είναι ίσως το σημαντικότερο. Τα "ουάου" και τα "μπουουουου" μπορεί να πει ο καθένας. Πόσοι όμως θα υποδείξουν με κάποιο τρόπο τι είναι αυτό που τους χαλάει ή που τους αρέσει;
Το να δεχθείς οποιοδήποτε σχόλιο και να το αναλύσεις δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πρέπει και να συμφωνήσεις στο τέλος. Θα πρότεινα να εκμεταλευτείς αυτά που γράφουν, όσοι μπαίνουν στον κόπο και να προσπαθείς να λάβεις περισσότερα σχόλια. Να θυμάσαι πως κάποιος ξόδεψε χρόνο από τη ζωή του για να ακούσει και να σχολιάσει. Αυτό και μόνο σημαίνει πως τιμούν την προσπάθειά σου.

Update: Στη μουσική τώρα...εμένα μου θύμισε αυτό

μπορεί και να είμαι απαίδευτος αλλά όταν διαβάζω τη λέξη space δεν σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Αντίθετα, μου έρχονται τέτοια στο μυαλό

 

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου