Προς το περιεχόμενο

Space Ambient, 4 Νέα Mixes.


Tribok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Tribok είπε

 

Έφτιαξα 11 τραγούδια σε 16 ώρες εχθές, θα έλεγα πίστεψε το φιλαράκο και άσε τις μικρή κριτική σου για άλλους. θα έλεγα πως η Ελλάδα ειναι μικρή σε όλα, Ώχ μικρή Ελλάδα σαν χωριό είναι (τελευταία απογραφή πλυθησμού 9.700.000 το 2022, μικρή και εντελώς συρικνωμένη η Ελλάδα).

 Κακώς τότε κάθεσαι εδώ.... Πήγαινε βρε παιδάκι μου εις τας ξένας να μοσχοπουλήσεις την μουσική σου, να γίνει γνωστή και φυσικά εσύ πλούσιος και διάσημος με τα αριστουργήματα που γράφεις!

30 λεπτά πριν, Tribok είπε

 θα έλεγα οτι ασχωλείσαι με ενα πεθαμένο είδος μουσικής, όπως : ροκ, τσαζ, λαικα, μπουζουκια, και κιθάρες με μαλια 1 μέτρο - αγριότητες - πανκ - αλήτες του 1960 με "μπαμιες ροκαδες περασμένης εποχής".

Εδώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!   Ποιός πλέον το 2023 ακούει τσαζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι snobs είναι είτε φουλ παραδοσιακοί, είτε κλασσικοί επειδή "από εκεί ξεκίνησαν όλα", είτε jazzίστες λόγω μελωδικής πολυπλοκότητας, είτε - οι καλύτεροι - prog snobs, λόγω ρυθμικής πολυπλοκότητας. Electro-snob πρώτη φορά βλέπω πραγματικά.

 

Το να αναφαίρεται ο οποιοσδήποτε, για οποιοδήποτε είδος μουσικής -έτσι- δεν τον καθιστά έξυπνο ή "μπροστά". Κάθε είδος μουσικής υπάρχει γιατί προσφαίρει κάτι, είτε σε ένα μικρό μέρος του πληθυσμού, είτε σε μεγαλύτερο. Άλλα είδη είναι για χαλάρωση, άλλα για ξέσπασμα, άλλα για "ξύπνημα", και άλλα για χωρό. Ακόμα και στο χωρό δηλαδή, άλλα είναι για προσωπική έξφραση, άλλα για ρομαντισμό, άλλα για απελευθέρωση ενέργειας, κτλ.

 

Επίσης, να πούμε ότι, η μουσική εξελίσσεται, όπως και ο άνθρωπος άλλωστε. Υπάρχουν ναι μεν τα παλιά rock, η παλιά jazz, παλιά λαϊκά-ρεμπέτικα, pop, κοκ, αλλά δεν είναι ανάγκη να μείνεις εκεί. Αν εγώ σου πω ότι ακούω metal, εσύ με το μυαλό που έχεις θα νομίζεις ότι είμαι ψηλός μαλλιάς με τατουάζ και καρφιά στα χέρια που ακούει Metallica και Iron Maiden, έχει Flying V κιθάρα, καπνίζει και πίνει μπίρες όλη μέρα, και μιλάει με στεντόρια βαριά φωνή. Προφανώς υπάρχουν και αυτοί, που τους αρέσει να μένουν στα παλιά για τους δικούς τους λόγους, και δεν είναι καθόλου κακό αυτό - αλλά και να ήταν, γιατί εσύ συγκεκριμένα να το κατακρίνεις;

 

Τώρα για τα 11 τραγούδια σε 16 ώρες... Μπράβο για την αποφασιστικότητά σου θα πω. Εγώ θέλω τόσο για να κάνω τα πρώτα σκίτσα. Προχτές λέγαμε για τον Trevor Morris που γράφει 1 έτοιμο λεπτό κάθε 2 ώρες, οπότε μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τι ψαρωνετε, τρολ ειναι ο ανθρωπος, ανεβασε 5 ωρες με βλακειες ισα ισα για να μας τρολαρει. Βαζω στοιχημα μαλιστα οτι θα ειναι και κανας παλιος μας γνωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερνάει ambient...Που θα έλεγε και ο ΘΒ.Το πρόβλημα δέν είναι οτι είμαστε μικρή χώρα,αλλά το ότι υπάρχει έλλειψη φαντασίας, αισθητικής και μουσικής παιδείας.Μπές στο μουσικό φόρουμ εδώ και πάρε παράδειγμα.Δεν δένει τίποτα μεταξύ του.Ο ένας στους 10 δένει την μουσική του με το κατάλληλο βίντεο,layout,θεματολογία/στίχο καί δέν συμμαζεύεται.Η γραμμή που ξεχωρίζει την σωστή παρουσίαση με την γραφικότητα θα ανατεθεί κάποια στιγμή σε ιδιωτική εταιρία γιατί ξεβάφει κατα ριπάς και δέν προλαβένεις.Με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου