Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για εξοπλισμό για recording ηλεκτρικής κιθάρας


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να πω ότι ενώ λατρεύω το Cubase, σιχαίνομαι πολύ τις κάρτες της steinberg, ΑΚΡΙΒΩΣ γι' αυτό το λόγο που θίγει ο φίλος @fuZZed. Πάαααρα πολύς κόσμος παραπονιέται ότι το Hi-Z είναι ό,τι να ναι, κόσμος με διαφορετικούς μαγνήτες (active/passive) και διαφορετικό εξοπλισμό (εξ ού και ο μάπα ήχος στα plug-in. Μάπα μπαίνει, μάπα βγαίνει). Στην αρχή, θα πρότεινα να αλλάξει κάρτα. Όμως, η αγορά εξωτερικού μαραφετιού είναι πράγματι μια καλή τρίπλα, γιατί θα είναι πλέον line level σήμα στην είσοδο της κάρτας, και άρα πιθανότητα, και μακάρι, θα περνάει ο ήχος αυτούσιος και ατόφιος. Δεν μπορώ να προτείνω μαραφέτι, οι άλλοι ξέρουν καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το να μη θες να είσαι όλη μέρα μπροστά σε PC είναι απολύτως σεβαστό. Τα υπόλοιπα που γράφεις δείχνουν κακές ρυθμίσεις, μη optimized περιβάλλον, ή μηχάνημα που δε σηκώνει τέτοιες δουλειές.

 

Αν θέλεις, ανέβασε τις ρυθμίσεις σου να δούμε τι παίζει, κυρίως οι ειδικοί του Cubase.

 

Για preamp με εφέ από αυτά που ανέφερες, εγώ θα έλεγα το POD Go, είναι πολύ σίγουρη επιλογή. Το Headrush εμένα προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου στο χέρι, για Hotone δεν έχω άποψη.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Το να μη θες να είσαι όλη μέρα μπροστά σε PC είναι απολύτως σεβαστό. Τα υπόλοιπα που γράφεις δείχνουν κακές ρυθμίσεις, μη optimized περιβάλλον, ή μηχάνημα που δε σηκώνει τέτοιες δουλειές.

 

Αν θέλεις, ανέβασε τις ρυθμίσεις σου να δούμε τι παίζει, κυρίως οι ειδικοί του Cubase.

 

Για preamp με εφέ από αυτά που ανέφερες, εγώ θα έλεγα το POD Go, είναι πολύ σίγουρη επιλογή. Το Headrush εμένα προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου στο χέρι, για Hotone δεν έχω άποψη.

Πολυ ευχαριστως, ισως φανει οτι κατι δε κανω καλα και να γλιτωσω.

Αργοτερα (τωρα βρίσκομαι σε αλλο υπολογιστη) θα ανεβασω μια απεικόνηση με τις ρυμθίσεις

Ποιες χρειάζονται?

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Στην αρχή, θα πρότεινα να αλλάξει κάρτα.

 

Το θέμα είναι ότι του αρέσει το amplitube standalone.

Μέσα στο cubase δεν του αρέσει.

Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ, αλλάζει ο ήχος του σαν vst?

Αν είναι όντως έτσι, κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις, ή τον υπολογιστή όπως λέει ο Bill.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για βάλε πλάτη ρε @Ali Barout παικταρά, γιατί κι εγώ ακόμα είμαι νέοπας στο Cubase. Σκέφτομαι ακόμα αν θα πάω από Reaper σε Cubase Pro, δοκιμάζω το Elements τελευταία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πλάτη να βάλει αν δεν υπάρχει δείγμα

Λέει ο παίκτης δεν του αρέσει.

ΟΚ

τι και γιατί δεν του αρέσει?

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fuZZed είπε

Ποιες χρειάζονται?

 

Κατ' αρχήν άνοιξε ένα amplitube standalone και ένα vst, με τον ίδιο ήχο και πες μας αν αλλάζει ο ήχος.

Γιατί το ένα σου αρέσει και το άλλο όχι?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ, αλλάζει ο ήχος του σαν vst?

Αν είναι όντως έτσι, κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις, ή τον υπολογιστή όπως λέει ο Bill.

Όχι. Την ίδια στρογγυλάδα έχουν τα 0 του amplitube και το ίδιο ευθυτενή είναι τα 1 του είτε σε cubase, είτε σε protools, είτε σε όποιο άλλο DAW. Το θέμα είναι ότι κάποια κομμάτια steinberg κάρτες έχουν πολύ σκ@%@ εισόδους για να βάλεις όργανο καρφί. Κάτι δεν πάει καλά. Impendence matching? Άλλο? Δεν ξέρω. Ξέρω ότι παραπονιέται αρκετός κόσμος, και όχι κόσμος noobάδικος, κόσμος που ξέρει τι καρφώνεις πού και γιατί. Οπότε όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά. Δεν ξέρω αν παρεμβληθεί ένα D.I. αν σώνεται η κατάσταση, αλλά και η πενταλιέρα φαντάζομαι αντίστοιχη πρόθεση έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Όχι. Την ίδια στρογγυλάδα έχουν τα 0 του amplitube και το ίδιο ευθυτενή είναι τα 1 του είτε σε cubase, είτε σε protools, είτε σε όποιο άλλο DAW. Το θέμα είναι ότι κάποια κομμάτια steinberg κάρτες έχουν πολύ σκ@%@ εισόδους για να βάλεις όργανο καρφί. Κάτι δεν πάει καλά. Impendence matching? Άλλο? Δεν ξέρω. Ξέρω ότι παραπονιέται αρκετός κόσμος, και όχι κόσμος noobάδικος, κόσμος που ξέρει τι καρφώνεις πού και γιατί. Οπότε όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά. Δεν ξέρω αν παρεμβληθεί ένα D.I. αν σώνεται η κατάσταση, αλλά και η πενταλιέρα φαντάζομαι αντίστοιχη πρόθεση έχει.

 

Συμφωνώ σε όλα, αλλά λέει ότι του αρέσει ο ήχος standalone, γι' αυτό ρώτησα αν αλλάζει μέσα στο cubase.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το θέμα είναι ότι του αρέσει το amplitube standalone.

Μέσα στο cubase δεν του αρέσει.

Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ, αλλάζει ο ήχος του σαν vst?

Αν είναι όντως έτσι, κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις, ή τον υπολογιστή όπως λέει ο Bill.

ναι, αισθανομαι τον ηχο πιο compressed, πιο στενο, γενικως εχει χαμηλοτερο vol level με αποτελεσμα να φυσαει και να ανεβαζει θορυβο προσπαθωντας να το φερω στη σωστη μιξη. Γενικα οταν περναει απ το cubase ζοριζεται. Προσοχη! δεν εννοω οτι εχω pop ups κ bugs, ο ηχος ειναι ψοφιος.

  • Like 1

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου