Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για εξοπλισμό για recording ηλεκτρικής κιθάρας


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Ali Barout είπε

 

Πρέπει να σιγουρευτείς ότι το καρφί η κιθάρα σου (που είναι μία [1] πηγή mono), μπαίνει και στο κανάλι ως mono, και όχι ως "η αριστερή πλευρά ενός υποτιθέμενου στέρεο σήματος". Εκεί θέλει να διαλέξεις το σωστό bus από πριν, ή να φτιάξεις ένα καινούργιο αν δεν υπάρχει.

Εδω ειναι ενα σημειο που αγνοούσα. Πιθατατα να βρισκεται εκει το πρόβλημα!

Παραθέτω ενα prn scrn με το setting της κιθαρας, και με τη κυματομορφη που κανει record.

Ριξε-χτε μια καλη ματια και πειτε μου αν κανω κατι λάθος.

Ευχαριστωωω

 

AMPLI1.jpg

Επεξεργασμένο από fuZZed
  • Like 1

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω, ενταξει μου φαινεται, mono in σε stereo out, το add track αυτο εκανες ετσι; Κατα τα αλλα ισως να κλιπαρει λιγο η κιθαρα, μηπως εχεις ζουμαρει την κυμματομορφη;

 

 Κατι αλλο: κατω αριστερα στο amplitube, δεν φαινεται στο screenshot, εχει ρυθμιση για το level της εισοδου. Για δες μηπως πρεπει να το τσιμπησεις λιγο απο εκει.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν την εχω ζουμαρει, ειναι οπως εγραψε.

Το οτι ακομα και με τελειως κλειστο το vol pot της καρτας ηχου, ο ηχος ακουγεται ειναι φυσιολογικο???

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fuZZed είπε

Εδω ειναι ενα σημειο που αγνοούσα. Πιθατατα να βρισκεται εκει το πρόβλημα!

Παραθέτω ενα prn scrn με το setting της κιθαρας, και με τη κυματομορφη που κανει record.

Ριξε-χτε μια καλη ματια και πειτε μου αν κανω κατι λάθος.

Ευχαριστωωω

 

AMPLI1.jpg

Σωστός. Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου στείλω.

 

1 ώρα πριν, fuZZed είπε

Το οτι ακομα και με τελειως κλειστο το vol pot της καρτας ηχου, ο ηχος ακουγεται ειναι φυσιολογικο???

Από πού ακούγεται; Άλλο το ρυθμιστικό των ακουστικών, άλλο των ηχείων που φεύγουν πίσω.

 

Για την ιστορία, η διαφορά μεταξύ του ίδιου πρισετ σε mono και stereo track. Είναι αισθητή, και το λέω εγώ που είμαι κουφάλογο σε αυτά.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Από πού ακούγεται;

Ακουγεται κανονικα απο τα ηχεια, ασχετα με το pot των ακουστικων, για το input 2 λεω το οποιο και τελειως κλειστο να εχω, φαινεται να ουδετεροποιειται και η ενταση να ρυθμίζεται αμιγως απο το τα input & output του amplitube. Μου κανει εντυπωση αυτο κ μου φαινεται παραξενο.

Επισης το hi-z προτεινεται να ειναι ενεργο ή όχι?

μια τελευταια ερωτηση.. το blend/mix που προανεφερες που είναι??

να αυτο... παραξενο δεν ειναι που παυει να εχει επίδραση??? Βασικα αμα το ανοιγω δυναμωνει αλλα κ τελειως κλειστο παλι περναει ηχος που παει στα ηχεια🤔

IMG_20230127_223913.jpg

εχει διαφορα το 1 με το 2 που εχω σκιτσαρει?

Χωρίς τίτλο.png

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fuZZed είπε

για το input 2 λεω το οποιο και τελειως κλειστο να εχω, φαινεται να ουδετεροποιειται και η ενταση να ρυθμίζεται αμιγως απο το τα input & output του amplitube. Μου κανει εντυπωση αυτο κ μου φαινεται παραξενο.

Εμένα δεν μου φαίνεται παράξενο. Κι εγώ τέρμα κάτω το έχω το gain όταν καρφώνω κιθάρα στο instrument input.

 

Έχει διαφορά, ναι. Και λύσανε (η steinberg) μια ασάφεια με άλλη ασάφεια. Το πάνω το 1, που λέει hardware input, σου δίνει τις "τρύπες" ας πούμε της κάρτας σου. Το κάτω το 2, σου δίνει να διαλέξεις τα busses που έχεις στήσει στα Audio Connections (F4). Με τη δική σου κάρτα, δεν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά αν είχες π.χ. 8 εισόδους και 8 εξόδους, θα μπορούσες να έχεις ορίσει οποιονδήποτε συνδυασμό για εισόδους και εξόδους. Π.χ. 8 mono ή 4 stereo, ή 4 mono 2 stereo, ή ό,τι άλλο. 

 

Οπότε εσύ θα πηγαίνεις στο hardware input, και θα διαλέγεις την τρούπα στην οποία έχεις καρφώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ, θα το τσεκαρω λιγες μερες κ με αυτα τα settings μηπως κ αλλαξω αποψη. Σχετικα με το hi-z button και το blend /mix?? Εκει? Τι κανουμε?

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hi z είναι και καλά να βλέπει υψηλή αντίσταση στην είσοδο. Υποτίθεται ότι αυτά τα όργανα τα passive που πάνε καρφί σε εισόδους όπως κιθάρες μπουζούκια και τα λοιπά θέλουν hi z. Εμένα το fireface ας πούμε έχει να τικάρεις πεδίο instrument. Τώρα τι ακριβώς συμβαίνει και πως επιδρά η αντίσταση της εισόδου στον ήχο... δεν το γνωρίζω. Δοκίμασέ το με και χωρίς, και διάλεξε αν αλλάζει ο ήχος. Μπορεί να σου φέρει και τη στάθμη λίγο κάτω, και να χρειαστεί τελικά να ανοίξεις ένα τσικ το gain. Μπορεί και όχι.

 

Το blend/mix εγώ το είπα στην αρχή που δεν είχα καταλάβει πιο plugin χρησιμοποιείς. Δεν είδα να έχει blend/mix το amplitube. Άλλα πλαγκιν, π.χ. βάθια, έχουνε, ώστε να μην περνάει όλο το όργανο και να βουτάει μεσα στο βάθος, αλλά να ρυθμίζεις το μίγμα οργάνου/βάθους.

 

Στα guitar sim όμως αμολάς μέσα τον ήχο όλο, ατόφιο, και κάνεις τις όποιες ρυθμίσεις στην αλυσίδα που θα φτιάξεις. (Όπως και στην πραγματικότητα.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fuZZed είπε

Σχετικα με το hi-z button

 

Αν παίζεις καρφί στην κάρτα ήχου (audio interface) έχε το Hi-Z ενεργοποιημένο, αλλιώς μάλλον θα έχεις κακό και πολύ χαμηλό σήμα.

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fuZZed είπε

Οχι δεν την εχω ζουμαρει, ειναι οπως εγραψε.

Το οτι ακομα και με τελειως κλειστο το vol pot της καρτας ηχου, ο ηχος ακουγεται ειναι φυσιολογικο???

Φυσιολογικό είναι, έχει να κάνει και με το πόσο hot είναι οι μαγνήτες της κιθάρας σου. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει με την ibanez μου που έχει dimarzio: οι κυματομορφές στο θεό όποτε γράφω. Το αντίθετο με τη les paul, ωστόσο και για τις 2 το Input gain μου είναι μεταξύ 0 και 1 και ρυθμίζω τα υπόλοιπα(eq, output volume, κλπ) στο plugin.

 

Σχετικά με τα κλικ και το θόρυβο, έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδιο καρφί ή/και να φυσήξεις την υποδοχή 2 της κάρτας ? Πρόσφατα μου έκανε το ίδιο και τελικά απλά δεν είχε καλή επαφή το καλώδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου