Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για εξοπλισμό για recording ηλεκτρικής κιθάρας


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, wh0cares είπε

Δοκίμασε επίσης να αυξήσεις τα samples στο control panel στην καρτέλα studio->studio setup

 

στο 96khz ειμαι και στα 128 buffer size, δε νομιζω να σηκωνει παραπανω το cpu μου

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fuZZed είπε

στο 96khz ειμαι και στα 128 buffer size, δε νομιζω να σηκωνει παραπανω το cpu μου

Πάντως εμένα χτες μου έκανε εντύπωση πόσο βαρύ είναι το Amplitude. Στα 96 έπρεπε να ανέβω στα 256 για μεγάλη σταθερότητα. Μετά άνοιξα ένα βαρύ πρότζεκτ και ήθελε... 2048.🙈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ΠΟΛΥ για τις κατευθύνσεις/απαντησεις σας!!! Τουλαχιστον τωρα ξερω πως να το σεταρω σωστα.

 

*Παρολα αυτα αν καποιος εχει κ καμια προταση σε σχεση με το αρχικο ποστ, δλδ για πεταλιερα ευχαριστως να το συζητησουμε.

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Πάντως εμένα χτες μου έκανε εντύπωση πόσο βαρύ είναι το Amplitude. Στα 96 έπρεπε να ανέβω στα 256 για μεγάλη σταθερότητα. Μετά άνοιξα ένα βαρύ πρότζεκτ και ήθελε... 2048.🙈

Σοβαρα??? ε δε μπορεις να παιξεις ετσι... Μηπως δεν εχεις κανει κατι καλα?? 🤣

ηρθε η σειρα μου να το πω εγω(??) 😂

  • Χαχα 2

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fuZZed είπε

Σοβαρα??? ε δε μπορεις να παιξεις ετσι... Μηπως δεν εχεις κανει κατι καλα?? 🤣

ηρθε η σειρα μου να το πω εγω(??) 😂

Κοίτα, έφερα πάλι το FF400 στο σπίτι, αλλά δεν κοίταξα αν είχαν απάνω το σωστό firewire driver τα win10. Και μπλέ οθόνες έφαγα, και διάφορα έγιναν. Οπότε όντως μπορεί να μη λειτουργούσε σωστά. Αλλά τα 96 πάντα έχουν στυλιάρι. Αν ξέρω ότι κάτι θα βαρύνει αρκετά, πάω για 48 εξαρχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με plugin προσπαθησα στο παρελθον (με διαφορα, amplitube, positive grid bias, guitar rig) αλλα ενω μαρεσει να το ακουω απο αλλους, εμενα δεν μου δινει καλη αισθηση στο χερι οταν παιζω. Μηδεν δυναμικες.

Γιαυτο στο σπιτι παιζω και γραφω με μια line 6 HD500X σε μια καρτα Steinberg UR44 και Cubase.

Tα preset ειναι φυσικα ΓΤΠ και εχω φτιαξει δικα μου.

Στην εγγραφη απενεργοποιω delay και reverb και παιζω με του cubase (delay και reverb παντα στα inserts κοινο για ολα τα tracks να μη βαραινει το συστημα, και αναλογα τα υπολοιπα εφφε, στα sends του track).
Επισης χρησιμοποιω καποια effects του cubase με automation οταν θελω να ανοιγοκλεινουν στην εγγραφη χωρις να ασχολουμαι με footswitches.

Η φαση με την πεταλιερα εχει και το καλο οτι τη χρησιμοποιω και με 4C method στον λαμπατο στα λαιβ και ειναι μεγαλη ανεση (απενεργοποιοντας φυσικα τα amp simulators) για να μη κουβαλαω κανα εργοστασιο με  πεταλια.

Εδω ενα δειγμα για να ξερεις για τι ηχους μιλαω.
 

 


Εδω ανοιγοκλεινουν με automation ολα τα εφφε του κομματιου (ιδιως αυτο το Phaser που ανοιγει μονο οταν παιζω την κενη χορδη για λιγο, μετα στο πρωτο solo εχει ελαφρυ octaver, chorus κλπ)


Εδω βιντεο με το μικροφωνο του τηλεφωνου, με την κιθαρα να ακουγεται απο τα active monitor.


 

Εδω ειναι ενα παλιοτερο λαιβ ελληνικο με 4C method (και 30 κιλα βαρυτερος).
Chorus και Delay απο τη HD500 (την παλιοτερη χωρις το X, καμια διαφορα ηχητικα με την X, απλα εχει μεγαλυτερη επεξεργαστικη δυναμη DSP) σε ενα koch studiotone 20W.
Το mix  του Delay παντα ελεγχομενο με το ποδι στο expression pedal.

 

Eδω εχω γραψει ενα περιεργο μεταλαδικο με positive grid bias
Καθολου δυναμικες, Οσο και να το σκαλισα, δεν απεφυγα το τζιτζικακι. Και σκαλιζω 40 χρονια.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Spyros Delta

Στο 2ο βιδεο, το 80'ς ....παρατηρούσα πότε θα πέσει η στάχτη απο την τσιγάρα....αλλά αν είσαι pro....😁

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

@Spyros Delta

Στο 2ο βιδεο, το 80'ς ....παρατηρούσα πότε θα πέσει η στάχτη απο την τσιγάρα....αλλά αν είσαι pro....😁

Εμένα μου θύμισε ένα είδος μουσικής που δεν είχε επίσημη ονομασία, το λέγανε hair rock, glam rock, poser rock και δεν ξέρω εγώ πως αλλιώς. Κάτι μπάντες στιλ Dokken, Tyketto κλπ που άκουγα στα νιάτα μου. Α ρε χρόνια... (Πάλι καλά που έφυγαν 😅)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε @Spyros Delta

Σε ευχαριστω πολυ για την περιεκτικότατη ανάρτηση σου!

 

Το κομματι με το octaver/harmonizer (το 80s) εμενα μου θυμισε κατι μεταξυ SAGA & PRETTY MAIDS(!!) και σαν κερασακι εφερες και τον Μανωλη που τον εχω σε μεγαλη εκτιμηση αλλα ειδικα τον συγχωρεμενο το προκάτοχο που επαιζαν μαζι..

Με απλα λογια τη συγκεκριμενη πεταλιερα (HD500) την παρουσιασες σε διαφορετικα μουσικα χωραφια και φαινεται πολυ καλη. Το θεμα ειναι βεβαια οτι πλεον δεν υπαρχει στο εμποριο, αλλα το POD GO που σκεφτομαι φανταζομαι θα χει ιδιους αλγοριθμους κ μιας κ κυμαινεται στα ιδια λεφτα προφανως θα ειναι εξισου καλη (?)

Εντυπωση μου κανει που είπες οτι χρησιμοποιείς delay/chorus απο το CB μιας κ γνωριζω οτι αυτες οι πεταλιερες εχουν πολυ καλη αποδοση στα εφφε και αν καπου δεν τα πανε τοσο καλα αυτο ειναι στα amps/cabs.. ομως για να σε βολευει να το κανεις με automation κατι θα ξερεις. Μαλλον θα την εχεις καπου που δε βολευουν τα switces, και γω τη δικη μου πανω σε γραφειο πανω την εχω.

 

Καρφι στο input της καρτας ηχου τη ριχεις, σωστα? Εχει καποιο ξεχωριστο mode για audio interface και αλλο για amp κτλ???

Ξανα ευχαριστω!

  

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου