Προς το περιεχόμενο

Τέντωμα/σπάσιμο δέρματος σε ταμπούρο Mapex


Apostol.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω εδώ και δυο-τρια χρόνια ένα mapex 13x7 black panther blaster.

Το ταμπούρο σαν ήχος είναι άριστο για τα γούστα μου και δεν το αλλάζω με τίποτα.

 

1.5 -2 χρόνια που άρχισα να το κουρδίζω λίγο πιο ψηλά, όλα τα δέρματα που βάζω(είτε remo CS 10mil είτε emperor x είτε evans dry single ply είτε evans double ply) τεντώνουν και "σπάνε" σε μια συγκεκριμένη μεριά του ταμπούρου. Σε αυτή την μεριά οι δυο βίδες που βρίσκονται κοντά, πάντα θέλουν παραπάνω σφίξιμο και κατεπεκταση και οι απέναντι τους πείραγμα, σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Όταν λέω ψηλά εννοώ ότι το κουρδίζω σε μια Λα# περίπου κοντά στα 230hz, τίποτα εξωφρενικό.

Αλλά και τέρμα να το εσφιγκα δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό, δεν το έχω ξαναδεί αυτό σε ταμπούρο.

Το ταμπούρο κουρδίζει στο τέλος και ακούγεται τζάμι αλλά πάντα γίνονται τα παραπάνω.

Το στεφάνι δεν παίζει ρόλο, το έχω γυρίσει σε όλους τους συνδυασμούς και το τέντωμα πάντα γίνεται στο συγκεκριμένο σημείο που είναι αριστερά κάτω από την μέση λίγο πάνω από εκεί που πέφτει το χέρι μας.

 

Υποπτεύομαι ότι δεν είναι σωστά το χείλος φτιαγμένο, οπτικά και με την επαφή στο χέρι δεν φαίνεται τίποτα, αλλά δεν έχω καμία επίπεδη επιφάνεια να το βάλω να δω με φως κάτι.

Bearing edge εχει 45 μοίρες ίσιο στρογγυλεμένο.

Να το προσπαθήσω μόνος δεν το προσπαθώ, το είχα προσπαθήσει σε κάτι παλιά tama που ήταν πολύ ταλαιπωρημένα και τα έκανα σαν τα μουτρα μου, τώρα δεν κουρδίζουν με τίποτα χαχα.

 

1) μου την σπάει που το βλέπω συνέχεια έτσι, και 2) μπορεί αν έρθει στα ίσια να ακούγεται ακόμα καλύτερα

 

Σκέφτομαι να το στείλω του Γαβρίλου να ξανακάνει το χείλος, από ότι γνωρίζω είναι ο μόνος που αναλαμβάνει επισκευές. Γνώμες?

Από την άλλη και όπως είναι τώρα μια χαρά παίζει, μόνο που όσο ξεκουρδίζει και το ξανασφιγκω τόσο μεγαλώνει το τέντωμα, οπότε τραβάει πολύ δύναμη εκεί και τεντώνει το δέρμα σε εκείνο το σημείο.

 

Φώτο αριστερά από μια σχεδόν καινούρια Remo CS που είναι πάνω τώρα, και δεξιά μια evans genera double ply:

20230130_154740.thumb.jpg.fbc957f3e7bab2306a3b01f9cb09bf84.jpg20230130_154828.thumb.jpg.70ef5253bb6c17d75eac1951bb63b5c8.jpg

 

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού είναι οι drummer, οεο; @Superfunk, κάποιος;

 

15 ώρες πριν, Apostol. είπε

Υποπτεύομαι ότι δεν είναι σωστά το χείλος φτιαγμένο

Μάλλον. Ο κόθρος κάθεται φλατ στο τραπέζι ή τραμπαλίζεται; Κανά τζιτζιμούσι δεν έχεις να του βάλεις όταν αλλάζεις δέρμα, μήπως μαλακώσει το σκάλωμα;

 

https://www.thomann.de/gr/drumdial_ddbec_bearing_edge_conditioner.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Πού είναι οι drummer, οεο; @Superfunk, κάποιος;

 

Μάλλον. Ο κόθρος κάθεται φλατ στο τραπέζι ή τραμπαλίζεται; Κανά τζιτζιμούσι δεν έχεις να του βάλεις όταν αλλάζεις δέρμα, μήπως μαλακώσει το σκάλωμα;

 

https://www.thomann.de/gr/drumdial_ddbec_bearing_edge_conditioner.htm

Μπα αυτά τα ματζούνια είναι για συντήρηση-μαλάκωμα του bearing edge για καλύτερη εφαρμογή του δέρματος κλπ.

Επιφάνεια αν δεν έχεις (που δεν έχω) τελείως επίπεδη δεν βγάζεις κανένα συμπέρασμα, μπορεί να είναι τέλειο και πάλι να κάνει τραμπάλα.

Μίλησα ήδη με Γαβρίλο, θα του το στείλω να το δει και θα δούμε.

Πάντως ότι έχει κάποιο πρόβλημα, έχει, δεν γίνεται όλα τα δέρματα που έχω αλλάξει να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Πάντως ότι έχει κάποιο πρόβλημα, έχει, δεν γίνεται όλα τα δέρματα που έχω αλλάξει να κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Κι εμένα, που είμαι φίλος ντραμίστα, λογικός μου φαίνεται ο συλλογισμός.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .Το πιο πιθανο ειναι να φταιει και το στεφανι.Αυτα παιρνουν μερικες φορες απο το κακο/μονπαντο κουρδισμα.Σωστα το στελνεις στο Γαβριλο.Στειλτου ομως και το στεφανι.Μου εχει τυχει μια φορα να μου δωσουν ταμπουρο για επισκευη και ηταν το στεφανι ( Die cast) το εφερα στα ισια του με ξυλινη μεγγενη επιπλοποιου 

που ειχα στο ξυλουργειο του πεθερου μου.Δεν ειναι η δουλεια μου να επισκευαζω τυμπανα αλλα μια μεγαλη (τροπος του λεγειν ) επιφανεια πχ ενα τραπεζι δεν εχεις ; να δεις αν χανει ο κοθρος η το στεφανι !!υποψη οτι ολα τα τυμπανα ανεξαρτητου μαρκας στους κοθρους εχουν καπου και την αχιλλειο πτερνα τους!!Ειναι χειροποιητα βλεπεις .Ολοι οι κοθροι δουλευονται με γυαλοχαρτα η τριβεια με προσοχη για να μην ''παρουν παραπανω μοιρες''

Αλλα ΟΣΟ ΝΑΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΧΕΡΙ ειναι ο βασικος φιναλιστας.Επισης οταν κουρδιζουμε δεν πολυκοιταμε τις νοτες στο κουρδιστηρι .Κουρδιζουμε με το αυτακι μας και αν εχουμε αμφιβολια τοτε βαζουμε και το κουρδιστηρι .Στα τυμπανα μετραει ο ηχος και η  τονικη αποσταση  του ενος απο το αλλο.Συνηθως σε μικρα σετ κουρδιζουμε σε τριτες η και πεμπτες αναλογα με τον ογκο καθε τυμπανου ,τι μεμβρανες χρησιμοποιουμε κλπ.Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pericles είπε

Καλησπερα .Το πιο πιθανο ειναι να φταιει και το στεφανι.Αυτα παιρνουν μερικες φορες απο το κακο/μονπαντο κουρδισμα.Σωστα το στελνεις στο Γαβριλο.Στειλτου ομως και το στεφανι.Μου εχει τυχει μια φορα να μου δωσουν ταμπουρο για επισκευη και ηταν το στεφανι ( Die cast) το εφερα στα ισια του με ξυλινη μεγγενη επιπλοποιου 

που ειχα στο ξυλουργειο του πεθερου μου.Δεν ειναι η δουλεια μου να επισκευαζω τυμπανα αλλα μια μεγαλη (τροπος του λεγειν ) επιφανεια πχ ενα τραπεζι δεν εχεις ; να δεις αν χανει ο κοθρος η το στεφανι !!υποψη οτι ολα τα τυμπανα ανεξαρτητου μαρκας στους κοθρους εχουν καπου και την αχιλλειο πτερνα τους!!Ειναι χειροποιητα βλεπεις .Ολοι οι κοθροι δουλευονται με γυαλοχαρτα η τριβεια με προσοχη για να μην ''παρουν παραπανω μοιρες''

Αλλα ΟΣΟ ΝΑΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΧΕΡΙ ειναι ο βασικος φιναλιστας.Επισης οταν κουρδιζουμε δεν πολυκοιταμε τις νοτες στο κουρδιστηρι .Κουρδιζουμε με το αυτακι μας και αν εχουμε αμφιβολια τοτε βαζουμε και το κουρδιστηρι .Στα τυμπανα μετραει ο ηχος και η  τονικη αποσταση  του ενος απο το αλλο.Συνηθως σε μικρα σετ κουρδιζουμε σε τριτες η και πεμπτες αναλογα με τον ογκο καθε τυμπανου ,τι μεμβρανες χρησιμοποιουμε κλπ.Ελπιζω να βοηθησα.

Καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση,

προβλημα με στεφανια ειχα σε αλλα τυμπανα κατα καιρους και εχω αλλαξει καμποσα.Το πρωτο που σκεφτηκα φυσικα ηταν αυτο. Αλλα το στεφανι εκτος απο οτι δεν παιζει καθολου σε ενα τραπεζι (αν και αυτο δεν λεει κατι γιατι το τραπεζι δεν flat) αν ειχε προβλημα καθε φορα που αλλαζα δερμα και με δεδομενο οτι περιεστρεφα, θα εμφανιζοταν αλλου το προβλημα οχι παντα σε εκεινο το σημειο. Οποτε δεν ειναι το στεφανι κατα την αποψη μου + οτι ειναι καλη ποιοτητα σαν στεφανι. Μπορει βεβαια να κανω και λαθος, θα δειξει.

 

Τραπεζι και μεγαλη επιφανεια εχω και στο παρελθον ειχα προσπαθησει μονος μου να φτιαξω με το χερι κατι παλια tama και τα εκανα χαλια. Αν δεν ειναι τελειως φλατ η επιφανεια δεν κανεις και πολλα, ακομα και να περιστρεφεις το τυμπανο, τουλαχιστον εκει εχω καταληξει εγω γιατι το εχω προσπαθησει. Ισως βεβαια να ηταν και η αγνοια μου, το θεμα ειναι δεν θα το προσπαθουσα ποτε σε αυτο το τυμπανο δεν ειναι του πεταματου, ουτε τα ξυλα ουτε τα στεφανια.

 

Σιγουρα εχει καποια ατελεια οπως λες γιαυτο και το εστειλα σημερα του Γαβριλου ολοκληρο με το κουρδισμα μου.

Οσον αφορα το κουρδισμα τα τομ τα κουρδιζω σε πεμπτες.

Το ταμπουρο (και ειδικα το συγκεκριμενο) εχω καταληξει να το κουρδιζω εκει, γιατι εκει μαρεσει ο ηχος του και τυχανει να ειναι σε κοντα σε μια λα#, δεν το κουρδιζω σε λα# απλως τυχανει να πεφτει εκει, (η συγκεκριμενη λα# ειναι 233 εγω το κουρδιζω 230-231). η συχνοτητα αυτη δεν ειναι αυτοσκοπος, απλως τις πρωτες φορες που πειραματιζομουν βρηκα που μου αρεσει και με το κινητο με ενα frequency analyzer βρηκα ποια συχνοτητα ειναι.

Τωρα καθε φορα που αλλαζω δερμα(ή ξανακουρδιζω μετα απο καιρο) κουρδιζω εννοειται με το αυτι και χερι οπως ξερουμε ολοι, αλλα οταν ξερω οτι φτανω εκει κοντα που θελω βαζω το κινητο ή ενα μικροφωνο στο daw και βλεπω ποσο θελει ακομα για να παει εκει που το θελω. Με μικρες κινησεις ομοιομορφα σε ολες τις βιδες το φερνω εκει ακριβως που ηταν την προηγουμενη φορα, δεν καθομαι ωρες να το βρω, μεσα σε 5 λεπτα ειμαι εκει που ξερω οτι μαρεσει. Το ιδιο και με τα τομ.Ειδικα οταν ξεκουρδιζουν απο το κοπανημα η απο την θερμοκρασια.

 

Κατα την αποψη μου ο πιο γρηγορος και επαναληψιμος τροπος να κουρδισεις.

Βεβαια προυποθετει να εχεις εμπειρια, να ξερεις τα βασικα και πως να κουρδισεις αρχικα.

Ειμαι σιγουρος οτι οπως εγω ετσι και εσεις και οσοι ψιλοασχολουνται εχουμε φαει ωρες με τα κουρδισματα.

 

Με τα τομ δεν ειχα ποτε προβλημα, στο ταμπουρο ομως ενω τελικα ερχοταν, οι βιδες που ειναι κοντα στην μερια που τεντωνει ηθελαν παραπανω σφιξιμο σε σχεση με τις υπολοιπες για ερθουν ολες στον ιδιο τονο. Ισως γιαυτο να τεντωνει-κατι γινεται με το bearing edge σφιγκω παραπανω για να ισορροπησει και τεντωνει.

 

Anyways το εχω στειλει ηδη του Γαβριλου πακετο θα μου πει τι γινεται και θα ενημερωσω.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου