Προς το περιεχόμενο

Κατι διαφορετικο


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Φοβερός όπως πάντα Σπύρο, δείχνεις πώς είναι να έχει κανείς feel πάνω στην ηλεκτρική κιθάρα.

 

Και όλα αυτά με Cubase 5 και POD HD500. Κανονική σφαλιάρα έφαγα χθες που πρωτοείδα το thread, μιας και τώρα τελευταία πιο πολύ χρόνο περνάω σε sound selection, παρά σε παίξιμο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα άλλη μια ώρα, και άλλη μία το μεσημέρι, (σύνολο 4 ώρες) να ψάχνω πως θα φτιάξω ήχο. Ξήλωσα τον HT1 και επανέφερα τον vox mv50, ο οποίος χάνει σε αίσθηση, αλλά κερδίζει σε cab emulation. Σταματάω εδώ διότι λίγο ακόμα και θα παραγγείλω πεταλιέρα.

 

 

 

 

 

(Σπύρο, ελπίζω να μου επιτρέπεις που ανεβάζω και εγώ ένα take, αλλα από χθες βράδυ με στοίχειωσες με το βίντεο αυτό 😁. Δεν θέλω να σου πάρω τη δουλειά, αλλά με ενέπνευσες να ανεβάσω τα ηχητικά μου στανταρ, καθώς τα παιχτικά δεν ανεβαίνουν😄)

 

Πάω να κάτσω στον καναπέ τώρα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Έφαγα άλλη μια ώρα, και άλλη μία το μεσημέρι, (σύνολο 4 ώρες) να ψάχνω πως θα φτιάξω ήχο. Ξήλωσα τον HT1 και επανέφερα τον vox mv50, ο οποίος χάνει σε αίσθηση, αλλά κερδίζει σε cab emulation. Σταματάω εδώ διότι λίγο ακόμα και θα παραγγείλω πεταλιέρα.

 

 

 

 

 

(Σπύρο, ελπίζω να μου επιτρέπεις που ανεβάζω και εγώ ένα take, αλλα από χθες βράδυ με στοίχειωσες με το βίντεο αυτό 😁. Δεν θέλω να σου πάρω τη δουλειά, αλλά με ενέπνευσες να ανεβάσω τα ηχητικά μου στανταρ, καθώς τα παιχτικά δεν ανεβαίνουν😄)

 

Πάω να κάτσω στον καναπέ τώρα...

Αν δεν ψαξεις, δεν βρισκεις. Καλα κανεις και ψαχνεις ηχους.

Κι εγω ετσι εμαθα, ψαχνονταςμε τις ωρες.
Οταν πηρα το πρωτο μου πολυεφφε στα 90΄s ενα SGX2000 exress της ART (το οποιο το εχω ακομα μαλιστα και το χρησιμοποιω με τον JCM στη λουπα για τα εφφε του), εφαγα ενα μηνα 8 ωρες την ημερα να το ξεκοκκαλισω.
Απλα εγω ειχα ενα ηχο στο μυαλο μου ηδη (δεν ξερω πως ειχε φυτευτει εκει), και εψαχνα πως θα τον βγαλω απο  τα μηχανηματα.

Επισης κοιταγα να κουμπωνει και με το παιξιμο μου.


ΥΓ. Βαλε πιο δυνατα την κιθαρα στη μιξη. Μη ακους τι λενε οι ηχοληπτες 😁
Αν τους ακουγε ο Hendrix. σημερα θα παιζαμε ακομα ακορντακια.
Οταν κανεις σολο, να σκεφτεσαι την ενταση που εχει η φωνη στη μιξη. Παιρνεις τη θεση της εκεινη την ωρα.
ΥΓ2 εβαλες bass octaver? Αν ναι, ανεβασε το λιγο. (Απο Delay καλα το ακουω, μπολικο).

Ωστοσο αν ανεβασεις την ενταση του octaver, μπορει να ακουστει χωρις να το ανεβασεις.
Βασικα δεν θελεις να ακουστει, βλακειες λεω, να σου δωσει ογκο θελεις, χωρις να καταλαβαινει ο ακροατης οτι το εχεις βαλει. Ογκος μου λειπει στον ηχο σου, αλλα αυτο μπορει να διορθωθει με το ανεβασμα της γενικης εντασης της κιθαρας στη μιξη , οπως ειπα.
Tip: το EQ (ειτε στο ενισχυτη, ειτε σαν πεταλι/εφφε, ειτε και λιγο στο cubase) κανει την περισσοτερη δουλεια. Νομος.

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.

 

Επισης το backing track το ακουω μονοφωνικο, κατι που σου παιρνει το "χωρο" της κιθαρας στο κεντρο.

Δοκιμασε με αυτο (το εχω κανει μισο τονο κατω απο το original σε Am για να "σοναρει" το οργανο)
Δεξι κλικ και "αποθηκευση ηχου ως"

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει low octaver και προσπάθησα να ακουστώ στο μιξ με την ίδια ένταση που ακούγεσαι εσύ.

Το backing που έβαλα ήταν σχεδόν το ίδιο το δικό σου, και το πήγα σε μισό τόνο κάτω, όπως το έκανες και εσύ (είπαμε, προσπάθησα να σε αντιγράψω). Δεν ξέρω γιατί ακούγεται μονοφωνικά.

 

Ψηλώνω λίγο το octaver και βάζω το δικο σου backing, μπας και αλλάξει κάτι με τον ογκο. Το δικό σου λες και σπρώχνει μεγάφωνο στην αρχή. Έχει πολύ όγκο και μπάσο, κάτι που δεν μπορώ να δώσω, καθώς η προσομοίωση καμπινας του ενισχυτή δεν το επιτρέπει. Έχω πειράξει αρκετά το eq αλλά τίποτα.

Εν τέλει έβαλα το δικο σου backing, και ακούγεται όντως πιο ωραία.

 

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Έχω βάλει low octaver και προσπάθησα να ακουστώ στο μιξ με την ίδια ένταση που ακούγεσαι εσύ.

Το backing που έβαλα ήταν σχεδόν το ίδιο το δικό σου, και το πήγα σε μισό τόνο κάτω, όπως το έκανες και εσύ (είπαμε, προσπάθησα να σε αντιγράψω). Δεν ξέρω γιατί ακούγεται μονοφωνικά.

 

Ψηλώνω λίγο το octaver και βάζω το δικο σου backing, μπας και αλλάξει κάτι με τον ογκο. Το δικό σου λες και σπρώχνει μεγάφωνο στην αρχή. Έχει πολύ όγκο και μπάσο, κάτι που δεν μπορώ να δώσω, καθώς η προσομοίωση καμπινας του ενισχυτή δεν το επιτρέπει. Έχω πειράξει αρκετά το eq αλλά τίποτα.

Εν τέλει έβαλα το δικο σου backing, και ακούγεται όντως πιο ωραία.

 

 

 

 

 

 

Θα το ακούσω όταν γυρίσω σπίτι το απόγευμα στα ηχεία και θα σου πω.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κάνετε έτσι ρε παιδιά, σιγά τον πολυέλαιο.

 

 %CF%83%CE%B5%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%BB%CE%

 

 

 Σπύρος παικταράς, αυτό το κούρδισμα με τα δάκτυλα είναι που κάνει τους παικταράδες.

 

 Ξέρεις τι θα ήθελα όμως; Αυτήν την ψιλή νότα με κάνα pinch harmonic, γιατί και η Σία με αρμονική τη βγάζει 😆

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ξέρεις τι θα ήθελα όμως; Αυτήν την ψιλή νότα με κάνα pinch harmonic, γιατί και η Σία με αρμονική τη βγάζει 😆

Αμ δεν το σκέφτηκα όταν σχεδίαζα πως θα το παιξω? Αλλά το ξέχασα στην εκτέλεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου