Προς το περιεχόμενο

Με ενοχλεί η μουσική που ακούω έξω.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάνε πολλά χρόνια που έχω περιορίσει τις εξόδους μου (νυχτερινές,  απογευματινές  και πρωινές).

Ο Βασικότερος λόγος είναι ότι τις βαρέθηκα.

Αυτό δε που με ενοχλεί περισσότερο από όλα , σε αυτούς τους χώρους συνάθροισης (ας τους πω έτσι- και  φυσικά στο γυμναστήριο)   , είναι η μουσική που ακούγεται.

Τόσο η ένταση αυτής  αλλά όσο και το είδος αυτής.

Και τα συμπεριλαμβάνω όλα, και τα μοντέρνα (πως τα λένε) και τα παλιότερα ροκ - ποπ- blues-jazz.....όλα.

Με ενοχλούν πραγματικά όλα, θα ήθελα δηλαδή να μην υπήρχαν στον χώρο.

 

Το περίεργο όμως σε όλα αυτά είναι ότι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μουσική που δεν με ενοχλεί, η μοναδική μουσική που με χαλαρώνει  όταν την ακούω έξω είναι τα Ελληνικά Λαϊκά , μέχρι και τα 80's (κυρίως λόγω Στράτου Διονυσίου)....και το περίεργο είναι ότι ΠΟΤΕ μου δεν άκουγα τέτοια μουσική.

Επίσης οι χώροι που παίζουν τέτοια μουσική, μου αρέσουν και αισθητικά, σε αντίθεση με τις βλαχοπολυτέλειες των άλλων χώρων και της άλλη μουσικής......που μόνο γελοίοι μου φαίνονται (οι χώροι).

 

Τό  παθε και κάνας άλλος αυτό ή μόνο εγώ είμαι ψυχιατρικός; 🤪

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε κυκλοφορώ έξω, έχω σχεδόν μόνιμα τα ακουστικά και ακούω μουσική από το κινητό (αυτά δλδ που έχω επιλέξει στην εκάστοτε χρονική περίοδο). Ακυρώνω κάθε είδους θόρυβο, ακόμα και τις άναρθρες κραυγές των ανθρωποειδών που έχουν καταλάβει τον πλανήτη. Όσο για αυτό που αποκαλούν μουσική αυτά τα ανθρωποειδή, επειδή είναι από τα χειρότερα βασανιστήρια που μπορεί να με υποβάλει κάποιος, αν βρεθώ σε τέτοιο χώρο, όπου φύγει, φύγει. Από Ελληνική μουσική, μέχρι 50's...αλλοιως πάλι όπου φύγει, φύγει, λόγω του ότι τα μετέπειτα που αντέχει το νευρικό μου σύστημα και δεν γυρνάω σε Hulk, δεν παίζονται πουθενά.
Συμπέρασμα: δεν είσαι μόνος σου 🤣
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Pavloz είπε

Όποτε κυκλοφορώ έξω, έχω σχεδόν μόνιμα τα ακουστικά και ακούω μουσική από το κινητό (αυτά δλδ που έχω επιλέξει στην εκάστοτε χρονική περίοδο).
 

Τα ακουστικά δεν τα αντέχω ούτε .......στο studio αν κάνω δουλειά.

Αυτή ακριβώς η απομόνωση με ενοχλεί, άσε που αισθάνομαι ότι χάνω την ισορροπία μου (κυριολεκτικά)  με τα ακουστικά (εξηγείται επιστημονικά).....και δεν μπορώ να καταλάβω πως τρέχουν με ακουστικά , εγώ θα έπεφτα κάτω.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, LK said:

Τα ακουστικά δεν τα αντέχω ούτε .......στο studio αν κάνω δουλειά.

Αυτή ακριβώς η απομόνωση με ενοχλεί, άσε που αισθάνομαι ότι χάνω την ισορροπία μου (κυριολεκτικά)  με τα ακουστικά (εξηγείται επιστημονικά).....και δεν μπορώ να καταλάβω πως τρέχουν με ακουστικά , εγώ θα έπεφτα κάτω.

...είναι που με έχει σώσει...αλλοιώς θα ήμουν φυλακή για..."ζωοκτονία" εκ προμελέτης...
Υπογραφή: ο γεροπαράξενος στριμμένος της γειτονιάς σας...🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη είμαι κι εγώ για ψυχίατρο αλλά όχι ακριβώς όπως εσύ. Εγώ έχω ένα αυτιστικό χαρακτηριστικό όπου μου είναι πολύ δύσκολο να απομονώσω τη μουσική που ακούγεται κάπου και να την αντιληφθώ ως background music. Δηλαδή οπουδήποτε έξω παίζει μουσική, οποιουδήποτε είδους και σε όποια ένταση, μου αποσπά απολύτως την προσοχή και δεν μπορώ να κάνω focus αρκετά σε κάτι άλλο. Δεδομένου αυτού, όταν βγαίνω για διασκέδαση (πολύ σπάνια κι εγώ πια), προτιμώ πάντα χώρους χωρίς μουσική αν γίνεται, αλλιώς μου είναι δύσκολο να επικοινωνήσω.

 

Επίσης περνάω περιόδους όπου όλες ανεξαιρέτως οι μουσικές με ενοχλούν και δε θέλω να ακούω εκούσια ή ακούσια τίποτα. Χρειάζεται ξεκούραση ο εγκέφαλος υποθέτω και μου βγαίνει σε ακραία αντίδραση.

  • Like 4
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, LK είπε

Πάνε πολλά χρόνια που έχω περιορίσει τις εξόδους μου (νυχτερινές,  απογευματινές  και πρωινές).

Ο Βασικότερος λόγος είναι ότι τις βαρέθηκα.

Αυτό δε που με ενοχλεί περισσότερο από όλα , σε αυτούς τους χώρους συνάθροισης (ας τους πω έτσι- και  φυσικά στο γυμναστήριο)   , είναι η μουσική που ακούγεται.

Τόσο η ένταση αυτής  αλλά όσο και το είδος αυτής.

Και τα συμπεριλαμβάνω όλα, και τα μοντέρνα (πως τα λένε) και τα παλιότερα ροκ - ποπ- blues-jazz.....όλα.

Με ενοχλούν πραγματικά όλα, θα ήθελα δηλαδή να μην υπήρχαν στον χώρο.

 

Το περίεργο όμως σε όλα αυτά είναι ότι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μουσική που δεν με ενοχλεί, η μοναδική μουσική που με χαλαρώνει  όταν την ακούω έξω είναι τα Ελληνικά Λαϊκά , μέχρι και τα 80's (κυρίως λόγω Στράτου Διονυσίου)....και το περίεργο είναι ότι ΠΟΤΕ μου δεν άκουγα τέτοια μουσική.

Επίσης οι χώροι που παίζουν τέτοια μουσική, μου αρέσουν και αισθητικά, σε αντίθεση με τις βλαχοπολυτέλειες των άλλων χώρων και της άλλη μουσικής......που μόνο γελοίοι μου φαίνονται (οι χώροι).

 

Τό  παθε και κάνας άλλος αυτό ή μόνο εγώ είμαι ψυχιατρικός; 🤪

 

Αν τα έγραφα εγώ θα με έλεγαν γεροπαράξενο. 😜

Κι εμένα μ' ενοχλεί η μουσική πολλές φορές και ιδιαίτερα σε μπαρ και αστειατόρια μιας και ανεβάζει ακούσια τον περιβάλλοντα θόρυβο αφού όλοι προσπαθούν να μιλήσουν δυνατότερα για να ακουστούν κι έτσι έχεις μια ωραία οχλαγωγία. Δεν μπορώ...

Μόνο στο ΑΒ σιγοτραγουδάω πότε πότε.😄

 

ΥΓ Καζαντζίδης, Γαβαλάς και σία, πάντα ευπρόσδεκτοι.

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Επίσης περνάω περιόδους όπου όλες ανεξαιρέτως οι μουσικές με ενοχλούν και δε θέλω να ακούω τίποτα.

 

Αυτό ακριβώς μου συμβαίνει κι εμένα.

7 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Μόνο στο ΑΒ σιγοτραγουδάω πότε πότε.😄

 

Τι είναι το ΑΒ?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να παίζουμε μουσική παντού έχει ασθενήσει το όλο αισθητηριακό του πράγματος. Πας για καφέ να παραγγείλεις, μουαική. Πας να αγοράσεις ραπανάκια, μουσική. Πας σε γυμναστήριο, μουσική. Πας στην παραλία να κάνεις ένα μπάνιο, μουσική. Πας να αγοράσεις παπούτσια, μουσική. Ρούχα, μουσική. Πας σε ένα λάιβ να ακούσεις, ρε ένας π0@5#ς να μην μπορεί να βάλει γλώσσα μέσα να ακούσεις;😂

 

Αλλά πώς να βάλει γλώσσα μέσα. Αφού όλη μέρα άκουγε μουσική.

  • Like 2
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου