Προς το περιεχόμενο

Με ενοχλεί η μουσική που ακούω έξω.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το καλύτερο που έχω δει είναι στην Ισπανία, που δεν έχουν μουσική στα μπαράκια. Πίνεις λοιπόν σε μια ωραία ησυχία, όλοι μιλάνε χαλαρά και διασκεδάζουν χωρίς 110 db, η γειτονιά είναι ήσυχη.. 

 

Και μετά από τόση ησυχία και ομορφιά, μπαίνεις σε ένα μαγαζί που έχει ζωντανή μουσική.. και θυμάσαι την ομορφιά της μουσικής ξανά!

 

Είναι αστείο στην Ελλάδα ότι ξοδεύουν τόσα €€ για την κάθε λεπτομέρεια στα μαγαζιά, και η μουσική μετά συνήθως είναι ότι να ναι. Και αυτό το έθιμο να ακούς ταυτόχρονα μουσικές από πολλά μαγαζιά  είναι το εθνικό μας Χάι! :)

 

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι μόνος...

 

Είμαστε τόσο φορτωμένοι από την τρέλα της πόλης και τον αγώνα της καθημερινότητας, που βγαίνοντας έξω το μόνο που ζητάμε είναι η ηρεμία μας. Για αυτό η κάθε είδους μουσική, ακόμα κι αυτή που αγαπάμε, μπορεί να μας ενοχλήσει.

 

Προσωπικά, έχω βρει ακόμα και τα λατρεμένα μου jazz standards ενοχλητικά, παρότι παίζονταν σε ένταση ψιθύρου σε ένα πανέμορφο beach bar σε ειδυλλιακή παραλία επαρχίας, καθώς δεν με άφηναν να απολαύσω το κύμα που έσκαγε στην άμμο...

Επεξεργασμένο από stamkosk
  • Like 3

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πλέον μιλάμε όχι για ηχορύπανση αλλά για μουσικορύπανση. Θα συμφωνήσω λίγο-πολύ με όλους. Και εμένα με κουράζει όλο αυτό και πιάνω τον εαυτό μου να ψάχνει στο ραδιόφωνο για κλασική, για εκπομπές λόγου (της προκοπής) και για πράγματα εκτός της γενικότητας.

 

Αυτό με την Ισπανία πολύ μου άρεσε. Πρέπει να απλοποιήσουμε και να συγκεκριμενοποιήσουμε την  πληροφορία για να την διαχειριζόμαστε καλύτερα - και βασικά για να την απολαμβάνουμε. 

  • Συμφωνώ 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι να λέμε τώρα εδώ πέρα για τον LK μας... Ας αφήσουμε να τα πει ο καλλιτέχνης 😎

 

 

 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jet72 είπε

μουσικορύπανση

 

Πολύ εύστοχη λέξη. Αν το σκεφτούμε λίγο βαθύτερα, το ότι μουσική υπάρχει παντού πλέον, είναι μια στέρηση ελευθερίας για κάποιον που θέλει να επιλέγει τι μουσική ακούει και πότε θα την ακούει. Αντ' αυτού κι επειδή η ακοή μας δεν έχει on/off, μας επιβάλλεται να ακούμε οτιδήποτε και παντού.

 

Γι' αυτό και προσωπικά έγραφα στο άλλο θέμα σχετικά με την οδήγηση, ότι  απολαμβάνω να οδηγώ ακόμα και μέσα στην Αθήνα. Και αυτό γιατί ενώ βρίσκομαι σε δημόσιο χώρο και όχι κλεισμένος στο σπίτι μου, μπορώ να ακούω ό,τι θέλω ή και τίποτα αν το επιλέξω.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες, όταν πηγαίνουμε Ουαλία τα Χριστούγεννα με την γυναίκα για να δει την οικογένειά της και πηγαίνουμε για πρωινό ή καφέ ή μπύρα σε τοπικές pub ή καφετέριες δεν υπάρχει καθόλου μουσική (και αν υπάρχει, είναι ανεπάισθητη, σε ένταση ψιθύρου). Βέβαια ακούγεται το ''μπλα μπλα μπλα'' του κόσμου τριγύρω που ίσως εδώ η ύπαρξη μουσικής το κάνει λιγότρο αισθητό.

 

Εδώ πάντως όταν βγαίνω συνήθως είναι σε υπαίθριους χώρους (μιας και εδώ έχουμε καλό καιρό) οπότε η ύπαρξη μουσικής δεν με ενοχλεί και τόσο. Μόνο στο γυμναστήριο με χαλάει μιας και εκεί δεν μπορώ να την αποφύγω.

 

Όταν πηγαίνω σε μπαρ-κλαμπ της αρεσκείας μου, εκεί όχι μόνο δεν με ενοχλεί η μουσική αλλά είναι και απαραίτητη. Αρκεί να είναι λογική η ένταση, δεν χρειάζεται να είναι εκκωφαντική..

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/2/2023 στις 7:01 ΜΜ, LK είπε

Τό  παθε και κάνας άλλος αυτό ή μόνο εγώ είμαι ψυχιατρικός; 🤪

Δουλεύω σε γνωστό club της παραλιακής, πονάνε τα αυτιά μου και τα μάτια μου μαζί 😁😁

Ο κόσμος δεν έχει την παραμικρή τριβή με τη μουσική, ότι σερβίρεις το τρώει!

Και μην κάνεις και πεις τίποτα σαν, "Τι είναι αυτά που ακούμε πάλι", πέφτουν να σε φάνε.

Γενικά το θέμα μουσική-έξω είναι πονεμένη ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως... Jazz bar με απαλή μουσική instrumental... Να γαργαλάει τα αυτιά ενώ συζητάς; Αγαπώ...

Επεξεργασμένο από Nekkon
  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να δω...

 

Συχνάζω σε τέσσερα όλα κι όλα μαγαΖα.

 

Ένα κρασοπΟυλιο (γουαιν μπαρΖ τα λένε στο Παγκράτι): ΔΕΝ βάζει καθόλου μουσική.

 

Ενα καφενέ : ΔΕΝ βάζει καθόλου μουσική

 

Ένα τσιπουραδικο: ΔΕΝ βάζει καθόλου μουσική

 

Ένα κεμπαμπτζιδικο: Βάζει μόνο Τολη, Στράτο και Στέλιο και πότε πότε λίγο Πίτσα,Ρίτα και Μαρινέλλα.

 

Δεν έτυχε, πέτυχε.

 

btw την προηγούμενη εβδομάδα γιόρταζε ένας φιλοΟΥζ και πήγα να του ευχηθώ σε ένα μπαρ στο Χαλάνδρι,εκτός από το άθλιο της περιοχής (σαν το Καράτσι ήταν πως ζει κόσμος εκεί;) η 60λεπτη παραμονή μου στο μπαρΖ ήταν η χειρότερη εμπειρία που έχω ζήσει τα τελευταία 20 έτη.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Κάτσε να δω...

 

Συχνάζω σε τέσσερα όλα κι όλα μαγαΖα.

 

Ένα κρασοπΟυλιο (γουαιν μπαρΖ τα λένε στο Παγκράτι): ΔΕΝ βάζει καθόλου μουσική.

 

Ενα καφενέ : ΔΕΝ βάζει καθόλου μουσική

 

Ένα τσιπουραδικο: ΔΕΝ βάζει καθόλου μουσική

 

Ένα κεμπαμπτζιδικο: Βάζει μόνο Τολη, Στράτο και Στέλιο και πότε πότε λίγο Πίτσα,Ρίτα και Μαρινέλλα.

 

Δεν έτυχε, πέτυχε.

 

 

Τα παραπανω για Αθηνα φυσικα. Στο Βερολίνο ευτυχώς τα καφέ και τα εστιατόρια σπάνια βάζουν μουσική ενώ το μόνο μπαρ που πάω είναι του Bunny (άλλος Μπανι ινε αφτος @dimsonic,ένας εβδομηνταρης με 80s BMW 750 που ακόμα και το καλοκαίρι φοράει λαμε κοστούμια με φουλαρι) που παίζει μονο ΑΒΒΑ και ΜπονιΕμ και ο νεότερος πελάτης είναι 89 ετών.

 

Παραδεισος....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου