Προς το περιεχόμενο

Με ενοχλεί η μουσική που ακούω έξω.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ, αν εξαιρέσεις το καφενείο όπου παίζω χαρτιά  και το καφενείο που είναι απέναντι από το γραφείο μου και παίρνω καφέ (όπου δεν κάθομαι- απλά παίρνω καφέ) ούτε θυμάμαι από πότε έχω να βγω έξω.

Τα δύο αυτά καφενεία είναι ΚΑΦΕΝΕΙΑ.

Όπως τα ξέρουμε από το 1980 (από τότε είναι άλλωστε)

Ούτε "σύγχρονα" καφενεία, ούτε "παραδοσιακά" καφενεία .....ούτε "καλλιτεχνικά " καφενεία ξέρω γω.

 

Μου φαίνεται τόσο αστείο δε πλέον,ν που βγαίνουν έξω οι άνθρωποι, γιατί πάντα ξέρω την κατάληξη.

Έξοδος- Γνωριμία- Συζητήσεις-Φλερτ-Γάμος......Διαζύγιο. 😜

Για να μην μιλήσω για το πόσα λεφτά έχω "βγάλει"....μην ξοδεύοντας σε αυτά. 😜

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθες, μεγαλωνοντας σε ενοχλουν ολο και περισσοτερα πραγματα και στο τελος καταληγεις γερος του μαπετ σοου :-) :-) 

  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fenderiarhs είπε

...... και στο τελος καταληγεις γερος του μαπετ σοου :-) :-) 

Το λές και αναβάθμιση αυτό. 😄

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (Ηχος απο μπουζουκι)

 

Καθε πραγμα στον καιρο του

και τον Αυγουστο κολιος

στη ζωη εγινε νομος

και δε γινεται αλλιως.

 

 

 Αλλωστε στας εποχας ημων, βγαιναμε καθε μερα, πρωτον γιατι μπορουσαμε, και δευτερον γιατι ακομα και τις καθημερινες γινονταν φαση, καλη φαση λεμε με τιγκα μαγαζια και ωραιο κοσμο. Οποτε νισαφι, ποσες φορες να το δεις το εργο.

 

Χωρια που αν ειναι να βγεις, να βγεις να διασκεδασεις. Και αν ειναι να διασκεδασεις, να πας σε μερος με ζωντανια. Και για να εισαι σε μερος με ζωντανια πρεπει να εχει νεολαια. Εχετε βρεθει σε μερος με νεολαια, χωρις να ειστε νεολαια οι ιδιοι; Τελευταια φορα που την πατησα ετσι, και βρεθηκα σε μερος τιγκα σε νεολαια πριν καμια 10αρια χρονια, αισθανθηκα τοσο ασχημα οσο ποτε. Γυρω γυρω μαλακιστηρια και στη μεση οι ξεκαρφωτοι, γυριζω και λεω στην παρεα, "παμε να φυγουμε ρε μαλακες, θα μας δει κανας ανθρωπος και θα νομιζει οτι ειμαστε τιποτα ανωμαλοι που κυνηγανε τα πιτσιρικια 😆 " Χαλια.

 

 Τωρα, τα πεθαμενατζιδικα τα κυριλε, τα ψοφολογημενα που ειναι σα νεκρη φυση, και κατι τετοιες κυριλε μαλακιες, δεν αξιζουν τον κοπο ουτε να ντυθεις για να βγεις εξω. Κοινωνικη υποχρεωση ειναι, και αν δεν την αποφευγεις μπαινεις στο λουκι. Στο μυαλο μου παντως βγαινω εξω για διασκεδαση= βαρανε τα νταουλια και ψαχνεις το στομαχι σου,  βαρανε τα αλτροκια και ψαχνεις τα πνευμονια σου, βαρανε τα πριονια και ψαχνεις τα συντριμμια σου, γενικα κατι να βαραει και εσυ εισαι στο ψαξιμο, της εκδιδομενης γυναικος το σιδηρουν κιγκλιδωμα γενικως, διαφορετικα πηγαινε για κανα σουβλακι οικολογικο χωρις πιπερι με συνοδεία σοδας, χωρις παγακια ομως η σοδα, γιατι πειραζει στα λαιμα. Μπλιαχ.

 

 Και φυσικα τωρα πλεον τις μαλακιες που καναμε τοτε ουτε με πενταψηφιο νουμερο ευρω δεν τις ξανακανα, οποτε οπως ειπα και στην αρχη ο Ζαμπετας ειχε απολυτο δικιο, καθε πραγμα στον καιρο του.

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ κακή μόδα η "μουσική" παντού. Μέχρι και στο αεροδρόμιο στην Αθήνα έχει μουσική από το PA. Μια φορά επί πανδημίας (τότε που είχε απαγορευτεί η μουσική) είχαμε πάει σε ένα από αυτά τα εστιατόρια των τηλεσταρ σεφ και είχε βάλει στη λούπα ήχους από πουλιά και μαϊμούδες. Σου λέει μπορεί να μη βάζω μουσική που απαγορεύεται αλλά τα παπ νέυρα θα βρω τρόπο να στα σπάσω. 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική μας εἶναι καὶ κείνη ἁπλή, σεμνή, καθαρή, καὶ κάνει πιὸ ἐκφραστικὰ τὰ λόγια ἑνὸς τραγουδιοῦ, καὶ τὰ ὄργανα ποὺ τὴν παίζουνε εἶναι ἁπλὰ καὶ λιγοστά: ἡ λύρα ποὺ ἔπαιζε ὁ Τέρπανδρος, τὸ σαντούρι ποὺ ἔπαιζε ὁ Ὅμηρος, ἡ φλογέρα ποὺ ἔπαιζε ὁ Εὔμαιος. Κ᾿ ἡ ψαλμῳδία μας εἶναι ἁπλή, παθητικὴ καὶ πνευματική, χωρὶς κανένα ὄργανο.

 

Σὲ ἄλλες χῶρες ἡ μουσικὴ γίνηκε ἐπιστήμη βαρεῖα. Ἕνα τιποτένιο «μοτίβο» γίνεται περίπλοκο καὶ φοβερὸ «ἔργο», βαρὺ καὶ καταθλιπτικό, σὰν τὰ κτίρια τους, σὰν τὶς ζωγραφιές τους, σὰν τὰ δράματά τους. Καὶ τὰ ὄργανα ποὺ παίζουνε αὐτὴ τὴ μουσικὴ εἶναι ἀκαταμέτρητα, ὁλόκληρες φάλαγγες, ποὺ τὸ τίποτα τὸ κάνουμε βροντὴ τοῦ οὐρανοῦ! Αὐτὰ ξιππάζουνε τοὺς ματαιόδοξους, ποὺ παίρνουνε τὸ πλῆθος γιὰ πλοῦτο, καὶ δὲν εἶναι σὲ θέση νὰ ζητήσουνε τὸ «τιμιώτατον», ποὺ βρίσκεται μοναχὰ μέσα στὴν ἁπλότητα.

 

Προσπάθησα νὰ σοῦ δώσω νὰ νοιώσεις τὴν «πλούσια φτώχεια», ποὺ ὑπάρχει στὰ δικά μας πράγματα, δηλαδὴ τὴν ἁπλὴ ὄψη τῆς φύσης μας καὶ τῆς τέχνης μας, ποὺ κρύβει ὅμως μυστικοὺς θησαυρούς. Ὅπου ὑπάρχει τυμπανοκρουσία καὶ μεγάλη φασαρία καὶ σκηνοθεσία, νὰ ξέρεις πὼς δὲν ὑπάρχει παραμέσα τίποτε ἄλλο ἀπ᾿ αὐτὸ ποὺ ἀκοῦς καὶ βλέπεις. Ἄν, λοιπόν, ἔνοιωσες κάτι ἀπ᾿ αὐτὰ ποὺ εἴπαμε, τώρα ποὺ τελειώνεις τὸ διάβασμα θὰ καταλάβεις καλύτερα τὴν ἐμορφιὰ καὶ τὴν ἀλήθεια, ποὺ ἔχουνε τὰ λόγια ποὺ διάβασες στὴν ἀρχή: «Τῇ ταπεινώσει τὰ ὑψηλά, τῇ πτωχείᾳ τὰ πλούσια».

Φώτης Κόντογλου Το ευλογημένο καταφύγιο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
29 λεπτά πριν, harilatron είπε

.....είχαμε πάει σε ένα από αυτά τα εστιατόρια των τηλεσταρ σεφ .....

Εμ.....Τα θέλει ο κ$%$% σου.😄

Κάποτε πήγα, ή μάλλον με πήγαν, σε ένα τέτοιο restaurant τα λένε αυτά;

Το είχε ένας τέτοιος που λες....βραβευμένος με....χρυσό παπούτσι....χρυσή ζώνη.....τί τους δίνουν εν πάσει περιπτώσει.

Λέω με πήγαν, γιατί εγώ δεν έχω εκλεπτυσμένο ουρανίσκο ή μάλλον έχω, αλλά μου αρέσουν τα φαγιά τα Ελληνικά....ξέρεις γεμιστά, κεφτέδες, λαδερά....κ.λ.π. τα παίρνω σε πακέτο  από ένα μαγειρειό παραδίπλα ( για να το συνδέσω και με έτερο θέμα που τρέχει- και πάω με τα πόδια 😜)

Αφού παραγγείλαμε ένα ...hors d'oeuvre  (έτσι δεν τα λένε;) , μια λαλακιά δηλαδή, κάποιο τυρι ...με μέλι και πιπέρι....και κάτι τέτοια....έκανα το λάθος να ζητήσω μια κόκα κόλα.

Δεν πίνω αλκοόλ, μου αρέσει το αλκοόλ αλλά δεν πίνω, τι να κάνω, είπα να πάρω μια κόκα κόλα....να κατέβει αυτό το τυρί.

Ο "βραβευμένος" όταν άκουσε τί παράγγειλα ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ όπως  οι κλόουνΖ από κάτι κουτάκια.......βρέθηκε μπροστά μου - και με ύφος προέδρου πενταμελούς εφετείου επί κακουργημάτων που απορρίπτει αυτοτελή ισχυρισμό σου- μου λέει: "Εγώ αυτό το μαύρο νερό των Αμερικάνων ΔΕΝ το βάζω στο μαγαζί μου".

Ύφος....ποιός;;;; Ο Μάγειρος... ναι είμαι ρατσιστής με γαϊδούρια που δεν ξέρουν να φέρονται.

......Και πολύ καλά κάνεις του λέω....... πες μου  τώρα και τι σε χρωστάμε μέχρι τούδε......να σε πλερώ να την κανά

Πήγε ανθυπο απέναντι, σε ένα περίπτερο, και μου έφερε δύο zero....μήπως θελήσω και δεύτερη.

Όσο μεγαλώνεις πέραν από το να γίνεσαι παππούς από το μάπετ.....δεν ανέχεσαι λαλακίες.   ;)

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οποτε εχω πετυχει μαγειρα τηλεσταρ Ελληνιολο, ολο κατι σα πρεζακια με τατουαζ μανικια και κατι τετοια πετυχαινω, ουτε τσιγαρα απο το περιπτερο δεν εδινα να μου φερουν οχι να μου μαγειρεψουν. Μονο ενας τυπος που ειχα πετυχει σε ξενη εκπομπη, ενας παππους με ενα μουστακι σαν τον τυπο απο τη Μονοπολυ, αυτος αξιζε, οι αλλοι ουτε για τσιγαρα λεμε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, manosx είπε

 Οποτε εχω πετυχει μαγειρα τηλεσταρ Ελληνιολο, ολο κατι σα πρεζακια με τατουαζ μανικια και κατι τετοια πετυχαινω,

 

Αυτό ακριβώς που λες......

Φαντάσου μάγειρος με τατουάζ (από πάνω μέχρι κάτω) και σε όπεν κίτσεν (να τον βλέπεις) που είναι και της μόδος.

Με πήγαν και σε ένα τέτοιο και μου λέν: "πως σου φαίνεται;".

 

Και μαμώ τους λέω...σαν να τρως στις Δικαστικές Φυλακές Διαβατών....😜

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Εγώ, αν εξαιρέσεις το καφενείο όπου παίζω χαρτιά  ....

 

Έλα ρε ...

Και δεν σου το 'χα.

Θανάση, ποκίτσα, μπλακτζάκ?

Πόσο είναι το ποτ?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου