Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι - κριτική στην μίξη please!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον φταίει κάποιο vst που έχεις στο κανάλι φωνής. Μήπως κάποιο stereo tune ή chorus?

 Ωραίο κομμάτι....

 

 Κάνε μια Α-Β ακρόαση στο daw σε mono και στέρεο μπας και ακούσεις διαφορές.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να απαντήσει κάποιος που το κατέχει. Δεν ξέρω τι επεξεργασία έχει υποστεί η φωνή στο πανόραμα, αλλά μήπως παίζει ρόλο και ο pan law? Μήπως αθροίζονται τα side και βγαίνει δυνατότερο το mono? Μήπως θέλει κάποιο Mid-Side EQ/compression ώστε να ακούγεται κάπως ίδιο και στις δύο περιπτώσεις; Ειλικρινά δεν ξέρω, στα ψαχτά θα το πήγαινα εγώ και θα το έκανα μαντάρα. Όλο και κάποιος που το κατέχει θα εμφανιστεί όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Μάλλον φταίει κάποιο vst που έχεις στο κανάλι φωνής. Μήπως κάποιο stereo tune ή chorus?

 Ωραίο κομμάτι....

Ευχαριστώ πολύ! Όχι, στην φωνή δεν έχω βάλει τίποτα σε εφέ που να πειράζει το στέρεο. Ένα mono track ειναι κεντραρισμενο. Μόνο compression, λίγο reverb και echo έχω βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι είναι πολύ ωραίο κομμάτι και ωραίες μελωδίες.

Στα της παραγωγής δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να μιλήσω τεχνικά.
Οπότε θα σου πω μόνο το εξής: είχα την αίσθηση ότι άρχισα να χάνω τα φωνητικά όσο πύκνωνε η ενορχήστρωση.
Ο λόγος ίσως είναι ότι στο range που τραγουδάς μπλέκεται η φωνή συχνοτικά με τα υπόλοιπα.
Προς το τέλος που ανέβηκαν λίγο σε pitch άρχισαν να βγαίνουν πιο μπροστά.

Το άκουσα σε JBL-305 monitors.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mpamps είπε

Αρχικά να πω ότι είναι πολύ ωραίο κομμάτι και ωραίες μελωδίες.

Στα της παραγωγής δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να μιλήσω τεχνικά.
Οπότε θα σου πω μόνο το εξής: είχα την αίσθηση ότι άρχισα να χάνω τα φωνητικά όσο πύκνωνε η ενορχήστρωση.
Ο λόγος ίσως είναι ότι στο range που τραγουδάς μπλέκεται η φωνή συχνοτικά με τα υπόλοιπα.
Προς το τέλος που ανέβηκαν λίγο σε pitch άρχισαν να βγαίνουν πιο μπροστά.

Το άκουσα σε JBL-305 monitors.

Ευχαριστώ πολύ! Ναι κάτι τέτοιο γίνεται, έτσι μου φαίνεται κ μένα. Δοκίμασα να αλλάξω οκτάβα στα synth αλλά δεν μου άρεσε καθόλου πως ακούγεται. Και το να δυναμώσω την φωνή εντείνει το πρόβλημα που περιγράφω πιο πάνω με το μονοφωνικό ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς σας ήρθαν οι Pendulum βρε παιδιά, αυτοί είναι φουλ ηλεκτρονικοί, γρήγοροι, άλλη φάση τελείως. Δε μου φαίνεται ότι είναι καλή η σύγκριση. εκτός αν έχω χάσει κανένα κομμάτι που μπορεί να μοιάζει.

 

Andrew εμένα το κομμάτι μου ακούγεται πολύ φορτωμένο. Μου ακούγονται όλα πολύ στο κέντρο, πολύ mono, πώς να το πω. Ειδικά τα δεύτερα φωνητικά μπλέκονται πολύ με τα main. Χρειάζεται σίγουρα καλύτερο stereo separation που λένε.

 

Την πρώτη φωνή σίγουρα θα την ανέβαζα λιγάκι, γιατί από το σημείο που μπαίνουν όλα τα όργανα, αρχίζει και χάνεται.

 

Νομίζω το synth που έχεις βάλει στην αρχή θέλει ένα δυνατό low-cut, γιατί όταν μπαίνει το μπάσο νομίζω πως αρχίζει και χτίζεται μια μπασίλα. Μάλλον το άφησες έτσι επειδή ακούγεται μόνο του στην εισαγωγή. Η λύση εδώ είναι, είτε να κάνεις automation στο EQ, όπου να κόβεις τα μπάσα μόλις μπει το μπάσο, ή να κάνεις ένα δεύτερο track που να έχει διαφορετικό EQ όταν παίζει μαζί με άλλα tracks που μπορεί να χτυπάνε ίδιες συχνότητες.

 

Η καλύτερη και πιο "δημιουργική" λύση είναι να κάνεις sidechain compression βάσει του μπάσου. Είναι αρκετά σύνηθες, ειδικά στην ηλεκτρονική μουσική, όταν έχεις synth και μπάσο να "αφαιρείς" από το synth όταν παίζει το μπάσο. Αυτό δημιουργεί ένα "pulse effect" που αν γίνει σωστά είναι πολύ καλό και βοηθάει πολύ τη μείξη.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Ευχαριστώ πολύ! Ναι κάτι τέτοιο γίνεται, έτσι μου φαίνεται κ μένα. Δοκίμασα να αλλάξω οκτάβα στα synth αλλά δεν μου άρεσε καθόλου πως ακούγεται. Και το να δυναμώσω την φωνή εντείνει το πρόβλημα που περιγράφω πιο πάνω με το μονοφωνικό ηχείο.

Ισως μια προσέγγιση θα ήταν να τους δώσεις συχνοτικο χώρο με eq στα όργανα με τα οποία συγκρούονται...

 

Edit: Με πρόλαβε ο Alex με αναλυτικότατο post... 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Πώς σας ήρθαν οι Pendulum βρε παιδιά, αυτοί είναι φουλ ηλεκτρονικοί, γρήγοροι, άλλη φάση τελείως. Δε μου φαίνεται ότι είναι καλή η σύγκριση. εκτός αν έχω χάσει κανένα κομμάτι που μπορεί να μοιάζει.

 

Andrew εμένα το κομμάτι μου ακούγεται πολύ φορτωμένο. Μου ακούγονται όλα πολύ στο κέντρο, πολύ mono, πώς να το πω. Ειδικά τα δεύτερα φωνητικά μπλέκονται πολύ με τα main. Χρειάζεται σίγουρα καλύτερο stereo separation που λένε.

 

Την πρώτη φωνή σίγουρα θα την ανέβαζα λιγάκι, γιατί από το σημείο που μπαίνουν όλα τα όργανα, αρχίζει και χάνεται.

 

Νομίζω το synth που έχεις βάλει στην αρχή θέλει ένα δυνατό low-cut, γιατί όταν μπαίνει το μπάσο νομίζω πως αρχίζει και χτίζεται μια μπασίλα. Μάλλον το άφησες έτσι επειδή ακούγεται μόνο του στην εισαγωγή. Η λύση εδώ είναι, είτε να κάνεις automation στο EQ, όπου να κόβεις τα μπάσα μόλις μπει το μπάσο, ή να κάνεις ένα δεύτερο track που να έχει διαφορετικό EQ όταν παίζει μαζί με άλλα tracks που μπορεί να χτυπάνε ίδιες συχνότητες.

 

Η καλύτερη και πιο "δημιουργική" λύση είναι να κάνεις sidechain compression βάσει του μπάσου. Είναι αρκετά σύνηθες, ειδικά στην ηλεκτρονική μουσική, όταν έχεις synth και μπάσο να "αφαιρείς" από το synth όταν παίζει το μπάσο. Αυτό δημιουργεί ένα "pulse effect" που αν γίνει σωστά είναι πολύ καλό και βοηθάει πολύ τη μείξη.

Ευχαριστώ πολύ Άλεξ για την όπως πάντα αναλυτικότατη ανάλυση. Θα δοκιμάσω όλα όσα είπες και ειμαι σίγουρος ότι θα ακουγεται καλύτερα σε στέρεο. Αλλά νομίζω θα το κάνει χειρότερο σε ηχεια κινητού (μονοφωνικό). Έχεις καμία ιδέα τι να κάνω εκεί;

Επεξεργασμένο από Andrew Wires
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν θα έρπεπε να το έχεις σαν προτεραιότητα το κινητό, όσον αφορά το τελικό master.

 

Αλλά τεχνικά μιλώντας, όταν κάνεις stereo separation, αυτό δε σημαίνει ότι πάνε όλα καρφί δεξιά ή αριστερά. Υπάρχει ένα φάσμα στο ενδιάμεσο που μπορείς να το ελέγξεις με διάφορα εργαλεία όπως το iZotope Imager που είναι και τσάμπα απ'όσο θυμάμαι.

image.png.1ca030c7c249cc1de9b1ff572563e2cf.png

 

Υπάρχει και η multiband εκδοχή του που μπορείς να ελέγξεις το stereo separation ανάλογα τις συχνότητες, για παράδειγμα, μπορείς να βάλεις τα μπάσα στο καράκεντρο (που συνήθως αυτό είναι το σωστό), αλλά τις ψηλές, κοφτερές να τις βάλεις στο πλάι. Στη δική σου περίπτωση βέβαια, εγώ θα έκοβα μπάσο από το synth γενικότερα, γιατί ίσως συγκρούεται αρκετά με το κεντρικό μπάσο.

 

Με τέτοιους τρόπους βγαίνει λίγο πιο ισορροπιμένο αποτέλεσμα, και αν-όταν κάποιος ακούσει σε mono, τότε καταφέρνει να ακούσει στοιχεία από παντού, χωρίς το ένα να καλύπτει το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Andrew Wires είπε

Ευχαριστώ πολύ! Δεν τους ήξερα αλλά ένα κομμάτι που έβαλα τώρα μου άρεσε. Θα τους ψάξω. Αυτοί είναι θα έλεγες electronic pop? Electronic rock?

To Witchcraft πριν αρχίσουν τα πολλά νταμπαρντούμπαρ 😅

 

Γιατί να χαρακτηρίσεις τη μουσική σου κάπως; Είναι απλά η μουσική σου, τα άλλα είναι για τα μουσικά περιοδικά 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου