Προς το περιεχόμενο

Brand new days- Σε ευχαριστούμε admin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
1 hour ago, LK said:

Να μιλήσω και γω λίγο σοβαρά.

Δεν θα πω καλώς ήρθες αλλά καλό ξεκίνημα.

Διότι το νοιζ δεν είναι καταρχήν "τόπος" αλλά "δουλειά".

Είναι μια εμπορική πλατφόρμα.

Δεν ξέρω ακριβώς από πού προέρχονται άμεσα τα έσοδα της (μπορώ να φανταστώ) αλλά εμμεσα ξέρω.

Από τα μέλη, τα γραφόμενα τους και το επίπεδο αυτών.

Αυτοί (τα μέλη) προσελκύουν αναγνώστες,οι οποίοι θα γίνουν με τη σειρά τους μέλη...

Δεν ξέρω τι έχει ο νέος ιδιοκτήτης στο μυαλό του αλλά αν θέλει το νοιζ να έχει την ίδια δομή με το σημερινό.... έχει πολύ διάβασμα.... κυριολεκτικά.

Όταν ο Γιάννης μου έκανε την τιμή να με κάνει mod το 2016 (αν θυμάμαι καλά)....και εφόσον το αποδέχτηκα.... άρχισα το διάβασμα.

Έφτασα πολλά χρόνια πίσω από τότε που έγινα μέλος (το 2010) για να έχω μια πλήρη εικόνα των μελών (τουλάχιστον των ενεργών).

Διάβασα ΟΛΟ το forum....για να έχω εικόνα.

Ποιός μιλάει σοβαρά, ποιός κάνει πλάκα, ποιός σηκώνει πλάκα..... ποιός τρολαρει...ποιός σπαμαρει.

Από το 2010 και μετά που ήμουν μέλος είχα εικόνα γιατί ήμουν ενεργός με πολλές ώρες log in.

Ο Γιάννης μεγάλωσε με το νοιζ....και ήξερε κάθε τι που συνέβη γιατί το έζησε.

Άρα μπορούσε να ασκήσει διαχείριση.... κρατώντας ισορροπίες γιατί είχε και αυτός εικόνα για το κάθε μέλος.

Καλό διάβασμα λοιπόν.... πέρα από τα τυχόν (καλοδεχούμενα) τεχνικά updates.

 

 

Κατα τη γνώμη μου το Noiz είναι αρχικά μια “ιντερνετική οντότητα” και μετά όλα τα άλλα.

 

Το όλο θέμα του community είναι κάτι που με απασχολεί, όχι μόνο για τους λόγους που αναφέρεις, που είναι σωστοί, αλλά και για άλλους λόγους (αναφέρω παρακάτω).

 

Όπως ανέφερα στο αρχικό μου post εγώ προσωπικά μπαίνω πολλά χρόνια και γνωρίζω τη κοινότητα ως ένα βαθμό (σίγουρα όχι όσο ο Γιάννης ή οι Moderators). Δεν έχω ακόμα σαφή εικόνα για τον διαχωρισμό των “καθηκόντων” γιατί όπως προανέφερα δεν θα είναι πια οne-man show. Κατα τη γνώμη μου η οργανική σχέση με το site και συνεργασία μεταξύ ικανών ανθρώπων με τεχνογνωσια, που το αγαπάνε και το πιστεύουν, είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει μια μουσική κοινότητα που θα γουστάρουμε ακόμα περισσότερο να μπαίνουμε καθημερινά, να εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς σε πολλούς τομείς της μουσικής παραγωγής, των οργάνων μας, της εκπαίδευσης, των καλλιτεχνών & των μπαντών, live shows και η λίστα είναι μεγάλη. Χωρίς να εννοώ ότι όλα αυτά είναι εύκολα.

 

Όσον αφορά τους άλλους λόγους, υπήρξαν αρκετοί γνωστοί του χώρου (της μουσικής) που “ξενέρωσαν” και έφυγαν. Άτομα φτασμένα και ικανά που έχουν επί της ουσίας να προσφέρουν γνώση. Αυτό σχετίζεται άμεσα με τη παραπάνω παράγραφο, αφού επιθυμώ μια πιο evidence-based (ή science-based) προσέγγιση σε θέματα που έχουν να κάνουν με ηχοληψία, παραγωγή, μουσική τεχνολογία κτλ. Στη μουσική υπάρχει πάντα το "abstract" καλλιτεχνικό ή υποκειμενικό στοιχείο της τέχνης, αλλά κατα τεράστιο ποσοστό είναι science.

 

Γίνομαι λίγο πιο συγκεκριμένος τώρα, αλλά η ηχοληψία στην Ελλάδα ανέβηκε επίπεδο κυρίως με τη πρόσβαση της πληροφορίας που ήρθε από το εξωτερικό. Θεωρώ ότι υπάρχει γνώση, αλλά δεν υπάρχει “παράδοση” σε αυτό το craft, ας πούμε για την διάδοση της γνώσης. Κάτι που κατα τη γνώμη μου διαφέρουμε αρκετά με άλλες χώρες (Σουηδία πχ όπου έχω γεννηθεί εκεί).

 

Το θέμα μου δεν είναι το Noiz να γίνει ένα μαγαζί που βγάζει τα περισσότερο δυνατά χρήματα. Αλλά να ανέβει επίπεδο σε όλους τους τομείς.

 

Όπως είπε και ο Γιάννης, είμαι “τεχνοκράτης” (όχι με τη πολιτική έννοια). Πιστεύω πολύ στην επιστήμη και τη τεχνολογία (τόσο πολύ που πιστεύω ότι είναι η λύση για πολλά θέματα που απασχολούν τον άνθρωπο, αλλά ξεφεύγω).

  • Like 5

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Κατα τη γνώμη μου το Noiz είναι αρχικά μια “ιντερνετική οντότητα” και μετά όλα τα άλλα.

 

Το όλο θέμα του community είναι κάτι που με απασχολεί, όχι μόνο για τους λόγους που αναφέρεις, που είναι σωστοί, αλλά και για άλλους λόγους (αναφέρω παρακάτω).

 

Όπως ανέφερα στο αρχικό μου post εγώ προσωπικά μπαίνω πολλά χρόνια και γνωρίζω τη κοινότητα ως ένα βαθμό (σίγουρα όχι όσο ο Γιάννης ή οι Moderators). Δεν έχω ακόμα σαφή εικόνα για τον διαχωρισμό των “καθηκόντων” γιατί όπως προανέφερα δεν θα είναι πια οne-man show. Κατα τη γνώμη μου η οργανική σχέση με το site και συνεργασία μεταξύ ικανών ανθρώπων που το αγαπάνε και το πιστεύουν είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει μια μουσική κοινότητα που θα γουστάρουμε ακόμα περισσότερο να μπαίνουμε καθημερινά, να εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς σε πολλούς τομείς της μουσικής παραγωγής, των οργάνων μας, της εκπαίδευσης, των καλλιτεχνών & των μπαντών, live shows και η λίστα είναι μεγάλη. Χωρίς να εννοώ ότι όλα αυτά είναι εύκολα.

 

Όσον αφορά τους άλλους λόγους, υπήρξαν αρκετοί γνωστοί του χώρου (της μουσικής) που “ξενέρωσαν” και έφυγαν. Άτομα φτασμένα και ικανά που έχουν επί της ουσίας να προσφέρουν γνώση. Αυτό σχετίζεται άμεσα με τη παραπάνω παράγραφο, αφού επιθυμώ μια πιο evidence-based (ή science-based) προσέγγιση σε θέματα που έχουν να κάνουν με ηχοληψία, παραγωγή, μουσική τεχνολογία κτλ. Στη μουσική υπάρχει πάντα το "abstract" καλλιτεχνικό ή υποκειμενικό στοιχείο της τέχνης, αλλά κατα τεράστιο ποσοστό είναι science.

 

Γίνομαι λίγο πιο συγκεκριμένος τώρα, αλλά η ηχοληψία στην Ελλάδα ανέβηκε επίπεδο κυρίως με τη πρόσβαση της πληροφορίας που ήρθε από το εξωτερικό. Θεωρώ ότι υπάρχει γνώση, αλλά δεν υπάρχει “παράδοση” σε αυτό το craft, ας πούμε για την διάδοση της γνώσης. Κάτι που κατα τη γνώμη μου διαφέρουμε αρκετά με άλλες χώρες (Σουηδία πχ όπου έχω γεννηθεί εκεί).

 

Το θέμα μου δεν είναι το Noiz να γίνει ένα μαγαζί που βγάζει τα περισσότερο δυνατά χρήματα. Αλλά να ανέβει επίπεδο σε όλους τους τομείς.

 

Όπως είπε και ο Γιάννης, είμαι “τεχνοκράτης” (όχι με τη πολιτική έννοια). Πιστεύω πολύ στην επιστήμη και τη τεχνολογία (τόσο πολύ που πιστεύω ότι είναι η λύση για πολλά θέματα που απασχολούν τον άνθρωπο, αλλά ξεφεύγω).

Καταλαβαίνω τί λες και πως το λες.

Καλό και το τεχνοκρατικό και υπάρχουν πολλά άτομα εδώ μεσα που το χουν αυτό το κομμάτι.

Θα μπορούσε να γίνει και αμιγώς help desk το νοιζ ....για πάσα νόσο.

Θα μπορούσε να γίνει και αμιγώς εγκυκλοπαίδεια.

Πέρασαν πολλοί από εδώ μέσα, καλοί στο αντικείμενο τους.

Κάποιοι έμειναν, κάποιο έφυγαν..... και κάποιοι βαρέθηκαν και κάποιοι παρεξηγήθηκαν .

Αν δούμε όμως ποιό θέμα στατιστικά πάει...και δεν σταματάει στις μια ή δυο σελίδες (είτε γιατί λύθηκε είτε γιατί είναι αδιάφορο) θα διαπιστώσουμε ότι δεν είναι κάποιο  "τεχνοκρατικό"  (ακόμα και αν ξεκινήσει ως τέτοια) αλλά είναι χαβαλο- ιντριγκαδορικο (που δεν το λέω υποτιμητικά... διότι μπορεί να βγάζει γνώση και αυτό )....  Αυτό το στυλ δεν πάει σε όλους όμως. Κάποιο θυμώνουν, κάποιοι παρεξηγούνται.Απο την άλλη το αυστηρό τεχνοκρατικό κάποιοι το βαριούνται  (βάλε και μένα μέσα σε αυτούς).

Γι αυτό πέραν από το τεχνοκρατικό και πάνω από αυτό,φρονω ότι είναι το πώς χειρίζεται ο admin τα μέλη...τις καταστάσεις.

Διότι δεν εισαι "guru" (με την παλιά διαβάθμιση του forum) να πεις την τεχνοκρατική σοφία σου και να χαθείς στο λιοβασιλεμα..

Είσαι admin....και θα κληθείς να ασκήσεις διοίκηση και εκεί καμία φορά η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά και πρέπει να αναλάβει......η εμπειρία.....το ψήσιμο....

Τεσπά η ιστορία θα δείξει... Εσύ (εσείς) κάντε αυτό που έχετε στο μυαλό σας και θα δείτε πως πάει 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, LK είπε

Είσαι admin....και θα κληθείς να ασκήσεις διοίκηση και εκεί καμία φορά η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά και πρέπει να αναλάβει......η εμπειρία.....το ψήσιμο....

... το καρότο και το μαστίγιο. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρέψτε μου στο σημειο αυτο.

Ο Alex απο οσο καταλαβα ειναι ιδιοκτητης. Ο Γιαννης ηταν ιδιοκτητης και εν συνεχεία αντμιν. Ή εστω ταυτόχρονα ή στην πορεια διαμορφωσε τον ρολο αυτο.

Ειναι αναμενομενο ο πρωτος ιδιοκτητης δημιουργός να αναλαβει τον ρολο αυτο.

Απο την δικη μου διαδικτυακη εμπειρια που εχει ηδη κλεισει 20ετια και αντίστοιχες θεσεις σε αναλογους χωρους αλλα και βασει της κοινης λογικης πιστεύω οτι θα πρεπει ολοι να κανουμε υπομονη μεχρι οι δυο ρολοι να ενωθουν αρμονικα στο ιδιο προσωπο.

Επισης αλλο η θεση του admin που σχετιζεται αμεσα με το τρέξιμο της πλατφορμας και αλλο η διαχειριση και η διοικηση της κοινοτητας, των μελων και των δραστηριοτητων.

Μεχρι στιγμης ειχαμε συνηθισει να ειναι ολα σε ενα.

Δυσκολο εργο...!🙂

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στα εγραψα στο fcbk. Καλα εκανες κ ο καθενας ξερει ποσο τον βαραινει μια διαδρομη 20++++ χρονων κ ποτε θελει ξεκουραση αλλαγη ανανεωση. Εγω και παλι να πω οτι εχω τις καλυτερες αναμνησεις άπο αυτο που στη μνημη μου ειναι το peak του noiz 2006-2009 τοτε που η ισοτιμια €/$ ηταν στα 1.60, οταν αγορασαμε 2 κιθαρες το μηνα κ 3 πεταλακια εβδομαδιαιως,  τοτε που ζουσαμε την εποχη της αστακομακαροναδας, τοτε που οι περισσοτεροι ημασταν κανιμοθριοι κ παιζαμε τα μπουκετα για το μειπλ vs μπραζιλιαν (rosewood) για να μην παρεξηγηθω. Kudos.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ο αντμίν είναι σαν τον πρόεδρα.

Μια φορά πρόεδρας, πάντα πρόεδρας ασούμε.

Γι' αυτό η μισή Ελλάδα είναι προέδροι, άλλοι του ποδοσφαίρου, άλλοι πολιτικής, άλλοι των καφενείωνε.

 

Ελπίζω ο Γιάννης να μείνει εδώ ως θαμώνας.

 

Να εκμεταλλευτώ την περίστασις, για να βάλω αυτή την κομματάρα.

 

 

 

Μεγας κομματος

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ο Στράτος τι άποψη έχει επ' αυτού;

Ο Φούζιος βλέπει μπροστά. Δεν είναι περιορισμένος στα στενά παραδοσιακά στερεότυπα της κιθάρας που δεσμεύουν εμάς τους υπόλοιπους. Πλέον όσοι παίζουν fusion χρησιμοποιούν προοδευτικές κιθάρες, όπως οι strandberg. Άμα δεν σου κάνει σαν κιθάρα τη χρησιμοποιείς και σαν κουπί για να μη βουλιάξει η βάρκα ασούμε

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Άμα δεν σου κάνει σαν κιθάρα τη χρησιμοποιείς και σαν κουπί για να μη βουλιάξει η βάρκα ασούμε

 

Και όταν φτάσεις στον προορισμό σου, ρίχνεις και την τελεκάστερ που είναι άγκυρα στο νερό, για να μην σου πάρει ο αέρας την βάρκα.

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Και όταν φτάσεις στον προορισμό σου, ρίχνεις και την τελεκάστερ που είναι άγκυρα στο νερό, για να μην σου πάρει ο αέρας την βάρκα.

 

Και άμα σου πάρει ο αέρας τη βαρκα, χρησιμοποιείς το σκάφος...

  • Χαχα 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Και άμα σου πάρει ο αέρας τη βαρκα, χρησιμοποιείς το σκάφος...

Και άμα φτάσεις στο αμήν χρησιμοποιείς τα σωσίβια-φελλούς, ήτοι Stratocaster..

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου