Προς το περιεχόμενο

άρθρο του RS για το γνωστό θέμα των δικαιωμάτων


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

διότι οι πλατφόρμες πληρώνουν μόνο έναν και γειά σας.

Για εξήγησε τι εννοείς, γιατί ακόμα και εγω δεν έχω τέτοιο arrangement για παράδειγμα.

Στιχουργός, συνθέτης, τραγουδιάρης, tea boy κ.α. όλοι απο λίγο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Για εξήγησε τι εννοείς, γιατί ακόμα και εγω δεν έχω τέτοιο arrangement για παράδειγμα.

Στιχουργός, συνθέτης, τραγουδιάρης, tea boy κ.α. όλοι απο λίγο.

όπου έψαξα τα ευρήματα τείνουν στο ότι η πλατφόρμα πληρώνει ένα ποσό στον καλλιτέχνη χωρίς ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις.

Αν κάπου έχετε βρει πως πληρώνουν οι πλατφόρμες τον συνθέτη ή τον στιχουργό μου λέτε και μένα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 https://artists.spotify.com/help/article/royalties

 

 

Δε λεει τιποτα καινουργιο το αρθρο. Λεει οτι τα δικαιωματα απο τις ηχογραφησεις ειναι για γελια και για κλαματα, και τα λεφτα για τους συνθετες και τους στιχουργους ερχονται αν κερδισουν το τζοκερ του να χρησιμοποιηθει το κομματι απο καμια ταινια ή να γινει mega hit.  Τα γνωστα δηλαδη.

 

 Αν μπορει να ανατρεψει το ζοφερο παρον το streaming, θα φανει σε βαθος χρονου. Σιγουρα λεφτα δε θα μοιρασει απο την καλη του την καρδια, θα πρεπει να γινουν πολλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λέμε με βάση το προηγούμενο καθεστώς.

Όπου ο "καλλιτέχνης" για να κάνει επιτυχία έπαιρνε ένα τραγούδι επαγγελματιών συνθετών στιχουργών. Και οι τελευταίοι έπαιρναν την μερίδα του λέοντος. Και υπήρχε μια α δικαιοσύνη. Οι καλλιτέχνες τη δόξα και κάποια λεφτά και οι συνθέτες το χρήμα. Αν ήταν άξιοι και ταύτιζαν τους ρόλους ακόμα καλύτερα.

Σήμερα δεν γίνεται αυτό. Ο καλλιτέχνης παίρνει σχεδόν τα πάντα.

Γι αυτό και σήμερα δεν υπάρχουν συνθέσεις και όλα πάνε στον γκρεμό.

 

 

https://eu.usatoday.com/story/life/2022/10/22/how-much-per-spotify-stream/8094437001/#:~:text=Rights holders are the licensor,or owners of the song.

 

https://www.hypebot.com/hypebot/2021/11/how-spotify-royalties-actually-work.html

 

στα παραπάνω θα διαβάσετε αρκετά

 

καλό θα είναι αν ψάχνουμε την αλήθεια για το κάθε σποτιφαι να μην ψάχνουμε τα δικά τους αρχεία και άρθρα, αλλά ανεξάρτητα.

 

Τόσος κόσμος που διαδηλώνει, δεν το κάνει επειδή κάποιος τους χάλασε την καλή τους ζωή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τόσος κόσμος που διαδηλώνει, δεν το κάνει επειδή κάποιος τους χάλασε την καλή τους ζωή

Βασικά, αυτός ήταν, είναι, θα είναι ο ΜΟΝΟΣ λόγος για τον οποίο έχω δει να διαδηλώνει οποιοσδήποτε.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τα λέμε με βάση το προηγούμενο καθεστώς.

Όπου ο "καλλιτέχνης" για να κάνει επιτυχία έπαιρνε ένα τραγούδι επαγγελματιών συνθετών στιχουργών. Και οι τελευταίοι έπαιρναν την μερίδα του λέοντος. Και υπήρχε μια α δικαιοσύνη. Οι καλλιτέχνες τη δόξα και κάποια λεφτά και οι συνθέτες το χρήμα. Αν ήταν άξιοι και ταύτιζαν τους ρόλους ακόμα καλύτερα.

Σήμερα δεν γίνεται αυτό. Ο καλλιτέχνης παίρνει σχεδόν τα πάντα.

Γι αυτό και σήμερα δεν υπάρχουν συνθέσεις και όλα πάνε στον γκρεμό.

 

 

https://eu.usatoday.com/story/life/2022/10/22/how-much-per-spotify-stream/8094437001/#:~:text=Rights holders are the licensor,or owners of the song.

 

https://www.hypebot.com/hypebot/2021/11/how-spotify-royalties-actually-work.html

 

στα παραπάνω θα διαβάσετε αρκετά

 

 

Τι δεν καταλαβαίνεις βρε παιδί μου; Στο μετάφρασα να ξαναδιαβάσεις αυτο που παραθέτεις:

 

Σύμφωνα με το Spotify, περίπου τα δύο τρίτα των εσόδων από τη μουσική πηγαίνουν στους κατόχους δικαιωμάτων. Οι κάτοχοι δικαιωμάτων είναι ο δικαιοπάροχος που πληρώνει ο καλλιτέχνης για να τους εκπροσωπήσει και να ανεβάσει τη μουσική τους στο Spotify — συχνά δισκογραφικές ή διανομείς. Αυτά τα χρήματα χωρίζονται σε δικαιώματα ηχογράφησης (που καταβάλλονται στον καλλιτέχνη μέσω του δικαιοπαρόχου) και δικαιώματα έκδοσης, τα οποία πηγαίνουν στους τραγουδοποιούς ή τους ιδιοκτήτες του τραγουδιού. Οι καλλιτέχνες αμείβονται με διαφορετικά ποσά ανάλογα με τις συμβάσεις που έχουν με τους κατόχους των δικαιωμάτων τους.

 

Διάβασε καλά τι υπογράφεις όταν ζητάς διανομή. Τα όποια έσοδα τα μοιράζεις σε χίλια κομμάτια αν θες. 

Όπως και παλιά, μια δισκογραφική / διανομέας πούλαγε τους δίσκους στα δισκάδικα και στο τελος σου απένειμε τα δικαιώματα. Δεν αλλαξε κάτι σε αυτό παρα μόνο ότι οι διανομείς σου δίνουν σχεδόν όλο το ποσό απο τις πωλήσεις. 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

  

Διάβασε καλά τι υπογράφεις όταν ζητάς διανομή. Τα όποια έσοδα τα μοιράζεις σε χίλια κομμάτια αν θες. 

Όπως και παλιά, μια δισκογραφική / διανομέας πούλαγε τους δίσκους στα δισκάδικα και στο τελος σου απένειμε τα δικαιώματα. Δεν αλλαξε κάτι σε αυτό παρα μόνο ότι οι διανομείς σου δίνουν σχεδόν όλο το ποσό απο τις πωλήσεις. 

 

δεν καταλαβαίνω γιατι μιλάς σε β πρόσωπο.

Δεν αφορά εμένα η ιστορία. 

Ακαδημαϊκά μιλάμε.

Μεταφέρω το τι συμβαίνει γενικά στον πλανήτη για το θέμα αυτό για ανταλλαγή απόψεων.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Άρα μιλάς χωρίς να έχεις προσωπική εμπειρία και επιμένεις να δίνεις λάθος εντυπώσεις στο θέμα.

Σόρι ρε dimsonic αλλά δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου καθόλου. Το έχουμε κουβεντιάσει αρκετά αναλυτικά νομίζω.

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάει να κάνει σεξ στη δική μου ταράτσα σήμερα το βράδυ. 7ος όροφος, θερμοκρασία 2 C, feels like -6 C, να δούμε άμα ξαναγράψει τέτοια.

  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Να πάει να κάνει σεξ στη δική μου ταράτσα σήμερα το βράδυ. 7ος όροφος, θερμοκρασία 2 C, feels like -6 C, να δούμε άμα ξαναγράψει τέτοια.

το σεξ πού κολλάει?

θα ξαναγράψω, σε πρώτη ευκαιρία.

Εγώ στο μπαλκόνι μου έχω -2 το πρωί. Μην μου λέτε για κρύα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου