Προς το περιεχόμενο

Parker guitars, dead...το ξέρατε?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ όχι.

Εδω και κάποια χρόνια που συζητάμε εδώ, δεν θυμάμαι να το έφερε η κουβέντα.

Εχουν πουληθεί στην Fishman, που δεν συνεχίζει την παραγωγή.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αφού λέει ότι τα τάστα είναι κολλημένα με κόλλα χωρίς λούκια, και ωραία να ήταν εμφανισιακά πάλι θα χρεοκοπούσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα μείνει στην Washburn (αν δεν κάνω λάθος) εποχή.

Από όταν πούλησε ο Ken, οι κιθάρες πήραν την κάτω βόλτα.

Από τότε σταμάτησαν ουσιαστικά να είναι Parker, και έγιναν "τύπου Parker" κιθάρες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάνα δύο φίλοι back in the 90s, είχαν πάρει. Ο ήχος ήταν ΟΚ, αλλά το βάρος-πούπουλο ήταν εντυπωσιακό.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Κάνα δύο φίλοι back in the 90s, είχαν πάρει.

 

Αυτές ήταν πολύ καλές κιθάρες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτές ήταν πολύ καλές κιθάρες.

Τέλη '90s ήταν, άντε βαριά- βαριά early '00. Όπως είπα το βάρος ήταν εντυπωσιακό, ο ήχος δεν ήταν να πέσεις στα πατώματα, αλλά ήταν ΟΚ- λίγο "ιδιαίτερος" κυρίως στα καθαρά τους.

 

Είχε βγάλει και μπάσα κάποια στιγμή, αλλά ουδέποτε είδα κάποιο από κοντά. Για να είμαι ειλικρινής, δεν νομίζω ότι ήρθε ποτέ στην Ελλάδα μπάσο Parker.    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτές ήταν πολύ καλές κιθάρες.

Κ οι fly κ ακομα πιο πολυ οι nitefly μ'αρεσαν πολυ. Αλλα δυστυχως το γεγονος πως δεν υπαρχει πια παραγωγη τις κανει απαγορευτικες σε οσο καλη τιμη κ να βρεθουν. Κ ενταξει το προβλημα με τα κολλημενα ταστα. Αλλα δυστυχως δε μπορεις να βρεις ανταλλακτικα ουτε στους μαγνητες-πλακετα που ειναι σχεδιασμενα για αυτη (fly) κ πολυ περισσοτερο για το τρεμολο (κ στις fly κ στις nitefly). 

 

Απο ηχο στα καθαρα ειδικα στις nite fly μπορεις να κανεις ενδιαφεροντα πραγματακια. Αλλαζεις κ πιγκαρντ με μαγνητες κ σε συνδυασμο με το πιεζο καποια τζαζοκαθαρα γινονται πολυ ιδιαιτερα κ μπορει να φερει σε semi-hollow καταστασεις. Στα crunch κ φουλ βρωμικο δε μου αρεσαν ποτε, παρολα αυτα αν δεν υπηρχε το προβλημα με τα ανταλλακτικα η nitefly θα με εψηνε αρκετα...

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τέλη '90s ήταν, άντε βαριά- βαριά early '00. Όπως είπα το βάρος ήταν εντυπωσιακό, ο ήχος δεν ήταν να πέσεις στα πατώματα, αλλά ήταν ΟΚ- λίγο "ιδιαίτερος" κυρίως στα καθαρά τους.

 

 

Είχα παίξει με μια κάποτες, και είχα πάθει πλάκα.

Και ήταν από τις πρώτες που είχαν acoustic piezo και ήταν midi ready ταυτόχρονα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ είχα μείνει στην Washburn (αν δεν κάνω λάθος) εποχή.

Από όταν πούλησε ο Ken, οι κιθάρες πήραν την κάτω βόλτα.

Από τότε σταμάτησαν ουσιαστικά να είναι Parker, και έγιναν "τύπου Parker" κιθάρες.

 

Οντως, εχουν εξαφανιστει εδω και αρκετα χρονια... πρεπει να εχει 5-6 χρονια που εκλεισε το εργοστασιο. Και για καποια χρονια πριν απο αυτο οπως ειπε ο φιουζιος ηταν "τυπου" Parker, ουσιαστικα κλασσικες superstrat που πνιγηκαν μεσα στον λοιπο ανταγωνισμο.

 

Αλλα οι "πραγματικες" Parker των late '90s/early '00s ηταν το κατι αλλο. Περι ηχου φυσικα κολοκυθοπιτα, αλλα σχεδιαστικα και κατασκευαστικα οι κιθαρες ειναι οροσημο στο χωρο. Τρομερα innovative, και τολμω να πω πολυ πετυχημενες για τοσο "τολμηρες" κατασκευες. Και ακομα και μερικες απο τις πιο "ταπεινες" οπως η Nitefly (που ηταν ουσιαστικα μια συμβατικη strat με fly-ish μανικι) ηταν πολυ αξιολογα οργανα αν σου αρεσε το feel.

 

Οσο για τον Ken Parker εχει εδω και χρονια που ασχολειται με τις archtop, οπου συνεχιζει να φερνει τα ανω κατω, τον ειχαμε συζητησει παλαιοτερα εδω:
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Είχα παίξει με μια κάποτες, και είχα πάθει πλάκα.

Τώρα μιλούσα με τον αδερφό του ενός- την έχει ακόμα το πουλάκι μου.

 

Δέχομαι προσφορές 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου