Προς το περιεχόμενο

Parker guitars, dead...το ξέρατε?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς...πριν από λίγα χρόνια είχα πάει στον Νάκα να τσεκάρω μάλλον το τελευταίο μοντέλο που βγήκε με το όνομα Parker. Ενα χιλιάρικο και κάτι ψιλά, low end μοντέλο για Parker καμια σχέση με τις καλές εποχές αλλα και πάλι...

 

Ο μόνος λόγος που δεν κοιτάζω πλέον ούτε για μεταχειρισμένη είναι τα proprietary ανταλλακτικά (ειδικά τα "ελατήρια" του τρεμολο με 10-38 και εναν τονο κάτω καλή τυχη, arm κοκ.).

 

Από τοτε μου με έσκισε η μέση μου πάντως μετανιώνω που δεν καταφερα ποτέ να πάρω μια "καλή" Parker εκει στα 2.5 κιλά μαξ όταν έπρεπε...

 

ΥΓ: για μένα εδω και 20 χρόνια τουλάχιστον οι κιθάρες θα έπρεπε να έπαιρναν αυτο που σχεδιασε ο Ken και να το βελτίωναν αντί να ασχολούμαστε ακόμα με αρχαίες κατασκευές...νομιζω το ειχα γραψει και καποτε εδω περα μεσα, φέρτε μου μια κιθαρα με τις λυσεις των Parker αλλά με μπράτσο που να μου κάνει και καίω τις στρατοκαστερ μου εκείνη την στιγμή...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, odis13 είπε

Αλλα οι "πραγματικες" Parker των late '90s/early '00s ηταν το κατι αλλο. Περι ηχου φυσικα κολοκυθοπιτα, αλλα σχεδιαστικα και κατασκευαστικα οι κιθαρες ειναι οροσημο στο χωρο. Τρομερα innovative, και τολμω να πω πολυ πετυχημενες για τοσο "τολμηρες" κατασκευες.

 

Εκείνη την εποχή να έχουν stainless steel frets, piezo, να είναι midi ready, να έχουν stereo output jack (για το piezo και τους μαγνήτες), να έχουν τρέμολο που μπορούσες να επιλέξεις μόνο bend down, ή freefloat, ή fixed bridge, ρύθμιση του ελατηρίου χωρίς να μπεις στο πίσω μέρος της κιθάρας, και μπράτσο από ένα carbon fibre/glass/epoxy composite υλικό που δεν "έπαιρνε" με τίποτα, κλπ, ε το λες και επαναστατικό.

 

Εγώ λιγουρευόμουν την Fly mojo τότενες.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Freedom είπε

εκει στα 2.5 κιλά μαξ όταν έπρεπε...

Noiz... έχουμε λύσεις για τα πάντα λαίμαι

 

O Jazzjoker μας αποκάλυψε ότι έχει στην κατοχή του tele (πρόσεξε τι είπα, tele) βάρους 2,5 κιλών... Πλεύρισε τον μπας και - και δεχόμεθα προσφορές 😄 

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ λιγουρευόμουν την Fly mojo τότενες.

Λιγουρεύεσαι αλλά δεν μου δίνεις προσφορά... Α, και είναι κόκκινου χρώματος

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Noiz... έχουμε λύσεις για τα πάντα λαίμαι

 

O Jazzjoker μας αποκάλυψε ότι έχει στην κατοχή του tele (πρόσεξε τι είπα, tele) βάρους 2,5 κιλών... Πλεύρισε τον μπας και - και δεχόμεθα προσφορές 😄 

Λιγουρεύεσαι αλλά δεν μου δίνεις προσφορά... Α, και είναι κόκκινου χρώματος

2 στα 2 σε 2 σελιδες. Μηπως εχεις αναλαβει την αναβαθμιση των αγγελιων στην νεα ιδιοκτησια του νοιζ. Δηλαδης απο μοντερεητορ======>πρακτορ αγγελιων. Παρακολουθει ολα τα θρεντ, αφουγκραζεται τους συμμετασχοντε, διαβαζει τις αναγκες τους και τελικα προτεινει στον καθενα αυτο που χρειαζεται πριν καν το καταλαβει ο ιδιος😆

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Noiz... έχουμε λύσεις για τα πάντα λαίμαι

 

O Jazzjoker μας αποκάλυψε ότι έχει στην κατοχή του tele (πρόσεξε τι είπα, tele) βάρους 2,5 κιλών... Πλεύρισε τον μπας και - και δεχόμεθα προσφορές 😄 

Λιγουρεύεσαι αλλά δεν μου δίνεις προσφορά... Α, και είναι κόκκινου χρώματος

 

Κιθάρα με Τέλε σώμα δεν είχα, έχω και δεν θα έχω ποτέ, μπράβο στον Λέο το 1950 αλλά μέχρι εκεί...δεν ειναι μονο το βάρος φίλτατε Τέρυ, είναι και όλα τα υπολοιπα.

 

Το προβλημα δεν ειναι μονο το βάρος, πάω αν ειναι τις στρατ μου στον "δικο" μου και τις κάνει ελβετικό τυρι...σταθερότητα, λύσεις τρεμολο, neck heel κοκ (και δεν αναφέρω τα ταστα γιατι ατσαλινα έχω βάλει στις δικές μου εδω και καιρο).

 

Οπως έγραψα, εδω και 10ετιες οι κατασκευαστές επρεπε να επαιρναν σαν βάση τις Parker και να το προχωρούσαν από εκεί.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

πρακτορ αγγελιων. Παρακολουθει ολα τα θρεντ, αφουγκραζεται τους συμμετασχοντε, διαβαζει τις αναγκες τους και τελικα προτεινει στον καθενα αυτο που χρειαζεται πριν καν το καταλαβει ο ιδιος😆

 

Τύφλα να 'χει ο γούγλης.

Ο άνθρωπος που ξεφτίλισε τους αλγόριθμους και την ΑΙ.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

αφού έχει αυτός καλές θα είναι

 

 

Αυτουνού έχει 7 χιλιάρικα ασούμε.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

πρακτορ αγγελιων

Πρακτορέιτορ 😂

Φίλος, αφού διακρίνω "ανάγκες", είπα να κάνω τον broker για να φέρω σε επαφή την πιθανή ζήτηση με την πιθανή προσφορά...   

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Τύφλα να 'χει ο γούγλης.

Ο άνθρωπος που ξεφτίλισε τους αλγόριθμους και την ΑΙ.

Ποιος γουγλης τωρα. Εδω εχουμε πραγματικους νεοτερισμους.

 

Κ με γνωμονα τον ανθρωπο λεμε

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου