Προς το περιεχόμενο

Parker guitars, dead...το ξέρατε?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Προτείνεις κιθάρα στο συγκεκριμένο θρεντ? Ποιος σε έχρισε πρακτορεητορ? Ο Τέρυ τι έχει να πει για αυτό?

 

Πλακα πλάκα αυτή παίζει καιρό τώρα στις αγγελίες 

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, billaraskats27 said:

Προτείνεις κιθάρα στο συγκεκριμένο θρεντ? Ποιος σε έχρισε πρακτορεητορ? Ο Τέρυ τι έχει να πει για αυτό?

 

Πλακα πλάκα αυτή παίζει καιρό τώρα στις αγγελίες 

Δεν προτείνω τπτ. Απλά έπεσε το μάτι μου σήμερα και σε συνδυασμό με το thread μου γέννησε υποψίες...😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα επαφή με δύο (κανονικές) Parker στη ζωή μου. Η πρώτη ήταν μία κόκκινη Fly Classic ενός φίλου, και η δεύτερη μία MidiFly (κατηγορίας NiteFly) την οποία και χρησιμοποιούσα σαν βασική μου κιθάρα για 15 χρόνια (εδώ δύο παραδείγματα που παίζω με αυτήν: 1 - 2).

 

Σχετικά με την πρώτη, όταν έφηβος την αντίκρισα για πρώτη φορά, αισθάνθηκα ότι αυτό ήταν το μέλλον και ότι σε λίγα χρόνια όλα έτσι θα γίνονταν (χαχα, δεν ήξερα ακόμα, μετά κατάλαβα). Κατ' ουσία ήταν ένα εντυπωσιακό κατασκευαστικά όργανο που θύμιζε αυτοκίνητο Formula 1, αλλά όταν την έπαιζες δεν αισθανόσουν ποτέ καμιά ιδιαίτερη ικανοποίηση σχετικά με αυτό που ακουγόταν. Δεν ξέρω αν για αυτό βασικό μερίδιο ευθύνης είχαν οι συγκεκριμένοι μαγνήτες, αλλά και η όλη αίσθηση ήταν κάπως αφύσικη.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τη δεύτερη τώρα, ενώ την απέκτησα για λάθος λόγους (για να ασχοληθώ με το guitar synth κομμάτι του πράγματος), στην πορεία την αγάπησα, γιατί ενώ μπορεί να μην είχε τις πραγματικά εντυπωσιακές πολύ λεπτές γραμμές της Fly Classic, αισθανόσουν ότι έπαιζες κιθάρα, και όχι ατσάλινο σκελετό που έβγαζε ήχους.

 

Σε κάθε περίπτωση, η εμπειρία που αποκόμισα σαν παίχτης Parker για αρκετά χρόνια συνοψίζεται στα εξής σημεία (σε καθένα από τα οποία σχολιάζω την εγκυρότητα των αντίστοιχων σλόγκαν της εταιρείας τότε):

1) O Ken Parker είναι ένας σπουδαίος κατασκευαστής και όλες οι κιθάρες που βγήκαν από τα χέρια του ήταν με τον ένα ή τον άλλον τρόπο ιδιαίτερες.. οπότε "nothing looks like a Parker" >>> Σωστό

2) Η αίσθηση της carbon fiber ταστιέρας ήταν υπέροχη, χαιρόσουν κάθε φορά που έπιανες το όργανο.. οπότε "nothing plays like a Parker" >>> Σωστό

3) Όταν πριν τρία χρόνια πήρα την απόφαση να αλλάξω συνολικά τον εξοπλισμό μου, καταλήγοντας να αφήσω την MidiFly για κιθάρες 5 φορές φθηνότερες σε αξία, δεν το μετάνιωσα ποτέ, μιας που ούτε η δικιά μου η κιθάρα - που ήταν HSS - ούτε του φίλου μου - που ήταν HH - είχαν κάποια ιδιαίτερη προσωπικότητα σε ήχο να αντιπαρατάξουν έναντι κλασικών σχεδίων. Με λίγα λόγια, ηχητικά στην καλύτερη ακούγονταν αξιοπρεπώς χωρίς να ξεχωρίζουν, στη χειρότερη ακούγονταν από αδιάφορα έως και άσχημα. Επομένως, "nothing sounds like a Parker" >>> Λάθος

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου